Jaki rozmiar monitora do gier będzie odpowiedni?

Monitor do grania
Monitor do grania

Znalezienie monitora do komputera gamingowego nie jest łatwym zadaniem. Mogą w tym jednak pomóc konkretne wskazówki, a także różnorodna oferta, którą mogą pochwalić się producenci tacy jak Samsung. Jak wybrać odpowiedni monitor do gier?

Komputer do gier – jaki monitor? Zakrzywiony ekran, rozdzielczość, odświeżanie i inne ważne cechy

Zastosowanie monitora ma spory wpływ na dobór odpowiednich parametrów – ekran do gier charakteryzuje się nieco inną specyfikacją niż urządzenie przeznaczone głównie do pracy. Jedną z cech, na które warto zwrócić uwagę, jest konstrukcja matrycy. Gracze chętnie stawiają na zakrzywione ekrany – takie rozwiązanie sprawia, że można jeszcze bardziej „zanurzyć się” w wydarzeniach z gry. Dzięki kierowaniu światła z całego monitora w stronę użytkownika można także zniwelować pewne zniekształcenia obecne w przypadku płaskich ekranów.

Kluczowe znaczenie przy wyborze często ma rozdzielczość ekranu. Większa liczba pikseli zapewnia możliwość wyświetlenia obrazu z zachowaniem wszystkich detali. Gracze powinni zwrócić uwagę również na częstotliwość odświeżania ekranu, czyli liczby możliwych aktualizacji obrazu na sekundę. Ten parametr bezpośrednio wpływa na płynność w grach – aby zapewnić sobie odpowiednie wrażenia z rozgrywki, warto wybierać monitory oferujące 120 Hz, 144 Hz lub nawet 240 Hz. Poza tymi kwestiami warto zwrócić uwagę również na poziom kontrastu i jasności, typ matrycy oraz obecność dodatkowych technologii do obsługi obrazu z gier.

Jaki rozmiar monitora do gier – praktyczne wskazówki

Zastanawiając się, jaki rozmiar monitora do gier wybrać, należy wziąć pod uwagę przede wszystkim odległość fotela od ekranu. Odpowiedni dobór przekątnej oraz rozdzielczości umożliwia dostrzeżenie wszystkich detali i zmniejsza ryzyko dla wzroku. Pole widzenia ludzkiego oka to około 140 stopni, wobec czego spory ekran nie zawsze będzie najlepszym wyborem. Warto zadbać, by cały obraz mieścił się w obszarze, który nasz wzrok jest w stanie objąć bez niepotrzebnych ruchów. Co więcej, zbyt duży dystans od monitora o wysokiej rozdzielczości obrazu sprawi, że nie będziemy w stanie wykorzystać jego parametrów w pełni. W przypadku odległości wynoszącej około 1 metra oraz ekranu Full HD odpowiednią opcją będzie 27 cali, z kolei przy użyciu modelu QHD o podobnych wymiarach warto będzie usiąść nieco bliżej.

Jaki rozmiar monitora do giersprawdza się w typowych konfiguracjach? Najczęściej jest to właśnie przekątna 27 cali – jednym z takich produktów jest monitor LC27RG50 z oferty Samsunga. Producent zastosował tutaj także kilka usprawnień, które wspomagają rozgrywkę, takich jak technologia Nvidia G-Sync, Tryb Gry oraz Virtual Aiming Point.

Jaki monitor? Zakrzywiony ekran może być znakomitym rozwiązaniem

Kolejną zaletą zakrzywionego monitora jest mniejsze zmęczenie oczu. Pole widzenia jest w tym przypadku dostosowane do ludzkiego wzroku, dzięki czemu nie ma potrzeby wykonywania zbędnych ruchów, by dostrzec detale na krawędzi ekranu. Jaki monitor zakrzywiony będzie dobrym rozwiązaniem do komputera, który ma służyć zarówno do rozrywki, jak i pracy? Warto polecić model CF791. Oprócz zakrzywionego ekranu monitor zapewnia również niezwykle żywe i wyraziste kolory za sprawą technologii Quantum Dot, a także świetne doznania z rozrywki dzięki odświeżaniu 100 Hz i rozdzielczości 3440 × 1440 w formacie 21:9.


Źródło: Artykuł powstał we wspólpracy z Samsung