Tetris Effect – recenzja

Tetris Effect
Tetris Effect

Tetris Effect to druga produkcja przygotowana przez studio Enhance Games pod przywództwem Tetsuji Mizuguchiego, twórcy m.in hipnotyzującego REZ-a czy oryginalnego Lumines. Deweloper tym razem postanowił przenieść swoje niezwykle ciekawe pomysły do cyklu zapoczątkowanego ponad 30 lat temu przez Aleksieja Pażytnowa, w którym jakby nie patrzeć, wyjątkowo ciężko wprowadzić jakąś rewolucję. Z jakim skutkiem? O tym przekonacie się już za moment!

Tetris® Effect 20181109000059 e1542385391630

Tetris Effect to nie jest tylko tetris i ten fakt trzeba podkreślić już na samym początku. To unikalne doświadczenie, które wykorzystuje jedną z najprostszych growych mechanik do wprowadzenia grającego w pewnego rodzaju trans i wywoływania za pomocą muzyki i rezonujących z poczynaniami gracza tłami wielu różnorodnych emocji. Główny tryb rozgrywki, zatytułowany Journey, to podróż jedyna w swoim rodzaju. W jej trakcie odwiedzimy ponad 30 różnorodnych etapów, zabierających nas dookoła świata, a nawet i w kosmos.

Każdy z nich wyróżnia się wywoływanymi przez nas efektami dźwiękowymi przy poruszaniu klocków, stylem graficznym, głównym utworem, który wraz z niszczeniem kolejnych linii odkrywa przed nami nowe warstwy oraz sporadycznymi zmianami tempa, idącymi w parze z przygrywającą nam muzyką. W grze znajduje się m.in. jeden jazzowy etap, w którym każdy nasz ruch, to dodatkowy dźwięk pianina. W tym momencie Tetris Effect natychmiastowo podkreśla swoją unikalność, ponieważ idealnie pasują one do ścieżki dźwiękowej i po chwili bez zastanowienia zaczynamy obracać klockiem w taki sposób, byle tylko po swojemu ją dopełnić. Tetris nastawiony na muzykę to naprawdę coś oryginalnego, a gdy główny element zostaje zrealizowany w taki sposób, podczas rozgrywki naprawdę ciężko wyjść z podziwu.

Tetris Effect.jpg e1542385628648

Tetris Effect z każdą rozegraną planszą stopniowo staje się pewnego rodzaju urzekającą laurką dla świata i otaczającej nas rzeczywistości. We are all together in this life, taki refren rozpoczyna naszą niesamowitą wyprawę i ciągle rozbrzmiewa z tyłu głowy, każąc nam zauważyć różnorodność naszej planety i sam fakt, że faktycznie wszyscy jesteśmy ze sobą w jakiś sposób połączeni. Pływanie z delfinami, celebrowanie z tajemniczym plemieniem przy ognisku, podróż przez pustynię, wyprawa balonem, wędrówka na górski szczyt czy wizyta w urzekającym, spowitym deszczem lesie, to tylko kilka z robiących niesamowite wrażenie plansz znajdujących się w grze.

Pod względem rozgrywki Tetris Effect został urozmaicony poprzez jedną ciekawą mechanikę, znacznie zmieniającą podejście do gry. The Zone, tryb strefy, umożliwiający tymczasowe zatrzymanie czasu i likwidację wielu zalegających linii. Im więcej ich wyczyścimy, tym więcej dodatkowych punktów uzyskamy do ogólnego wyniku w danym etapie. Do jego jak najszybszego napełnienia musimy wykonywać kilka różnorodnych ruchów. Na dobry początek, liczy się tempo układania kolejnych klocków. By szybciej naładować strefę, musimy natychmiastowo zrzucać klocek na wybrane miejsce, naciskając strzałkę w górę. Następnie ważne są combosy, czyli szybkie likwidowanie pojedynczych linii, jedna za drugą.

