Najlepsze gry strategiczne 2020 roku

Strategie 2020
Strategie 2020

W tym roku obrodziło nam w wiele świetnych strategii – w naszym zestawieniu zebraliśmy 5 najlepszych. Znalazło się miejsce dla powrotów serii po wielu latach, dla powrotów…charyzmatycznych twórców, a nawet dla spin-offu kultowego cyklu. Jest w czym wybierać, a i tak zabrakło miejsca np. XCOM: Chimera Squad. Zaczynamy!

Zobacz jeszcze:

Empire of Sin

5. Empire of Sin

Pozycja nr 5 może być pewną kontrowersją, ale produkcja Romero Games broni się wieloma rzeczami i Empire of Sin to bez dwóch zdań dobra gra, która znalazła swoich fanów. Niech was nie zmyli mizerne oceny gry na Steamie. Na plus przy Empire of Sin należy zaliczyć świetny klimat, dobrze przygotowany system walki, czy zarządzanie gangiem. Za dużo było jednak błędów i raził jednak ten brak balansu w końcówce gry, który raczej nie zachęcał do kolejnego przejścia gry. Autorzy pracują nad poprawkami i pewnie jeszcze w tym kwartale Empire of Sin będzie działać znacznie lepiej.

Recenzja Empire of Sin. Prohibicja w Chicago od Johna Romero

Iron Harvest

4. Iron Harvest

RTS never dies – oczywiście, że jestem w stanie podpisać się pod tą tezą, którą Jakub postawił w recenzji. Iron Harvest to o tyle ciekawy przypadek, że uniwersum powstało dzięki pracom polskiego artysty Jakuba Różalskiego. Mieliśmy w nich krajobrazy wiejskiego życia i wielkie mechy w czasach pierwszej połowy XX wieku. Sama gra to alternatywna wizja historii po 1920 roku, gdzie mamy starcia trzech mocarstw – Polanii, Roswiecji i Saksonii. Iron Harvest oferuje dobrą kampanię dla jednego gracza z ciekawie nakreślonymi bohaterami oraz tryb wieloosobowy, który może zatrzymać fanów gry na znacznie dłużej. Do Iron Harvest ukazał się już pierwszy dodatek oferujący minikampanię o rewolucji w Roswiecji.

Recenzja Iron Harvest – RTS never dies!

Gears Tactics art

3. Gears Tactics

Trzecie miejsce w naszym zestawieniu przypadło Gears Tactics. Spin-off flagowej serii Microsoftu, ale jaki to jest spin-off! Może z początku wydawać się, że to podróba serii XCOM, ale tak nie jest. Gears Tactics to konkretna, dynamiczna turówka, w której rozwalimy Hordę Szarańczy. Programiści ze studiów Splash Damage i The Coalition wykonali bardzo dobrą robot i gdyby nie te błędy na premierę, to pewnie produkcja byłaby oceniana jeszcze wyżej, ale średnia na Opencritic wynosząca 83% to przecież fantastyczny wynik. Warto jeszcze dodać, że Gears Tactics został zoptymalizowany dla konsol Xbox Series X/S. Wersja nowej generacji otrzymała wsparcie dla rozdzielczości 4K, HDR, 60 FPS i Smart Delivery.

Crusader Kings 3 e1597607121780

2. Crusader Kings III

Miejsce numer 2 przypadło Crusader Kings III, czyli kolejnej odsłony znanej i lubianej serii od Paradoxu. Tak naprawdę to ten symulator zarządzania średniowiecznym królestwem nie ma żadnej konkurencji i jest to gra absolutnie jedyna w swoim rodzaju – po 8 latach jednak musiało nastąpić pewne odświeżenie. Choć może to jednak krzywdzące określenie, bo choć trójka polega ponownie na zadbaniu o królestwo, porządek i poddanych, to robi to jeszcze lepiej niż uwielbiana przez fanów druga odsłona. Mało tego, jest też dobrze zoptymalizowana, zawiera również więcej treści i Paradox może znowu zająć się wydawaniem kolejnych mniejszych i większych dodatków, bo fani serii z przyjemnością za nie szwedzkiemu studiu zapłacą.

Desperados III

1. Desperados III

Niekwestionowane numer jeden? Myślę, że tak – to był powrót w mocnym stylu. Mimimi Games zyskało solidny kredyt zaufania przy swojej poprzedniej produkcji, żeby powierzyć jej reaktywację serii Desperados. Ta taktyczna skradanka dziejącą się w czasie rzeczywistym jest dokładnie taka, jak pierwsza odsłona z 2001 roku. Nie zabrakło w niej świetnych bohaterów, klimatu, a przede wszystkim wielu wyzwań, gdzie z każdą misją rośnie poprzeczka w trudności i komplikacji zadań. W dodatku to też jedna z ładniejszych strategii ostatnich lat – lokacje i detale cieszą oko. Szkoda tylko, że pewnie na następną grę studia Mimimi Games będziemy czekać kilka kolejnych lat.

Recenzja Desperados III