Genesis Thor 660 – recenzja i test bezprzewodowej klawiatury mechanicznej

Genesis Thor 660
Genesis Thor 660

Polska marka gamingowa Genesis w imponującym tempie powiększa swój asortyment o produkty dostosowane do kolejnych grup odbiorców. Tym razem na warsztat wzięliśmy najnowszą klawiaturę mechaniczną Thor 660. I choć Genesis w swoim portfolio ma już sporo mechaników, to jednak bezprzewodowa „sześćdziesiątka” jest pierwszy tego typu produktem dostosowanym dla graczy.

Klawiatura jest już nawet nie kompaktowa, a po prostu mała, waży niespełna 600 g i jest dostępna w dwóch wariantach kolorystycznych (białym i czarnym) za 299 zł. Czy warto? O tym poniżej.

Design i wykonanie

Genesis Thor 660 robi świetne wrażenie od razu po wyjęciu z pudełka. Minimalistyczny design w połączeniu z niewielkimi gabarytami i świetną jakością wykonania, daje uczucie obcowania z produktem premium. W związku z tym, że klawiatura może działać zarówno przewodowo, jak i bezprzewodowo, do zestawu dołączony został 1,5 metrowy, gumowy przewód USB-C. Dziwić może z kolei brak nadajnika, klawiaturę bowiem łączymy poprzez standard bluetooth. Jeśli nasz komputer nie jest w takowy wyposażony, konieczne będzie się w niego zaopatrzyć. Klawiatura zasilana jest w budowany akumulator o pojemności 3000 mAh. Zapewnia on maksymalnie tydzień pracy na jednym ładowaniu jeśli korzystamy z iluminacji. Czas ten może się jednak wydłużyć, jeśli ograniczymy stosowanie podświetlenia. W pudełku znajdziemy jeszcze specjalny chwytak do bezpiecznego wyciągania klawiszy z przełączników oraz instrukcję obsługi.

https://www.youtube.com/watch?v=yTD3WW6Z54Q&t=167s
Unboxing i prezentacja klawiatury

Klawiatura ma dość wysoki profil, a na jej spodzie umieszczono włącznik do bezprzewodowego działania oraz cztery gumowe podstawki. Niestety urządzenie nie posiada nóżek do regulacji konta nachylenia. Projektanci, na niewielkiej przestrzeni (niespełna 30 cm długości) umieścili 61, pełnowymiarowych klawiszy, dzięki czemu korzystanie z klawiatury, jest w pełni komfortowe. Same klawisze „Pudding PBT” również sprawiają pozytywne wrażenie i świetnie uwydatniają głębię kolorów podświetlenia PRISMO RGB, które robi fantastyczne wrażenie nawet w dzień. A miłośnicy iluminacji z pewnością nie powinni narzekać, gdyż Thor 660 oferuje aż 19 trybów podświetlenia, które możemy zmieniać bez konieczności wejścia w aplikację. Oczywiście samo oprogramowanie również jest dostępne na stronie producenta i oferuje sporo ciekawych opcji.

Funkcjonalność

Wiemy już, że Thor 660 jest piękną klawiaturą, ale czy jest on również dobrą klawiaturą? Pod względem jakości wykonania materiałów oraz zastosowanych części, również ciężko się do czegoś przyczepić. Urządzenie wyposażone jest w wysokiej jakości przełączniki liniowe Gateron Red. Charakteryzują się one długą żywotnością do 50 mln kliknięć, niskim punktem aktywacji kliku wynoszącym zaledwie 2,0 mm oraz średnią głośnością kliku. Jeszcze ciszej działają większe klawisze, które wspierane są przez stabilizatory marki Gateron. Gwarantują one stabilność oraz płynność poruszania klawisza. Specjalistyczny smar nałożony na stabilizatorach zmniejsza hałas i niweluje piski oraz zwiększa płynność ruchu przy naciskaniu.

Klawiatura Mechaniczna Genesis Thor 660
Klawiatura mechaniczna Genesis Thor 660

Niezwykłą trwałością mają się również charakteryzować nasadki klawiszy, które wykonano przy użyciu technologii podwójnego wtrysku. Jak opisuje producent:

Proces ten opiera się na wstrzykiwaniu dwóch wariantów kolorystycznych do formy, co pozwala uzyskać wyjątkowe dwukolorowe wykończenie i wysoki poziom wytrzymałości.

Klawiatura mechaniczna Genesis Thor 660 posiada 13 klawiszy multimedialnych i wiele klawiszy funkcyjnych, które opisane w czytelny sposób pozwalają nam niemal cieszyć się komfortem korzystania z pełnowymiarowej klawiatury. Funkcjonalność urządzenia wzbogaca dedykowana aplikacja, z której niestety możemy skorzystać tylko, gdy klawiatura jest połączona przewodowo. Oprogramowania umożliwia w pełni dostosować ustawienia urządzenia do swoich potrzeb – modyfikując oświetlenie oraz konfigurując makra czy profile. Ogromną robotę robi też wbudowana pamięć wewnętrzna dzięki, której zapamiętane ustawienia będą wciąż aktualne, gdy połączymy klawiaturę z innym urządzeniem.

Czy warto kupić klawiaturę mechaniczną Genesis Thor 660?

Jest to bardzo uniwersalne urządzenie, które zapewnia jednoczesne połączenia bezprzewodowe z aż 3 urządzeniami. Thor 660 może zachwycić zarówno elegancją i prostotą, jak i dzięki świetnemu podświetlaniu, gemingowym sznytem. Pod względem parametrów, również nie ma się do czego przyczepić, klawiatura wyposażona jest w świetne przełączniki i choć nie jest to absolutny Top, to w cenie 299 zł ciężko oczekiwać czegoś więcej. Jeśli szukacie małej klawiatury do grania, która sprawdzi się w każdej sytuacji i jeszcze będzie świetnie wyglądać, to Genesis Thor 660 powinien Was zainteresować.

Genesis Thor 660 – cechy i parametry techniczne

 • Układ klawiatury: 61 klawiszy, dużym klawiszem Enter, brak klawiatury numerycznej i kierunkowej.
 • Funkcje podświetlania: 19 trybów iluminacji
 • Funkcje: Możliwość tworzenia profil i makr
 • Blokada klawisza Windows – Tak
 • Przełączniki: Gateron Red
 • Próg aktywacji przełącznika: 2 mm
 • Masa położona na klawiszu powodująca aktywację: 45 g
 • Żywotność: 50 milionów kliknięć
 • Podkładka: brak
 • Waga: 588 g
 • Zasilanie: Przewodowe (gumowy kabel o długości 1,5 m) i bezprzewodowe (Bluetooth)
 • Akumulator: 3000 mAh
 • Aplikacja: Tak
 • Instrukcja obsługi: Tak

Gdzie możemy zakupić Genesis Thor 660?

Nasze recenzje innych klawiatur mechanicznych od Genesis:

Plusy
 • Wygląd
 • Jakość wykonania
 • Funkcjonalność
 • Klasa przełączników i stabilizatorów
 • Podświetlanie
Minusy
 • Zarządzanie z aplikacji tylko podczas komunikacji przewodowej
 • Brak regulacji kąta nachylenia
9
Ocenił Kamil Kościelniak