RANKING: 5 najlepszych gier horrorów w 2017 roku

Top Horrory 2017
Top Horrory 2017

W 2017 rok obserwowaliśmy swego rodzaju odrodzenie horroru w grach komputerowych. Gatunek, który wydawał się być porzuconym przez dużych wydawców powrócił do życia. Co ważne horroy AAA nie są już zgniłym i śmierdzącym zombiakiem, który odrzuca nas od pieca lubi konsoli. Zarówno nowy Resident jak i Evil Within 2 są wyśmienitymi grami. Oczywiście straszakowa scena to nie tylko wysokobudżetowe produkcje, ale i mniejsze straszydła. Indyki, darmowe gierki i dziwaczne projekty dały nam nieźle popalić w tym roku. Postanowiliśmy podzielić się z wami naszymi debeściakami z gatunku straszaków.

5. Hollow

Recenzja (PC)

Tomek: Polski straszak aspirujący do miana pierwszoosobowego Dead Space nie dosięgnął gwiazd. Kamil pochwalił grę i stwierdził że „Enigmatyczna i ciekawa fabuła oraz nieźle zaprojektowane lokacje i budująca klimat ścieżka, to największe atuty produkcji wrocławskiego studia MMEU”. Niestety Hollow cierpi na sporo problemów technicznych, które utrudniają rozrywkę. Potencjał na przyszłość jednak jest i może Hollow 2 spełni oczekiwania i okaże się hitem jakim miała być pierwsza gra?

Kasjan: Zdziwiłem się, że jeszcze pierwszy Hollow nie wyszedł na rynek, a tu już zapowiedziano dwójeczkę. Hollow nie jest złą grą, bo ma klimat i niezłe udźwiękowienie, co jest ważne w horrorach, ale parę rzeczy ewidentnie zostało popsutych. Pal licho tę optymalizację, bo to raz – naprawiono, dwa – nie skreśla żadnej gry. Jednak Hollow zbyt straszny nie był (najważniejsza przecież rzecz dla horroru), a walka była zrealizowana słabo. Twórcom oczywiście nie można zarzucić braku ambicji, dlatego ja w projekt Hollow 2 ciągle wierzę i kibicuję zarówno studiu MMEU, jak i wydawcy Forever Entertainment. 62% pozytywnych opinii na Steamie to jakaś już baza, nadzieja i całkiem pozytywny feedback, którego nie można zmarnować.

4. Outlast 2

Recenzja (PS4)

Tomek: Wspominam o tym tytule bo wiem, że wiele osób zachwyca się nad nim. Osobiście mam raczej negatywną opinię na temat tego co reprezentuje sobą Outlast 2. Swoje zdanie wyraziłem kilkukrotnie i nadal je podtrzymuje. Jednak jeśli kogoś kręci pornograficzne gore rodem z Hostelu albo perełek jak serbski film, to Outlast 2 jest growym odpowiednikiem produkcji, która stara się nas zszokować i przyprawić o odruch wymiotny. Mnie to nie kręci i byłem bardziej zażenowany i rozbawiony pewnymi szokującymi momentami. Jednak każdy ma swój gust i muszę przyznać, że gierka zebrała dobre noty, więc pewnie ma coś w sobie. Ja tego po prostu nie dostrzegam.

3. Doki Doki Literature Club!

Tomek: Doceniam gry, które potrafią mnie zaskoczyć i zaintrygować. Doki Doki Literature Club to prawdopodobnie największe tegoroczne zaskoczenie jeśli chodzi o gry. Tytuł który pojawił się znikąd może śmiało startować o tytuł najciekawszej, najoryginalniejszej i najstraszniejszej gry wydanej w tym roku. Siłą Doki Doki jest to, że gra zaczyna się jak typowy visual novel, gdzie mamy dylemat, z która dziewczyna chcemy się umawiać. Po jakimś czasie sielanki wszystko zaczyna się mieszać i trafiamy na coś innego co wywraca całą przygodę do góry nogami. Słodziutka atmosfera przemienia się w prawdziwą, nieprzewidywalną historię grozy, która atakuje nas swoim poziomem meta narracji. Patenty tego typu pojawiły się w innych grach ale tutaj cały pomysł na grę jest naprawdę interesujący i odpowiednie połączenie tematyki z interesującymi zagraniami w sferze rozgrywki czyni Doki Doki Literatue Club! horrorem godnym naszej uwagi. To, że gra jest dostępna za darmo na Steam jest dodatkowym atutem przemawiającym za tym tytułem.

Doki Doki Literature Club screen
Doki Doki Literatue Club! to bardzo dobry horror, godny waszej uwagi. Co ciekawe, gra jest dostępna absolutnie za darmo na Steamie, a to niewątpliwie dodatkowy plusik, który stawiamy przy tym tytule. 97% z blisko 50 tysięcy ocen na Steamie jest pozytywnych. Serio.

2. Resident Evil 7

Recenzja (PS4)

Tomek: Szósta odsłona cyklu Biohazard złamała moje serce. Jako wielki fan serii towarzyszący Resident Evil od czasów pierwszego PlayStation byłem w szoku. Jak można tak skopać survival horror? Na szczęście ludzie w Capcom uczą się na błędach. Resident Evil 7 to powrót do korzeni legendarnej serii o przerażających domkach. Jednocześnie najnowsza gra stawia na nowe i interesujące rozwiązania, które sprawiają, że rozgrywka jest świeża i wciągająca. Rozgrywka z perspektywy pierwszej osoby udowadnia nam, że da się skutecznie połączyć horror z grą FPS, gdzie biegamy z wielkimi gnatami. Nowy Resident jest bardzo klimatyczny i potrafi zmrozić nam krew w żyłach.

RESIDENT EVIL 7 biohazard 20170122155746
Resident Evil VII: Biohazard to survival horror w świetnym klimacie z bardzo dobrą grafiką i udźwiękowieniem oraz przyjemną rozgrywką. Tytuł też wspiera PS VR. Nie udało nam się przetestować jak gra działa z goglami wirtualnej rzeczywistości, ale niewątpliwie jest to jeden z ciekawszych tytułów, które wykorzystują ten system.

1. The Evil Within 2

Recenzja (PC)

Tomek: Sequel jednego z najlepszych horrorów ostatnich lat serwuje nam sporo ciekawych rozwiązań. Trochę bardziej otwarta struktura rozgrywki przypomina trochę Silent Hill: Downpour. Mamy bowiem możliwość poszwendania się trochę po mapkach i poszukiwania sekretów a także kilka misji pobocznych przybliżających nam lepiej wirtualny świat, w którym uwięziony jest nasz bohater. Gameplay nadal mieści się w szarej sferze pomiędzy skradanką, a shooterem wzorowanym na Resident Evil 4. Nie brakuje też chwil grozy, dzięki powalonym przeciwnikom i klimatycznym lokacjom. Evil Within 2 idzie w całkiem ciekawym kierunku i mam nadzieję, że w najbliższym czasie pojawi się kontynuacja, która jeszcze mocniej postawi na otwarty świat i zadania poboczne.

TWD4
Dla miłośników growych horrorów rok 2017 jest nadzwyczaj udany. Najpierw ciepło przyjęty, ale eksperymentalny w obrębie serii Resident Evil 7, kilka miesięcy później zbierający dobre oceny Outlast 2, a końcówka roku stoi pod znakiem lepszego i bardziej dopracowanego pod każdym względem w porównaniu do pierwszej części – The Evil Within 2.