Dziś przyjrzymy się monitorowi z wyższej półki Philips 279M1RV. Monitor ma świetne parametry i jest dedykowany także do gry na konsoliach Xbox. Urządzenie zostało oparte na matrycy Nano IPS. Obsługuje rozdzielczość 3840 x 2160 przy odświeżaniu 144 Hz. Sprzęt obecnie można zakupić za około 4300 zł.
Najważniejsze dane techniczne
- Typ panelu LCD Nano IPS
- Typ wyświetlacza System W-LED
- Rozmiar panelu 68,5 cm / 27 cali
- Format obrazu 16:9
- Maks. rozdzielczość HDMI / DP: 3840 x 2160 przy 144 Hz*; USB-C: 3840 x 2160 przy 120 Hz
- Jasność 450 cd/m²
- Częstotliwość odświeżania HDMI: 30–135 kHz (H) / 48–144 Hz (V); DP: 30–254 kHz (H) / 48–144 Hz (V); USB C: 30–254 kHz (H) / 48–120 Hz (V)
- Tryb LowBlue Tak
- sRGB Tak
- Ambiglow 4-stronny
- G-SYNC Zgodność 60–144 Hz (DP)*
- Synchronizacja adaptacyjna Tak
- Wbudowane głośniki 5 W x 2, dźwięk DTS
- Produkt z podstawą (maks. wysokość) 609 x 545 x 282 mm
- Produkt bez podstawy (mm) 609 x 353 x 75 mm
- Wejście sygnału HDMI 2.1 x 3, DP 1.4 x 1, USB-C x 1 (tryb DP Alt, PD 65 W)
- USB: USB-B x 1 (typu upstream), USB 3.2 x 4 (typu downstream, 1 z funkcją szybkiego ładowania BC 1.2)
Wygląd monitora
Projekt monitora został wykonany minimalistycznie jak na sprzęt przeznaczony dla graczy. Jego podstawa jest w kształcie odwróconej litery T, która z przodu jest wykończona ciemnym srebrnym szczotkowanym plastikiem. Monitor ma cienkie ramki i został zabezpieczony twardym tworzywem. Dzięki wąskim krawędziom zarówno na górze jak i dole sprzed wygląda świetnie. Używając tego monitora od razu widać, że sprzęt został naprawdę solidnie wykonany.
Z tyłu znajdują się trzy porty HDMI 2.1 i jeden port DP 1.4 więc pod monitor możemy podpiąć kilka urządzeń jak np. konsole i komputer PC jednocześnie. Nie zabrakło tu także huba USB 3.2 x 4, który pozwala wygodnie podpiąć peryferia jak myszka czy zewnętrzny dysk twardy. Jest też port USB-C o mocy 65 W do zasilania i przenoszenia sygnału wideo jednocześnie. Jeśli chcemy grać na monitorze 279M1RV na konsoli możemy także podpiąć pod niego zewnętrzne głośniki za pomocą gniazda jack 3,5 mm.
Na tylnym panelu monitora są widoczne dioty Philips Ambiglow. Znajduje się tutaj także para głośników o mocy 5 W, które obsługują dźwięk przestrzenny DTS.
Uchwyt monitora umożliwia regulację wysokości na poziomie 13 cm oraz jego obrót o 35 stopni w lewo i w prawo oraz 20 stopni do tyłu. Monitora nie można go obrócić do orientacji pionowej). Takie możliwości ustawienia ekranu są wystarczające do wygodnej pracy i rozgrywki.
OSD (On Screen Display) jest obsługiwany za pomocą joysticka znajdującego się z tyłu ekranu, po prawej stronie ekranu. Menu jest po polsku i pozwala zmieniać wszystkie potrzebne podstawowe opcje jak podświetlenie, tryb niebieskiego światła, ostrość, kontrast, jasność, głośność, etc.
Komfort użytkowania
Już po uruchomieniu monitora panel Nano IPS robi fantastyczne wrażenie. Obraz i kolory są ostre i wyraźne, matryca ma głęboką czerń. Są tu też niezłe kąty widzenia. Podświetlenie jest mocne i równie, wspierane przez macierz W-LED, która obsługuje HDR 600. HDR docenią zwłaszcza konsolowi gracze. Monitor ma wszystko co jest wymagane przez nowe konsole do wykorzystania ich pełni możliwości (rozdzielczość, HDR oraz wysokie odświeżanie ekranu). Rozdzielczości 4K w 27-calowym panelu zapewnia niezwykle ostre efekty wizualne. Na monitorze gra się naprawdę przyjemnie, a dzięki niskiemu czasowi reakcji matrycy nie widać tu efektów zjawy.
Jest tutaj też tryb ochrony oczu, aby zapewnić wygodne oglądanie w nocy lub gdy dłużej pracujemy. Tryb LowBlue i technologia Flicker-free zostały opracowane w celu zmniejszenia zmęczenia wzroku spowodowanego patrzeniem w monitor przez wiele godzin.
Jeśli chodzi o dźwięk to monitor Philips 279M1RV ma dość dobre głośniki, które spokojnie wystarczą do używania monitora jako telewizora do gry na konsoli.
Dwa wewnętrzne głośniki i opcje audio DTS potrafią wygenerować dość dużą głośność bez nadmiernego basu. Oczywiście dźwięk trochę cierpi przez to, że są to wbudowane głośniki, ale w porównaniu do innych monitorów da się z nich korzystać i jest to komfortowe rozwiązanie, niewymagające podpinania żadnych dodatkowych źródeł dźwięku.
Podoba mi się również wbudowane oświetlenie Ambiglow, które świetnie uprzyjemnia rozgrywkę zwłaszcza wieczorem. Oczy mniej się męczą z podświetlonym ekranem z tyłu. Poza tym wygląda to naprawdę ładnie. Monitor pozwala dostosować oświetlenie do naszych potrzeb. Korol może być np. stały, albo dostosowywać się do tego co dzieje się na naszym ekranie.
Czy warto kupić monitor Philips 279M1RV?
Po ponad 2 tygodniach użytkowania Philips 279M1RV jestem nim zachwycony.
Philips 279M1RV to ciekawa opcja dla osób szukających dobrego monitora, który ma służyć nie tylko do pracy z komputerem, ale zastępować zwykły telewizor do gry na najnowszych konsolach. Sprzęt odługuje HDMI 2.1, ma HDR, wysoką rozdzielczość, niezłe wbudowane głośniki i umożliwia rozgrywkę na konsoli z odświeżaniem 120 Hz. Philips oferuje świetną jakość obrazu. Poza tym urządzenie nieźle wygląda i ma Ambiglow.
Jeśli masz budżet i szukasz monitora, który będzie używany także jako telewizor jest to bardzo dobry wybór.