Genesis Thor 420 RGB – test niskoprofilowej klawiatury mechanicznej dla graczy

Genesis

Thor 420 RGB jest niskoprofilową klawiaturą mechaniczną, która od poprzedniczek ze swojej serii różni się przede wszystkim ceną – ta w tym przypadku jest trochę wyższa. Nie jest to jednak w żadnym razie minus, bowiem Thor 420 RGB to klawiatura, której Genesis wcale a wcale nie musi się wstydzić. Niskoprofilowych mechaników na rynku nie mamy dużo, w szczególności jeśli mowa o produktach dla graczy. Mamy tutaj więc do czynienia z iście ciekawym produktem.

Processed With Vsco With G3 Preset

Opakowanie klawiatury i jej wygląd, czyli warstwa estetyczna produktu

Thor 420 RGB zapakowane jest w zwykłe prostokątne pudełko, bardzo podobne do wszystkich produktów firmy. W środku poza klawiaturą znajdziemy jedynie instrukcję obsługi, więc jeśli liczyliście na jakieś dodatki, na przykład podstawkę pod nadgarstki, to możecie się lekko zawieźć. Muszę w tym momencie jednak przyznać, że braku podstawki jakoś szczególnie nie odczułem, gdyż komfort pisania jest aż nadto wysoki.  Bryła klawiatury jest podstawowa, ma bowiem wymiary 418 x 113 x 24 mm. Mimo to Thor 420 RGB prezentuje się nad wyraz elegancko – niewątpliwie pomaga temu srebrna aluminiowa warstwa, którą widzimy między klawiszami. Szkoda jedynie, że cała klawiatura nie jest wykonana ze szlifowanego aluminium – większość to czarny plastik, do którego przyklejona jest zaledwie cienka warstwa wspomnianego tworzywa. Klawisze są ładne z przyjazną dla oka czcionką. Klawiatura została dodatkowo wyposażona w sześć antypoślizgowych punktów na dole, które bardzo skutecznie sprawiają, że urządzenie zostaje na swoim miejscu, oraz małe plastikowe nóżki, które są idealne dla użytkowników, w tym mnie, preferujących lekki kąt nachylenia.

1
Źródło: https://pl.genesis-zone.com/produkt/thor-420-rgb

Truskawka na torcie, czyli podświetlenie klawiatury

Jak już wspominałem, podświetlenie to jeden z głównych aspektów podczas wyboru klawiatury. W tym miejscu ponownie muszę pochwalić Genesis, bowiem Thor 420 RGB prezentuje niesamowicie wysoki poziom podświetlenia i bez najmniejszego problemu dorównuje swojej konkurencji, nawet tej najbardziej ekskluzywnej. Kolory są żywe, animacje zaś płynne, a ja, choćbym chciał, nie mogę się w tym aspekcie do niczego przyczepić. Podświetlanie klawiatury możemy zmieniać przy użyciu klawiszy FN oraz Insert – wtedy przeskakujemy między 22 trybami podświetlania, używając FN oraz Delete – ustawiamy jednolite podświetlenie wybierając z palety 8 kolorów, lub używając FN oraz klawisze od 1 do 5 – wtedy mamy do czynienia ze specjalnym podświetleniem klawiatury dostosowanym do danej gry. Genesis przewidziało takie rodzaje produkcji jak: FPS, CF, COD, LOL oraz RACE. Warto jeszcze zaznaczyć, że każde podświetlenie możemy kontrolować pod względem jasności i szybkości. Genesis Thor 420 RGB naprawdę dobrze przepuszcza światło i w moim mniemaniu robi to dużo lepiej niż Thor 300 czy nawet Razer Ornata Chroma v2.

Przełączniki i ogólny komfort korzystania z Thor 420 RGB

Thor 420 RGB może pochwalić się niebieskimi przełącznikami mechanicznymi Content Slim, mającymi żywotność aż 50 milionów kliknięć. Jest to wynik fenomenalny, dorównujący nawet switchom Cherry MX Blue. Niebieskie przełączniki charakteryzują się wyraźnym klikiem oraz bardzo niskim punktem aktywacji 1.2mm. Wymagają ona jedynie 45 gramów nacisku, co umożliwia błyskawiczne naciskanie klawiszy, a co za tym idzie, szybkie pisanie – i tutaj muszę całkowicie oddać hołd Thor 420 RGB, ponieważ dawno na żadnej klawiaturze mechanicznej nie pisało mi się tak dobrze i zwyczajnie przyjemne. To urządzenie naprawdę sprawdzi się dla osób, które dużo piszą na komputerze. Do tego przyczynia się również fakt lekkich wgłębień w klawiszach, które w moim mniemaniu znacznie wpływają na komfort użytkowania.

