Connect with us

Cześć, wpisz czego szukasz.

PS5

Dlaczego PlayStation 5 z napędem jest aż 450 zł droższe od wersji Digital?

playstation 5

Wczoraj poznaliśmy oficjalną cenę konsoli PlayStation 5. Nowa platforma Sony pojawi się w dwóch wersjach, z napędem Blu-ray i bez napędu, które na polskim rynku będą  kosztować odpowiednio 2299 i 1849 zł. Dlaczego między konsolami jest aż tak duża różnica cenowa?

Niektórzy nadal wolą kupować gry w pudełkach, ale podczas trwania ósmej generacji, część graczy przestawiła się na kopie cyfrowe, które z wielu powodów są wygodniejsze. Gra zostaje zainstalowana na długo przed premierą, a wszystkie niezbędne poprawki pobierają się automatycznie. Nie ma się co dziwić, że Microsoft, już w dobie obecnej generacji postanowił przetestować rynek i wyjść naprzeciw entuzjastom dystrybucji cyfrowej.

By ten eksperyment się jednak udał, wersja bez napędu musi być dużo bardziej atrakcyjna cenowo, ponieważ to na jej sprzedaży najbardziej zależy producentowi. Dlaczego? Z kilku powodów. Sprzedaż gier w wersji cyfrowej zamyka temat ponoszenia kosztów związanych ze sprzedażą w sklepie fizycznym oraz rozwiązuje problem odsprzedaży płyt.

Rynek wtórny wciąż pozostaje dużym problemem dla programistów, wydawców i właścicieli platform, ponieważ nie otrzymują oni żadnych opłat licencyjnych przy odsprzedaży gier. Te „transakcje” całkowicie je omijają. Jednak w dobie dystrybucji cyfrowej problem ten znika. Tak więc w interesie producentów jest przekonywanie graczy do zakupu konsoli w wersji Digital. Proces „urabiania” musi jednak być dość łagodny  gdyż kupowanie czy nawet kolekcjonowanie pudełek to wciąż ważny element kultury gamingowej.

Czy więc gry w edycjach fizycznych niebawem znikną z półek sklepowych? Choć wielu zapowiada taki scenariusz już od przeszło dekady, to zdaje się, że miłośnicy pudełek jeszcze mogą spać spokojnie, a biblioteka wirtualna jeszcze długo nie będzie tak namacalnym obiektem zazdrości jak uginające się półki z pudełkami opatrzonymi logo kolejnych generacji i platform.

Nie zmienia to jednak faktu że zarówno dla Sony jak i Microsoftu, w dziewiątej generacji konsole z czytnikiem płyt zaczynają być trochę taką fanaberią, za którą gracze muszą płacić ekstra.

Kliknij, by skomentować

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Zobacz także...

XSX

W serwisie VentureBeat ukazał się artykuł Jeffa Grubba, w którym autor wyjaśnia dlaczego akcjonariusze spółki Zenimax oddali firmę w ręce giganta z Redmond. Według...

RECENZJE GIER

Wingspan autorstwa Elizabeth Hargrave to gra planszowa, która w 2019 zachwyciła graczy na całym świecie, w tym mnie. Niestety będąc w Chinach ograniczam zakup...

RECENZJE GIER

Kojarzycie ta pływające w oczach „cosie”? Jakiś mądrala powiedziałby wam, że to męty ciała szklistego. Pff, ta, jasne! Nie słuchajcie takich osób, bo to...

PUBLICYSTYKA

Jaki internet jest najlepszy? Szybki, bezawaryjny i tani. Niestety duża część ofert dostępnych na rynku nie do końca spełnia wszystkie te kryteria, natomiast najkorzystniejsze...

Advertisement