Genesis Thor 300 RGB – recenzja klawiatury mechanicznej

Genesis Thor 300 Rgb (1)

Nie muszę raczej nikogo przekonywać o tym, że dobór odpowiedniej klawiatury potrafi diametralnie wpłynąć na komfort pracy. Pierwszy raz na własnej skórze doświadczyłem tego, kiedy z „membranówki” przesiadłem się na swojego pierwszego „mechanika”, czyli budżetowy Hykker X Range Pro (swoją drogą, Kamil recenzował kiedyś ten sam model). Podobne uczucia wzbudziła we mnie stworzona z myślą o graczach klawiatura Genesis Thor 300 RGB, którą przez ostatnich kilka tygodni miałem przyjemność testować. Recenzowany przeze mnie model wyposażony jest w klawiaturę numeryczną, ale w sprzedaży dostępny jest także pozbawiona jej wersja TKL. Genesis Thor 300 RGB wyceniony został na ok. 230zł (lub 200zł w wariancie TKL). Czy jest to jednak klawiatura warta tej ceny?

Genesis Thor 300 Rgb

Ochrzczony imieniem nordyckiego boga piorunów sprzęt już przy odpakowaniu robi bardzo pozytywne pierwsze wrażenie. Genesis Thor 300 RGB jest produktem niezwykle przyjemnym dla oka. Pokusiłbym się nawet o stwierdzenie, że wygląda on po prostu elegancko, co w dobie mody na festyniarską estetykę w akcesoriach dla graczy wcale nie jest czymś oczywistym. Duża w tym zasługa wprowadzenia względem oryginalnego Thor 300 lekkich zmian w użytej na klawiszach czcionce oraz zmniejszenie jej. Główną różnicą między starym a nowym modelem jest jednak dodanie do klawiatury podświetlenia RGB w 25 różnych trybach (w tym dedykowanych konkretnym grom lub gatunkom). W kwestii wyglądowej mogę się przyczepić wyłącznie do faktu, że użycie dość specyficznej czcionki w połączeniu z diodami sprawia niekiedy wrażenie wytartych napisów na klawiszach, co w rzeczywistości nie powinno się wydarzyć dzięki zastosowaniu technologii Double Injection.

Podstawa klawiatury została wykonana z przyjemnego w dotyku, lekko chropowatego metalu oraz osadzona w plastikowej ramce. Użyte tworzywo nadaje urządzeniu odpowiedniej ciężkości, która w połączeniu z mocnymi, gumowymi nóżkami eliminuje problem niezamierzonego przesuwania klawiatury. Równie solidnie wykonany jest mierzący 175 cm kabel USB wzmocniony oplotem. Warto tu też wspomnieć o tym, że w podstawie klawiatury wyżłobiono odpowiednie tuneliki pozwalające na puszczenie przewodu także jej lewą oraz prawą stroną klawiatury, co z pewnością okaże się przydatne w mniej konwencjonalnych układach biurek.

Genesis Thor 300 Rgb

W Genesis Thor 300 RGB użyto chińskich przełączników Outemu Brown o sile nacisku 55g, punkcie aktywacji 1,8mm oraz czasie reakcji 8ms. Zastosowanie dotykowych przełączników sprawia, że jest to sprzęt dość uniwersalny, który powinien usatysfakcjonować zarówno graczy, jak i osoby używające klawiatury głównie do pisania, pozwalając na szybkie wprowadzanie tekstu. Kliknięcia przycisków są również stosunkowo ciche i zaskakująco mało „mechaniczne”, co zawiedzie fanów „satysfakcjonujących klików”. Genesis Thor 300 RGB przypomina pod tym względem bardziej klawiaturę membranową niż jakiegokolwiek innego posiadanego przeze mnie „mechanika”. Zdecydowanym plusem takiego stanu rzeczy jest natomiast to, że mogłem pisać nie przeszkadzając innym domownikom w ich czynnościach, a w trakcie grania głośne kliknięcia nie wybijały mnie z wczuwki. Według informacji podawanych przez producenta, klawisze mają być w stanie wytrzymać 50 milionów naciśnięć.

Genesis Thor 300 RGB oferuje także całkiem sporą liczbę funkcji dodatkowych. Klawiatura wyposażona została w 11 klawiszy multimedialnych oraz kilka przycisków funkcyjnych pozwalających na blokadę klawisza Windows lub całej klawiatury, zamianę funkcjonalności strzałek oraz WSAD, a także dostosowanie trybu podświetlenia oraz jego prędkości. Tego ostatniego możemy dokonać także z poziomu bardzo podstawowej aplikacji, umożliwiającej także na ustawienie makr. Instalator aplikacji niestety nie jest dołączony do pudełka i pofatygować po niego musimy się na stronę producenta. Klawiatura oferuje także funkcję n-key rollover, dzięki czemu urządzenie nie blokuje się po jednoczesnym naciśnięciu wielu przycisków.

Genesis Thor 300 Rgb Apka

Genesis Thor 300 RGB okazuje się być zatem naprawdę dobrym produktem w przystępnej cenie. Elegancki i prosty wygląd sprawią, że urządzenie powinno wkomponować się w wystrój każdego wnętrza, a solidne wykonanie pozwoli mu przetrwać nawet najtrudniejsze rozgrywki. Co prawda użyte przełączniki to w żadnym razie nie najwyższa półka, ale absolutnie nie przeszkadza to w codziennym użytkowaniu. Genesis Thor 300 RGB to bowiem świetny sprzęt w przyzwoitej cenie, zapewniający bardzo duży komfort w trakcie pisania, a i przy „giereczkach” sprawdza się on całkiem nieźle.

Specyfikacja techniczna Genesis Thor 300 RGB

Akcesoria w zestawieInstrukcja obsługi
Siła nacisku do aktywacji klawisza55 g
Żywotność klawiszy50 mln.
Dystans do aktywacji klawisza1,8 mm
Czas reakcji8 ms
Kolor podświetleniaRGB
Ilość trybów podświetlenia25
Układ klawiszyStandardowy (US)
Typ przełącznikaOutemu Brown
Częstotliwość próbkowania1 000 Hz
PrzeznaczenieDla graczy
Waga1225 g
MateriałABS + metal
KolorCzarny
Liczba klawiszy multimedialnych11
Liczba klawiszy104
KomunikacjaPrzewodowa
PodświetlenieTak
Mechanizm klawiszyMechaniczna
Długość przewodu175 cm
ZłączaUSB 2.0
ProfilWysoki
Obsługiwane systemy operacyjneWindows XP, Windows Vista, Windows 8, Windows 7, Windows 10, Linux, Android 4.2.2
Klawisze multimedialneTak
Wysokość36 mm
Szerokość136 mm
Długość442 mm
Plusy
  • Świetna jakość wykonania
  • 25 typów podświetlenia
  • Elegancka
  • Przewód w oplocie z możliwością puszczenia go bokiem klawiatury
  • Bardzo komfortowa
  • Solidne gumowe nóżki
Minusy
  • Użyta czcionka
  • Uboga aplikacja
  • Dla niektórych średnio satysfakcjonujące kliknięcia
9
Ocenił Konrad Noga