Processed With Vsco With G3 Preset

Muszę przyznać, że mam lekką obsesję na punkcie klawiatur mechanicznych ze względu na piękne dźwięki, które wydają. Niski profil Thor 420 RGB w żaden sposób na to nie wpływa i podczas pisania możecie śmiało rozkoszować się tym iście wspaniałym dźwiękiem, który, muszę przyznać, jest trochę cichszy od innych mechaników. W żadnym wypadku nie zaliczyłbym tego jednak do wad produktu, wręcz przeciwnie.

Dodatkowe plusy Thor 420 RGB

Genesis chwali się również prostą możliwością blokady przycisku Windows, dzięki czemu nie napotkamy żadnych dodatkowych trudności podczas rozgrywki. Klawiatura oferuje również klawisze funkcyjne gotowe na rozkazy użytkownika. Pozwalają one sterować multimediami oraz szybko otwierać konkretne aplikacje. Klawiatura korzysta także z technologii N-Key rollover, czyli pełnego Anti-Ghostingu. Nieważne, ile gracz wciśnie klawiszy jednocześnie, urządzenie odczyta prawidłowo każdy wciśnięty przycisk, błyskawicznie przesyłając sygnał z klawiatury do komputera. Thor 420 posiada również własne oprogramowanie, które pozwala na konfigurowanie własnych profili oraz makr, a także zarządzanie podświetlaniem RGB.

2
Źródło: https://pl.genesis-zone.com/produkt/thor-420-rgb

Specyfikacja produktu

Siła nacisku do aktywacji klawisza45 g
Żywotność klawiszy50 mln.
Dystans do aktywacji klawisza1.2 mm
Czas reakcji1 ms
Akcesoria w zestawieInstrukcja obsługi
Kolor podświetleniaRGB
Ilość trybów podświetlenia22
Układ klawiszyStandardowy (US)
Typ przełącznikaContent Slim Blue
Częstotliwość próbkowania1 000 Hz
PrzeznaczenieDla graczy
Waga573 g
MateriałTworzywo sztuczne, Aluminium
KolorSrebrny
Liczba klawiszy multimedialnych12
Liczba klawiszy104
KomunikacjaPrzewodowa
PodświetlenieTak
Mechanizm klawiszyMechaniczna
Długość przewodu165 cm
ZłączaUSB Typ-A
ProfilNiski
Obsługiwane systemy operacyjneWindows 10, Windows XP, Windows Vista, Windows 8, Windows 7, Linux, Android 4.2.2
Klawisze multimedialneTak
Wysokość24 mm
Szerokość113 mm
Długość418 mm
EAN5901969425581
Numer katalogowyNKG-1587

Czy warto kupić Genesis Thor 420 RGB?

Zdecydowanie tak. Klawiatura jest jak najbardziej warta swojej ceny. Mnogość funkcji, takie dodatki jak anti-ghosting czy świetne własne oprogramowanie, luksusowy design i świetnie przemyślana budowa klawiatury sprawia, że jest to produkt bez wad. Thor 420 wygląda i sprawuje się świetnie, wręcz wybitnie. Dawno nie miałem do czynienia z tak małą, a jednocześnie dokładną i wygodną w użytkowaniu klawiaturą. Thor 420 RGB sprawdza się idealnie do pisania, codziennego użytkowania oraz do grania. Jeśli szukacie cichego, poręcznego mechanika, albo planujecie przesiąść się z klawiatury membranowej na mechaniczną, przy tym pamiętając o funkcjach gamingowych, jest to produkt jak najbardziej dla Was.

Plusy
  • Świetne podświetlanie
  • Ekskluzywny design
  • Fenomenalne niebieskie przełączniki
  • Wyjątkowa wygoda użytkowania
  • Klawiatura zadowoli nie tylko graczy, sprawia się równie dobrze do pracy codziennej
  • Anti-ghosting
  • Stosunek ceny do jakości
Minusy
  • Szkoda, że aluminiowa obudowa to zaledwie cienka srebrna warstwa przyklejona do plastiku
9
Ocenił Kacper Cembrowski