Tetris® Effect 20181109024620

Im większy licznik combo, tym więcej naszego paska Zone zostanie napełnione. Trzecim elementem, który musimy brać pod uwagę, są T-Spins. Czyli obracanie i ustawianie danego klocka w takim miejscu, do którego na pierwszy rzut oka nie należy. To z początku wyjątkowo ciężko zrozumieć, ale wraz z postępem w grze powinniście zauważyć, w jakich momentach odpowiednia informacja pojawia się po lewej stronie ekranu. Dzięki trybowi Zone Tetris Effect staje się grą o wiele bardziej rozbudowaną, niż pierwotnie mogłoby się wydawać. Nie możemy się już wyłącznie skupiać na zdobywaniu Tetrisa, czyli likwidowaniu czterech linii jednym ruchem. Musimy jeszcze ciągle nadzorować sytuację na planszy w taki sposób, by szybko przystosować ją do zdobycia wielu punktów po wejściu do strefy.

Tetris Effect poza trybem Journey oferuje również mnóstwo dodatkowych trybów, system levelowania zachęcający do ciągłej gry oraz weekendowe wyzwania. Gdy ukończycie swoją wędrówkę, czekać będzie na was zakładka Effect Modes, w której będziecie mogli się zarówno zrelaksować (w dedykowanym do tego trybie) jak i sprawdzić swoje umiejętności. Tetris Effect nie boi się zabawy konwencją i oferuje graczom m.in. tryb Mystery, w którym co chwilę utrudniana jest nam rozgrywka np. poprzez obrócenie ekranu, Ultra, w którym w trzy minuty musimy uzyskać jak najlepszy wynik, Sprint, polegający na jak najszybszej likwidacji 40 linii lub Purify, gdzie naszym zadaniem jest niszczenie czarnych klocków pojawiających się w różnych miejscach. Nie zabrakło również klasycznego Marathonu, gdzie staramy się zniszczyć 150 linii oraz Quick Play, gdzie możemy zagrać na dowolnej planszy bez możliwości zginięcia.

Tetris® Effect 20181109200559

System levelowania, o którym wspomniałem, oparty jest o osiągane przez nas wyniki. Im więcej punktów zdobędziemy, tym lepszą rangę otrzymamy po ukończeniu danego etapu. Tryb Zone nabiera w tej kwestii dodatkowego znaczenia, ponieważ im szybciej w pełni nauczymy się go wykorzystywać, tym więcej dodatkowych punktów będziemy w stanie dodać do ogólnego wyniku. Jeśli ciągle będziemy słabo sobie radzić, podnoszenie poziomu gracza zabierze nam wiele cennych godzin.

Warto więc podczas rozgrywki opracować odpowiednią taktykę, dostosowaną do sprawnego wchodzenia w tryb strefy i ciągłego niszczenia czterech linii, by tego uniknąć. Tetris Effect oferuje również weekendowe wyzwania, w których gracze z całego świata w wyznaczonych trybach wspólnie muszą osiągnąć wyznaczoną ilość punktów. Podczas rozgrywki w tych trybach otrzymujemy nowe awatary do użycia w grze, a po ukończeniu całego wyzwania jeden unikalny. Nagrody nie są więc jakieś wyśmienite, ale zachęcają do odpalenia gry w weekend chociażby na godzinę.

Tetris Effect to idealna ewolucja serii i jeden z najlepszych Tetrisów w ogóle. Najnowsza produkcja od studia Enhance Games zachwyca warstwą wizualną, jak i wyśmienitą ścieżką dźwiękową perfekcyjnie zsynchronizowaną z każdym elementem gry. Tetsuya Mizuguchi raz jeszcze dostarczył wyjątkowy produkt, który mimo oparcia na jednej z prostszych growych mechanik, na pewno zapadnie w pamięci wielu graczy. Tetris Effect w dodatkowych trybach rozgrywki oferuje setki godzin świetnej i wymagającej rozgrywki, którą naprawdę ciężko się znudzić. Choć premierowa cena może odstraszyć wielu zainteresowanych, Effect to wyjątkowe doświadczenie, w które każdy powinien zagrać.

Tetris Effect – galeria:

Plusy
  • Wyśmienita ścieżka dźwiękowa
  • Synchronizacja ruchów z muzyką
  • Różnorodność etapów
  • Emocjonalna podróż w głównym trybie
  • Niesamowicie wciąga
  • Mnogość dodatkowych trybów
  • Mechanika strefy, rozbudowująca grę
  • System levelowania i rang
  • Weekendowe wyzwania
Minusy
  • Cena
9.5
Ocenił Bartosz Zając
Recenzja PlayStation 4

Recenzja powstała w oparciu o rozgrywkę z konsoli PlayStation 4

Recenzje gier OpenCritic