Recenzja AOC G2590PX – monitor dla gracza z odświeżaniem 144 Hz

G2590px
G2590PX

Wraz z rosnącą popularnością gier komputerowych rynek zalała fala „monitorów dla graczy”. Jeśli lubisz grać i chcesz zadbać o swoje oczy, warto szukać monitorów z wyższym odświeżaniem niż standardowe 60 Hz. Na szczęście nie trzeba wydawać już fortuny na zakup takiego urządzenia. Dziś przyjrzymy się 24.5 calowemu monitorowi AOC G2590PX. Sprzęt można obecnie kupić za około 1000 zł i oferuje szybkie odświeżanie 144 Hz, technologię FreeSyn, kompatybilność z G-Sync oraz bardzo duże możliwości regulacji położenia ekranu.

Przegląd specyfikacji i wyglądu

Projekt monitora jest wyraźnie skierowany do graczy, a wyrazistości dodają mu czerwone akcenty, które na szczęście nie są zbyt agresywne. G2590PX bardzo łatwo się montuje, a jego złożenie trwa chwilę. 24.5 ekran został otoczony cienką nierzucającą się w oczy ramką. Dolna szersza część ramki jest zwieńczona czerwonym panele z napisem AOC. Monitor można zamontować na ścianie za pomocą mocowania Vesa 100×100 mm.

Aoc G2590px
Aoc G2590px

Opcje ekranu przełącza się za pomocą tylnego joysticku. Menu jest w języku polskim, a taki sposób przeskakiwania pomiędzy nimi jest bardzo intuicyjny i szybki do opanowania. W ustawieniach znajdziemy wszystkie najważniejsze funkcje jak zmiana temperatury barw, kontrast, jasność, cztery opcje Overdrive, tryb niebieskiego światła, tryby gry (FPS, RTS, wyścigi), itp.

W opakowaniu poza samym monitorem i podstawką znajduje się jeszcze kabel HDMI, kabel audio 3,5 mm, kabel DisplayPort, kabel USB do wbudowanego koncentratora i kilka instrukcji.

G2590PX używa rozdzielczości 1920×1080, a jego ekran opiera się na panelu TN, który ma spore zalety w grach. W szczególności chodzi tu o szybki czas reakcji wynoszący 1 ms. Odświeżanie 144 Hz przydaje się zwłaszcza przy szybkich grach i płynniejszym wyświetlaniu klatek na sekundę. W praktyce pozwala to nam dostrzec szybciej przeciwników i zareagować o milisekundę wcześniej.

Warto podkreślić, że monitor posiada technologię FreeSyn, która poprawia synchronizację obrazu i wpływa na jego płynność.  W tym modelu jest to kompatybilne z G-Sync. Oznacza to, że nawet jeśli nie posiadacie karty graficznej AMD, będziecie mogli cieszyć się lepszymi efektami. AOC GP2590PX obsługuje G-Sync dobrze i bez żadnych problemów. Jest to ważne dla właścicieli kart graficznych NVIDIA, którzy chcą zmaksymalizować swoją grafikę.

AOC G2590PX jest kompatybilny z G-SYNC
AOC G2590PX jest kompatybilny z G-SYNC

Monitor ma bardzo wysoką jasność na poziomie 400 cd/m2. Przydaje się to zwłaszcza przy pracy i graniu w dzień. W opcjach można także ustawić filtr niebieskiego światła, który dodatkowo daje ulgę oczom.

Z dodatków AOC G2590PX  posiada czteroportowy hub USB 3.0 oraz głośniki stereo o mocy 2W. Monitor do komputera można połączyć za pomocą HDMI, DisplayPort 1.2 oraz VGA.

Urządzenie ma wiele możliwości regulacji nachylenia, obrotu i wysokości ekranu. Istnieje także możliwość obrotu w trybie portretowym. Opcje te przydają się zwłaszcza do ergonomicznego dostosowania swojego miejsca pracy bądź gry.

AOC G2590PX - można ustawić jak tylko nam wygodnie.jpg
AOC G2590PX – można ustawić jak tylko nam wygodnie.jpg

Granie i praca na monitorze AOC G2590PX

Używanie monitora AOC G2590PX jest bardzo komfortowe. Dzięki rozdzielczości Full HD zyskujemy przyzwoitą gęstość pikseli z wyraźnymi szczegółami, ostrym tekstem i sporą ilością miejsca na ekranie.

Kolory jak na ten przedział cenowy są bardzo przyzwoite. Czarny kolor w ciemniejszych grach wygląda naprawdę dobrze. Ekran ma równomierne mocne podświetlenie, które możemy mocno ściemnić, używając sprzętu wieczorem.

Gra jest prawie całkowicie wolna od rozmyć podczas pracy z częstotliwością 144 Hz. Ponadto ekran posiada funkcję Overdrive (przyśpieszenie), która może pomóc w czyszczeniu ramek w szybkiej akcji. W czasie gry miałem ustawioną tę wartość na średnim poziomie.

Podczas grania nie odczuwałem opóźnień, które mogą wpływać na naszą skuteczność.

Warto podkreślić, że monitor dzięki wcześniej wspomnianym opcją świetnie nadaje się także do pracy biurowej. Odświeżanie 144 Hz, duże możliwości regulacji pozycji ekranu i filtr niebieskiego światła sprawiają, że naprawdę odczuwa się różnice, pomiędzy monitorami ze standardowymi możliwościami.

AOC G2590PX test – podsumowanie

AOC G2590PX oferuje atrakcyjny zestaw możliwości jak na swój przedział cenowy.  Ma wysokie odświeżanie, regulację wysokości i pochylenia, jest kompatybilny z G-SYNC, ma krótki czas reakcji, dobre podświetlenie oraz jasność ekranu,  i wiele dodatkowych funkcji przydatnych w grach i pracy biurowej.

Jeśli szukasz w rozsądnej cenie monitora do gier w rozdzielczości 1080p z odświeżaniem 144 Hz, G2590PX firmy AOC jest doskonałym kandydatem, którego gorąco polecam.

Plusy
  • Odświeżanie 144 Hz
  • Solidna konstrukcja
  • Duże możliwości regulacji pozycji ekranu
  • Obsługa FreeSync i G-SYNC
Minusy
  • Brak
9
Ocenił Damian Stefański