Philips 242E1GAJ – recenzja monitora dla graczy – matryca VA, FreeSync, 144Hz, FHD

Philips 242e1gaj
Philips 242e1gaj

Dziś przyjrzymy się jednemu z najtańszych monitorów na rynku oferujących odświeżanie 144 Hz. Philips 242E1GAJ jest na matrycy VA, posiada rozdzielczość FHD i FreeSync. Sprzęt obecnie można zakupić za około 700 zł.

Najważniejsze dane techniczne

24 calowy monitor Philips 242E1GAJ został oparty na matrycy VA o rozdzielczości FHD. Sprzęt ma FreeSync i obsługuje odświeżanie do 144 Hz.

Philips 242e1gaj (1)
Philips 242e1gaj (1)

Urządzenie posiada tylko trzy złącza wideo HDMI, DisplayPort oraz D-SUB. Dla niektórych ten minimalizm może być problemem. Zwłaszcza jak planujecie podpinać pod monitor inne sprzęty jak np. konsole. Do komputera, by obsłużyć wysokie odświeżanie, trzeba podpiąć urządzenie przez kabel DisplayPort.

W pudełku znajduje się zewnętrzny zasilacz oraz kabel HDMI i DisplayPort.

Monitor według producenta ma bardzo niski czas reakcji na poziomie 1 ms.

Philips 242E1GAJ ma wbudowane dwa głośniki o mocy 3 W. Ekran posiada jasność na poziomie 350 cd/m² i pokrywa paletę sRGB w 125,9%.

Philips 242e1gaj (6)
Monitor Philips 242E1GAJ/00 posiada trzy złącza wideo. W nóżce jest rowek na kable.

Wygląd monitora Philips 242E1GAJ

Monitor wygląda minimalistycznie, co dla mnie jest dużą zaletą. Sprzęt odnajdzie się zarówno w pokoju gracza jak i na biurku w biurze. Konstrukcja jest lekka i elegancka. Bardzo cienkie i smukłe boczne ramki wyglądaj elegancko. Monitor poza małą srebrną częścią nóżki jest w całości pokryty czarnym plastikiem.

Philips 242e1gaj (2)
Monitor wygląda minimalistycznie i elegancko.

Uchwyty na kable na stopce monitora, pozwala schować i uporządkować w wygodny sposób kable.

Mała stojak sprawia, że nie zajmuje on zbyt dużo miejsca na biurku. Monitor jest lekki i stabilnie trzyma się podłoża, nawet w czasie uderzeń w biurko.

Sprzęt ma zewnętrzny zasilacz, podobny wizualnie do tych znanych z laptopów.

Dsc 0431
Tył monitora jest pokryty czarnym plastikiem. Urządzenie można zamontować na ścianie.

Ergonomia

Monitor jak na ten przedział cenowy przystało, nie ma zbyt dużo funkcji ustawiania. Jedynie co możemy zrobić z pozycją ekranu to zmienić jego kąt nachylenia. Niemniej jest to bardzo przydatne i poprawia komfort użytkowania.

Monitor jest wysoki, więc szkoda, że zabrakło regulacji jego wysokości.

Philips 242e1gaj (4)
Największy kąt nachylenia Philips 242E1GAJ/00
Philips 242e1gaj (5)
W monitorze Philips 242E1GAJ/00 można regulować kąt nachylenia.

OSD

Menu monitora jest w języku polskim. Łatwo się do niego przyzwyczaić i jest stosunkowo proste w obsłudze.

Opcje pozwalają zmieniać wszystkie potrzebne podstawowe funkcje jak podświetlenie SmartContrast, tryb niebieskiego światła, ostrość, kontrast, jasność, głośność, etc.

Philips 242e1gaj (7)
OSD monitora jest w języku polskim.

Jakoś obrazu i komfort użytkowania

Monitor nadaje się zarówno do prac biurowych jak i rozrywki.

Praca, przeglądanie internetu i oglądanie multimediów była na nim była czystą przyjemnością. Dzięki matowej matrycy i wysokiemu odświeżaniu wzrok się nie męczył. Pomagały w tym też jego dwie funkcje Flicker-free (ogranicza migotanie ekranu) oraz możliwość ustawienia trybu LowBlue (zmniejsza emisję szkodliwego promieniowania niebieskiego). Kolory mimo matrycy VA były nasycone i miłe dla oka. Funkcja SmartContrast, wykrywa rodzaj wyświetlanych treści i dostosowuje do nich kolory oraz intensywność podświetlenia.

W grach monitor radzi sobie także całkiem dobrze. Jest to właściwie konfiguracja stworzona dla graczy i choć mimo przedziału cenowego do 700 złotych, nie ma co narzekać na parametry.

Technologia AMD FreeSync Premium, w którą wyposażono urządzenia, zapobiegnie efektowi rozrywaniu obrazu. Jest ona aktywna w zakresie odświeżania od 48 do 144 Hz. Niestety monitor na karcie nVidia nie był kompatybilny z G-Sync.

Wadą monitora jest mocniejsze podświetlenie ramek, względem reszty matrycy. Na czarnym tle i ciemniejszych lokacjach dało się to zauważyć. W czasie szybkich ruchów w ciemnych lokalizacjach było zauważalne minimalne smużenie za obiektem.

Philips 242e1gaj (3)
Philips 242E1GAJ

Czy warto kupić monitor Philips 242E1GAJ?

Monitor Philips 242E1GAJ to dobry wybór dla tych, którzy szukają minimalistycznie wyglądającego monitora z dużym odświeżaniem do 700 złotych. Sprzęt gwarantuje komfortową pracę dzięki matowej matrycy, solidnym kolorom i trybom chroniącym wzrok.

Urządzenie zajmuje mało miejsca na biurku, jest lekkie i pozwala w łatwy sposób ukryć kable. Do tego w tym przedziale cenowym dostajemy możliwość pochylania ekranu.

Gracze natomiast będą zadowoleni przede wszystkim z wysokiego odświeżania i AMD FreeSync Premium.

Plusy
  • Minimalistyczna konstrukcja
  • Wysokie odświeżanie
  • Nadaje się zarówno do gier jak i do komfortowej pracy
  • Tryb niebieskiego światła
  • Uchwyt na kable
Minusy
  • Brak regulacji wysokości
  • Nierówne podświetlenie w okolicach ramek
  • Lekkie smużenie za poruszającym się obiektem w ciemnych lokalizacjach i szybkich ruchach
9
Ocenił Damian Stefański