RANKING: 5 najlepszych RPGów 2016 roku

rpg roku 2016

Fani gier roleplaying muszą uznać rok 2016 za udany. Ostatnie 12 miesięcy obfitowało w świetne tytuły należące do każdej podkategorii RPG. Świetne indyki jak Darkest Dungeon, solidne rozszerzenia, porty klasyków jak Disgaea czy wyczekiwane nowości z XV w tytule, zdecydowanie umiliły nam czas spędzony przed komputerami i konsolami. Spośród masy dobrych i bardzo dobrych gier trudno jest wybrać tylko pięć pozycji, które wam polecimy. Jednak olbrzymie trudności z doborem tej piątki najlepiej świadczą, jak owocny był mijający rok.

5. The Banner Saga 2 (PC, PS4, XONE)

the banner saga 2 art

Recenzja (PC)

Robert: Zapewne The Banner Saga 2 w porównaniu do takiego Wiedźmina 3 wypada blado. Faktycznie jest to dosyć niszowa pozycja, której wcale nie należy jednak z tego powodu odtrącać. Nie bez przyczyny przecież znalazła się ona w naszym zestawieniu. Podobnie jak i swój poprzednik, jest to bardzo dobry RPG. Nieco odmienny warto dodać, bowiem cała rozgrywka w tym tytule koncentruje się na podróży, prowadzeniu karawany i podejmowaniu decyzji. Kuleje niestety tu walka, lecz w wielkim stopniu nadrabia to fabuła będąca bezpośrednią kontynuacją poprzednika, klimatyczne dialogi i śliczna, ręcznie rysowana grafika. Sobie i twórcom mogę jedynie zażyczyć, aby seria ta była znana większej liczbie graczy.

4. Darkest Dungeon (PC, PS4, PSV)

Darkest Dungeon art

Recenzja (PS4)

Damian: Red Hook Studios ze swoją produkcją Darkest Dungeon wygrali dla mnie ten rok, jeśli chodzi o gatunek RPG. Studio z Kanady zaoferowało graczom wymagającą produkcję, która nie wybacza błędów i nie pozwala poczuć się bezpiecznie. Przeciwnik praktycznie zawsze ma przewagę, atakuje znienacka, a wiele elementów zależy od szczęścia. Poza tym w Darkest Dungeon panuje niesamowicie mroczny klimat, nie brakuje oryginalnych przeciwników, lektor jest świetny i dlatego w tę grę po prostu trzeba zagrać.