Recenzja klawiatury Genesis Thor 303 TKL RGB

Klawiatura Genesis Thor 303 Tkl Rgb
Klawiatura Genesis Thor 303 Tkl Rgb

Codziennie spędzam dobre kilkanaście godzin przy klawiaturze. Praca, pisanie tekstów, szukanie rzeczy w internecie czy granie. Do wykonywania tych wszystkich czynności, przydatna jest porządna klawiatura. Przy kiepskim sprzęcie nawet najprostsze rzeczy mogą być frustrujące. Czy klawiatura mechaniczna Thor 303 TKL RGB od firmy Genesis będzie dobrą opcją?

Mały, ale masywny

Thor 303 TKL RGB to klawiatura z rodziny recenzowanego na naszym portalu Genesis Thor 300 RGB. Nowy produkt stworzony został w wariancie TKL, czyli Tenkeyless, co oznacza, że klawiatura pozbawiona została znajdującego się zazwyczaj po prawej stornie Num Pad. Dzięki temu klawiatura jest bardziej kompaktowa i można ją znacznie łatwiej zmieścić na biurku zasypanym rzeczami czy w plecaku. W moim wypadku i tak nigdy nie korzystałem z przycisków z cyframi po stronie Num Pad, więc nie czułem żadnej straty z powodu ubytku kilku klawiszy. Za to różnica w rozmiarze pomiędzy moimi typowym klawiaturami a Thor 303 jest zauważalna. Wynika to z tego, że produkt firmy Genesis ma około 35 centymetrów, podczas gdy moje inne klawiatury zahaczają o 50 centymetrów długości.

4bp5dtecfm6ngguiofaa7svs
Klawiatura Thor 303 TKL RGB w trybie tęczy.

Mimo swojego stosunkowo małego rozmiaru klawiatura Genesis jest dosyć masywna. Czuć ciężar urządzenia i co najważniejsze dobrze trzyma się podłoża. Miałem już okazję korzystać z ultralekkich klawiatur, które po prostu suwały się na wszystkie strony w trakcie pisania czy grania w coś bardziej emocjonującego. Poza masą samej klawiatury pomagają tu solidne, gumowe stópki.

Solidne klawisze

W kwestii klawiszy firma Genesis informuje nas o tym, że Thor 300 TKL RGB bazuje na przełącznikach Outemu Red, które zapewniają najlepsze doświadczenia w wymagających grach. Firma zapewnia, że do aktywacji kliku potrzebujemy zaledwie 45 gram nacisku z czasem reakcji 8 ms. Nadruki na klawiszach powinny być nieścieralne dzięki technologii „Double Injection. Klawiatura oferuje także funkcję n-key rollover, dzięki czemu urządzenie nie blokuje się po jednoczesnym naciśnięciu wielu przycisków. Ponadto same klawisze są bardzo łatwe do wymienienia w razie jakichś problemów. W zestawie mamy urządzenie do wyciągania i wymieniania przycisków.

Ymnu75oikp2g585j00cc55ub
Thor 303 TKL RGB

Światełka

Mowa o klawiaturze RGB, więc trzeba zatrzymać się przy kwestii podświetlania i tym jak ono wypada. Thor 303 oferuje nam RGB z 25 trybami w tym również efektownym PRISMO. Możemy ustawić jasność klawiszy, ich kolor lub także kompletnie wyłączyć funkcję podświetlania. Osobiście nie należę do zbyt wielkich fanów dających po oczach i migoczących klawiatur, więc fajnie, że mamy dostęp do prostego białego światełka, które przydatne jest podczas pisania w nocy i można je wyłączyć na dzień. Z drugiej strony fani „dyskoteki” na klawiaturze też znajdą coś dla siebie, bo opcji jest całkiem dużo.

Dobry produkt

W praniu klawiatura Genesis Thor 303 TKL RGB sprawdza się całkiem dobrze. Jak przystało na urządzenia mechaniczne, feedback po nienaciśnięciu przycisku jest od razu rozpoznawalny. Można spokojnie pisać bardzo szybko lub naciskać po kilka przycisków i Thor wszystko przyjmie bez problemu. Z początku musiałem przyzwyczaić się do przycisku funkcyjnego, który na klawiaturze znajduje się po prawej stronie. Służy on do aktywowania różnych dodatkowych funkcji znajdujących się pod klawiszami. Obok standardowego rozjaśniania ekranu czy wyciszania dźwięków mamy też przyciski do sterowania diodami RGB, a także kilka trybów podświetlania przycisków do gier. Można na przykład podświetlić tylko te klawisze, które przydadzą nam się podczas sesji w Call of Duty.

Jest i apka

Osoby zainteresowane mogą pobrać aplikację komputerową do klawiatury ze strony producenta. Daje ona dostęp do kilku dodatkowych opcji i ustawień pozwalających na przykład dopasować sprzęt pod potrzeby kilku domowników. Korzystanie z aplikacji jest jednak kompletnie opcjonalne i po podłączeniu urządzenia do komputera możemy bez problemu z niego korzystać.

9syq5ov0e9shguf32iwhphf1
Thor 303 TKL RGB

Specyfikacja klawiatury Thor 303 TKL RGB

Układ klawiszyStandardowy (US)
Typ przełącznikaOutemu Red
Rodzaj klawiaturyTKL
Kolor podświetleniaRGB
Liczba trybów podświetlenia25
Dystans do aktywacji klawisza2 mm
Siła nacisku do aktywacji klawisza45 g
Żywotność klawiszy50 mln.
Czas reakcji1 ms
Technologia nadrukuDouble injection
Wbudowana pamięćTak
Długość355 mm
Szerokość136 mm

Warto sprawdzić

Thor 303 TKL RGB od firmy Genesis to naprawdę dobrze wykonana klawiatura, która jest przyjemna w użyciu. Moje wrażenia po użytkowaniu są bardzo pozytywne i z chęcią będę dalej korzystał z tego urządzenia. Dodatkowo mniejszy rozmiar sprawia, że jest ona znacznie łatwiejsza w transporcie i bez problemu mieści się do plecaka czy torby na laptop. Jeśli szukamy klawiatury mechanicznej i nie korzystamy z przycisków pod Num Lock, to Thor 303 TKL RGB może być bardzo interesującą opcją.

Plusy
  • Dobrze wykonana
  • Mała ale masywna klawiatura
Minusy
  • Nie dla fanów klawiatur numerycznych
9
Ocenił Tomek Piotrowski