Xbox Series X sprzedaje się w Polsce lepiej niż PlayStation 5?

Xbox Series X
Xbox Series X

Problemy z dostępnością konsol, czy też ubogą biblioteki gier, to dość znamienne cechy debiutu każdej kolejnej generacji. Start Xbox Series i PS5 jest jednak wyjątkowy, gdyż nawet cztery miesiące po premierze nabycie „gołej” konsoli z padem, graniczy wręcz z cudem.

Sony jednak ujawniając ilości PlayStation 5, które trafiły na konkretne rynki i porównując je z wynikami sprzedaży PlayStation 4 w tym samym okresie od premiery, daje jasno do zrozumienia, że ich sprzęt spotkał się z niespotykanym dotąd zainteresowaniem. Jak wygląda sytuacja z Xbox Series X? Zdaje się, że przynajmniej na naszym podwórku Sony ma poważne kłopoty, a przecież Polska od zawsze postrzegana była jako mały bastion niebieskich.

Według wyników ankiety opublikowanej w serwisie GryOnline wciąż najpopularniejszą konsolą nad Wisłą jest PlayStation 4, ale jeśli chodzi o nową generację, ankietowani częściej deklarują posiadanie Xbox Series X niż nowego sprzętu Sony. Zdecydowanie mniej graczy sięga z kolei po Xbox Series S, ale i tak nieznacznie więcej niż po PlayStation 5 bez napędu optycznego. Oczywiście wyniki ankiety to nie są oficjalne dane sprzedażowe, ale dość jasno wskazują zmieniające się w Polsce preferencje graczy.

Sprzedaż Series X w Polsce zaskoczyła nawet sam Microsoft, o czym w ostatnim wywiadzie dla serwisu Brief.pl wspomniał Mariusz Then, CEE Xbox Category Management Lead. Co ma wpływ na taki san rzeczy? Powodów wzrostu popularności Xboxa w Polsce jest z pewnością kilka. Po pierwsze Microsoft w końcu zaczął traktować nasz rynek poważnie – krajowa premiera konsoli pokryła się z globalną, a pomimo kłopotów z dostępnością platformy, do Polski nie trafiło mniej egzemplarzy niż na inne duże rynki europejskie. Po drugie dzięki płatnym usługom i niemal kompletnej wstecznej kompatybilności z konsolami poprzedniej generacji, sprzęt giganta z Redmond oferuje mnóstwo zabawy za niewielkie pieniądze. Kiedy za nową grę na PS5 musimy zapłacić 349 zł, na Xboxie za podobne pieniądze otrzymamy na kilka miesięcy dostęp do biblioteki gier liczącej blisko 200 tytułów oraz możliwość gry online bez dodatkowych opłat. Po trzecie Xbox Series X jest po prostu świetną konsolą – najmocniejszą na rynku i o bezszelestnej kulturze pracy, a biorąc pod uwagę ostatnie przyjęcia Microsoftu, o tytuły ekskluzywne gracze mogą być spokojni.

Recenzja Xbox Series X