Jaki monitor 4K wybrać?

Dwa monitory 4k
Dwa monitory 4k

Pierwszym krokiem przy wyborze monitora 4K (3840 x 2160 px) powinno być uświadomienie sobie, do czego będziemy go używać. Wysoka rozdzielczość ekranu ma duże znaczenie w pracy osób zajmujących się grafiką komputerową, obróbką zdjęć czy filmów, a także graczy, dla których płynność obrazu jest podstawą udanego gamingu. Monitory 4K dzięki właściwościom umożliwiającym odfiltrowanie szkodliwego dla zdrowia światła niebieskiego, znajdują także ogromne zastosowanie w pracy biurowej, gdzie pracownicy spędzają przed komputerem wiele godzin. Jaki jest najlepszy monitor 4K i czym cechują się najlepsze modele?

Monitor 4K – najważniejsze cechy

W sklepach często możemy przeczytać informacje o monitorach 4K, jednak dla osób niezwiązanych z branżą IT mogą być one niejasne. Zanim zdecydujesz się na zakup sprzętu, poznaj zestawienie podstawowych cech, które zdecydowanie wpływają na odczucia użytkownika.

Rozdzielczość ekranu

Kupując monitor 4K Ultra HD wybierasz urządzenie gwarantujące przede wszystkim najwyższą jakość obrazu. Monitory 4K posiadają wartość 3840 x 2160 pikseli, która oznacza, że jednocześnie na ekranie pojawia się 8 milionów punktów. Wyświetlany obraz jest wyraźny, a film płynny, co umożliwia zarówno efektywną pracę, jak i przyjemne doznania z grania lub oglądania filmów. Dla porównania, monitory Full HD (1920 x 1080 px) cechuje cztery razy mniejsza rozdzielczość, co automatycznie przekłada się na odbiór wyświetlanych treści.

monitor 3840 x 2160
Monitor o wysokiej rozdzielczości

Zdjęcie pochodzi ze strony https://wzorniki.eu/monitory-4k.

Częstotliwość odświeżania obrazu

Ta cecha jest niezwykle ważną dla każdego gracza, szczególnie zwracającego uwagę na płynność gier, które cechuje bogata grafika. Najczęściej monitor wyposażony jest w technologię AMD Free Sync, niwelującą problemy z rozmazywaniem obrazu, czy jego zacinaniem się. Odświeżanie obrazu mierzymy w hercach. Najpopularniejszymi wartościami są 60 Hz i 80 Hz, z czego ta pierwsza najlepiej sprawdza się w przypadku pracy na programach graficznych, czy podczas montowania filmów, zaś ta druga będzie odpowiednia dla dynamicznych gier.

Rodzaj matrycy i czas reakcji

Czas reakcji matrycy to, inaczej mówiąc, czas zapalenia się i zgaszenia pojedynczego piksela podczas wyświetlania grafik, wideo, czy obrazów. W monitorach o rozdzielczości 4K najczęściej spotkamy się z matrycą IPS, którą cechuje świetne odwzorowanie barw, wysoki kontrast, czy szeroki kąt widzenia. Alternatywą matrycy IPS jest montowanie matrycy VA, jednak nie zawsze radzi sobie ona z poprawnym odwzorowaniem kolorów. W nowoczesnych ekranach montowana jest powłoka matrycy, która rozprasza światło padające na ekran i zapobiega szybkiemu powstawaniu zabrudzeń.

Przekątna ekranu

Przekątna ekranu to nic innego jak jego wielkość. Optymalna przekątna monitora 4K wynosi 27″, ale wybór powinien być uzasadniony osobistymi preferencjami i przeznaczeniem sprzętu.

zakrzywiony ekran
Szeroki Ekran

Monitor 4K – jakie marki są warte uwagi?

Na rynku znajdziemy wiele firm oferujących sprzęty o rozdzielczości 4K. Sprawdziliśmy, które marki cieszą się największym zainteresowaniem i zapewniają najwyższy komfort użytkowania.

