JoyBits twórcy wielokrotnie nagradzanych gier logicznych wydali następną grę na PlayStation Vita – Doodle Kingdom. Podobnie jak we wcześniejszych produkcjach tego studia (Doodle Devil, Doodle God, Doodle Creatures) rozgrywka polega na dopasowywaniu ze sobą elementów z różnych kategorii. Gdy połączymy je w dobrą kombinację odkrywamy kolejne fragmenty układanki.
Doodle Kingdom został osadzony w świecie fantasy, w którym tworzymy królestwo przepełnione elfami, smokami, krasnoludami i innymi stworami. Tytuł zawiera trzy tryby gry. Podstawowy – Geneza, to duża układanka składająca się z 116 elementów i 13 grup. Drugi to trzy mniejsze łamigłówki, które opowiadają różne historie. Wcielimy się w nieustraszonego rycerza odbudowującego swoje księstwo, potężnego czarnoksiężnika niszczonego kraj oraz hodowcę smoków. Każde puzzle składają się z innych elementów i zmuszają nas do kreatywnego myślenia. Kombinacje tworzące nowe elementy są dobrze przemyślane, a gdy zabraknie nam pomysłów możemy użyć podpowiedzi, które naprowadzą nas na właściwe tory. Jeśli ktoś lubi gry logiczne będzie usatysfakcjonowany.
Ostatni element zupełnie nowy dla tej serii to – Mój bohater. Muszę przyznać, że uważam go za totalnie bezsensowny dodatek. Rozgrywka polega na obserwowaniu ludzika biegnącego w prawą stronę ekranu i walczącego automatycznie ze wszystkim, co napotka na drodze. Zadanie gracza polega jedynie na klikaniu w pojawiające się skrzynki, leczeniu wojownika oraz kupowaniu lepszych zbroi (gdy uzbieramy odpowiednią ilość pieniędzy). Co jakiś czas napotkamy na swojej drodze bossa, którego pokonamy poprzez klikanie w odpowiednim czasie w ekran. Tryb ten jest niesamowicie nudny i według mnie niewarty uwagi.
Grafika podobnie jak we wcześniejszych odsłonach jest kolorowa i miła dla oka. Warto wspomnieć również o pełnej polonizacji produkcji, co znacznie ułatwia rozwiązywanie puzzli. Spolszczenie jest średniej jakości i znajdziemy tu kwiatki w rodzaju „Invent wszystkie zaklęcia” czy „Pobierz ponad 20000 metrów”.
Doodle Kingdom spodoba się fanom gatunku i zapewni kilka godzin rozwiązywania logicznych łamigłówek. Podobnie jak inne produkcje JoyBits gry w wersji na PlayStation Vita są znacznie droższe od ich odpowiedników na smartphony. Warto spróbować pograć w tę pozycję, ale na telefonie… Wydamy wtedy jedynie około 10 złotych.
Grę do recenzji dostarczył wydawca.