PlayStation 5 oficjalnie zapowiedziane! Konsola otrzyma wsteczną kompatybilność!

Playstation 5
Playstation 5

Sony w końcu oficjalnie zapowiedziało konsolę PlayStation 5. Sprzęt nowej generacji ma być najpotężniejszą platformą, obsługującą rozdzielczość 8K oraz wsteczną kompatybilność z obecną. Deweloperzy już otrzymali dev-kity i od pewnego czasu pracują nad grami na nową generację.

Co ciekawe do zapowiedzi nowej konsoli nie doszło podczas wielkiej imprezy branżowej, ale poprzez serwis Wired, który jako pierwszy otrzymał wgląd w nową generację od Sony w rozmowie z inżynierem Markiem Cernym.

Do tej pory Cerny nie zdradził oficjalnej nazwy nowej platformy, ale wiele wskazuje na to, że tradycja zostanie potrzymana i będzie ona nosiła nazwę PlayStation 5. Konsola nie będzie wzmocnioną wersją PlayStation 4 Pro, a pełnoprawną nową generację, z nowym procesorem oraz kartą graficzną. Sprzęt ma zapewniać doświadczenia wizualne nieosiągalne przez najmocniejszą obecnie na rynku konsolę Xbox One X.

PlayStation 5 – podzespoły

PlayStation 5 ma być wyposażone w ośmiordzeniowy procesor trzeciej generacji AMD Ryzen. O zamieszonej w konsoli karcie graficznej AMD Radeon Navi, nie wiemy zbyt wiele, ale ma być ona na tyle potężna, że będzie obsługiwała technologię ray tracing. Platforma ma być także wyposażona w bardzo szybki dysk SSD, dzięki czemu ładowanie gier będzie trwało zaledwie kilka sekund. System zostanie wyposażony w napęd optyczny, tak więc era pudełek jeszcze nie dobiegnie końca.

PlayStation 5 – możliwości

Nowa konsola Sony w dniu premiery nie będzie miała sobie równych. Platforma ma być przygotowana na obsługę rozdzielczości 8K, a 4K będzie oczywiście rozdzielczością standardową poniżej której producenci gier nie będą musieli schodzić.

Platforma nowej generacji będzie także obsługiwać gogle PlayStation VR obecnej generacji oraz gry na konsolę PlayStation 4. Tak więc wsteczna kompatybilność została potwierdzona i wszystko wskazuje na to, że era biednych remasterów dobiegła końca.

PlayStation 5 – premiera

Data premiery PlayStation 5 wciąż nie jest znana, wiem jedynie, że konsola na pewno nie zadebiutuje w tym roku. Najbardziej prawdopodobna data debiutu to jesień lub zima 2020 roku.