NEC

Najbardziej polecane i przystępne cenowo monitory 4K oferuje firma NEC. Poza doskonałym 100-procentowym odwzorowaniem barw i skupieniem na odczuciach odbiorcy — ekrany wyposażone zostały m.in. w technologię Low Blue Light i Flicker-Free, sprzęt cechują udogodnienia takie jak:

 • Automatyczna regulacja zużycia prądu, która wyczuwa obecność człowieka i dostosowuje jasność ekranu do otoczenia.
 • Wyświetlanie zbiorów danych, arkuszy, tekstów, czy grafik w najwyższej jakości, oddającej każdy szczegół wyświetlanej treści.
 • Możliwość konfiguracji z innymi monitorami i sterowanie innymi urządzeniami — Technologia ControlSync pozwala dostosować wyświetlacz nawet sześciu innych urządzeń do głównego monitora.
 • Nowoczesne złącze USB typu C, pozwalające zredukować ilość kabli wokół urządzeń.
Monitor 3840 x 2160
Monitor 4k

BENQ

BENQ to marka kierowana do profesjonalistów, którzy do swojej pracy potrzebują ekranu o najwyższej jakości obrazu. Najczęściej polecane monitory BENQ wyposażone zostały w matrycę IPS i wyróżniają się takimi cechami jak:

 • Fabryczna kalibracja i najnowsze standardy kolorów, precyzyjnie odwzorowujące każdą barwę.
 • Tryb CAD/CAM — udogodnienie kierowane do grafików, które, dzięki zwiększeniu kontrastu kolorów, wyraźnie wyświetli każdą, nawet najcieńszą linię grafiki.
 • Technologia obsługująca tryb HDR 10 gwarantuje twórcom najbardziej realistyczny podgląd treści wideo.
 • Funkcja przełącznika KVM, która pozwala podłączyć różne komputery do jednego zestawu myszy i klawiatury, tym samym ułatwiając pracę projektanta.
 • Funkcja przełącznika Hotkey Puck G2, umożliwiająca dostosowanie klawiszy funkcyjnych do własnych preferencji. Co więcej, pokrętło przełącznika pozwala sterować jasnością, kontrastem i głośnością monitora.

EIZO

Sprzęty EIZO cechuje przede wszystkim skupienie na pozytywnych odczuciach projektantów. Panel typu IPS umożliwia kąty widzenia nawet do 178°, jednocześnie minimalnie wpływając na jasność, kontrast, czy kolory wyświetlanych treści. Ponadto:

 • Każdy monitor EIZO wyposażony został w wyświetlacz doskonale odtwarzający realne kolory. Urządzenia zachowują pełną głębię barw, jednocześnie usprawniając pracę grafika.
 • Urządzenia pozwalają na wyświetlanie obrazów z dwóch różnych urządzeń, bez ramek pomiędzy nimi.
 • Screen InstyleTM — Oprogramowanie zaprojektowane przez EIZO umożliwia zmianę parametrów monitorów i przeniesienie ich do pozostałych skonfigurowanych urządzeń.
 • Zakrzywiony ekran w pozycji horyzontalnej umożliwia wygodną pracę w przypadku ekranów o dużej przekątnej. Technologia ułatwia skupienie wzroku na konkretnych treściach.
 • Funkcja Picture by Picture — użytkownik może wyświetlać treści z kilku źródeł jednocześnie w wybranym przez siebie układzie bez konieczności przełączania się między komputerami.

Warto zaznaczyć, że do każdego monitora zamontować można specjalny kaptur, który zapobiega odbijaniu się światła od ekranu, gwarantując pełne skupienie na projektach.

Monitor 4K do oglądania filmów — czy warto?

Monitory 4K Ultra HD zazwyczaj wybierane są do celów zarobkowych, w pracy grafika, czy filmowca. Jednak czy nie warto byłoby wykorzystać zalety sprzętu także do celów relaksacyjnych? Na pewno każdemu niejednokrotnie zdarzyło się oglądać filmy na komputerze, gdzie rozdzielczość nie „powalała”, a obraz był niewyraźny. Wyświetlając filmy na monitorze 4K, zdecydowanie polepszysz swoje doznania, nawet gdy posiadasz podstawowy komputer i proste głośniki.

Podsumowanie

Monitory 4K to urządzenia o wysokiej jakości, które znajdą zastosowanie zarówno w pracy osób tworzących treści, jak i informatyka czy gracza. Wybierając monitor, należy zwrócić uwagę na interesujące nas cechy i zastosowania sprzętu. Warto również zasięgnąć porady u sprzedawcy, który szczegółowo opowie o wybranym modelu i przedstawi porównania z innymi.