Xbox Series X i gry na wyłączność – w co zagrasz TYLKO na tej konsoli?

Xbox Series X I Gry Na Wylacznosc W Co Zagrasz Tylko Na Tej Konsoli
Xbox Series X I Gry Na Wylacznosc W Co Zagrasz Tylko Na Tej Konsoli

Wybór konsoli to twardy orzech do zgryzienia. Możliwości Xboxa i PlayStation wydają się zbliżone, dlatego nierzadko decydującym kryterium są gry, które są dostępne wyłącznie na jedną z tych konsol. Jakie tytuły ekskluzywne posiada w swojej kolekcji Xbox Series X?

Konsola nowej generacji od Microsoftu jest na rynku od ponad roku. W tym czasie Xbox Series X zebrał niemała kolekcję gier na wyłączność. Poznaj najbardziej wciągające tytuły, przy których można postawić znaczek „console-exclusive”!

Kultowe gry wyłącznie na Xbox Series X

  • Forza Horizon

Tytułami ekskluzywnymi zostają nie tylko pojedyncze gry, ale często całe ich serie. Od początku działalności Xboxa, konsola ta kojarzyła się m.in. z wyścigówką Forza Horizon. 9. listopada 2021 roku premierę miała 5. odsłona tego tytułu z niezwykle bogatym światem, który można przemierzać autem. Wśród dostępnych lokacji zwiedzić można m.in. pustynie, bujne dżungle, historyczne miasta, ukryte ruiny, dziewicze plaże, rozległe kaniony czy strzelisty wulkan z zaśnieżonym szczytem.

  • Seria Halo

Podobnym uznaniem w oczach graczy cieszyła się seria Halo. Pierwsza gra głównej trylogii miała premierę w 2001 roku i od początku związana była z Microsoftem. Obecne tytuły wydaje Xbox Game Studios, a zatem jest to w pełni autorski projekt, ściśle związany z konsolą nowej generacji. Całkiem niedawno, bo 8. grudnia 2021 roku ukazało się Halo Infinite – w zjawiskowej grafice 4K, z rozbudowaną kampanią Master Chiefa i trybem wieloosobowym w formule free-to-play.

Symulatory, strzelanki i gry przygodowe na Xbox

Wśród gier na wyłączność na konsole Xbox Series X nie może zabraknąć tytułów, które wyszły spod skrzydeł Microsoftu. Wśród nich jest niezwykle wciągająca zeszłoroczna premiera, czyli Microsoft Flight Simulator – prawdopodobnie najbardziej realistyczny symulator lotów cywilnych. Ogromnym atutem, którym chwalą się producenci gry, było odwzorowanie w wirtualnym świecie bogatego zestawu licencjonowanych maszyn, które mogą latać nad całą kulą ziemską. Wszystko to okraszone jest pełną detali grafiką.

Inną grą, która miała premierę niedawno jest The Gunk, czyli przygodowa gra akcji TPP, którą stworzyło szwedzkie studio Image & Form. Graczom firma może kojarzyć się z serią SteamWorld. Fabuła The Gunk sprowadza się do misji uratowania obcej planety przed atakiem obślizgłego pasożyta, który przypomina tytułowy Gunk (ang. szlam). Główni bohaterzy gry to para przyjaciół, podróżująca od planety do planety i zajmująca się wyszukiwaniem złomu, który może pozyskać i sprzedać. Tym razem napotkała jednak niemały problem.

Kolejnym ekskluzywnym tytułem, który warto polecić jest State of Decay 2Pierwsza odsłona tej gry z gatunku survival horror powstała w 2013 roku i zebrała sporo pozytywnych recenzji. Pod koniec 2020 roku Xbox Game Studios zaprezentowało drugą odsłonę rozgrywki osadzonej w postapokaliptycznym świecie, w którym strach sieją mordercze zombie. Misją gracza jest pokierowanie grupą ocalałych ludzi, z których każdy posiada fascynującą historię. Kto jeszcze nie grał w State of Decay 2, może ją na spokojnie odkryć przed premierą trzeciej części serii, ponieważ data premiery State of Decay 3 jest póki co nieznana.

Studio Remedy Entertainment znane jest chociażby z takich tytułów, jak dwie pierwsze gry z serii Max Payne. Tym razem jednak twórcy prezentują klasyczną strzelankę, a dokładnie trzecią odsłonę seriiCrossFire X. W grze dostępna jest zarówno bogata kampania fabularna, jak i rozgrywka w trybie multiplayer. Rozgrywka zbliżona jest do najpopularniejszych tytułów gatunku, jak np. Counter Strike. Jedna drużyna planuje podłożyć bombę, natomiast druga ma za zadanie ich powstrzymać.

Zapowiedzi na 2022 rok

Poza świeżymi premierami oraz tytułami, które już od jakiegoś czasu dostępne są na konsolę Xbox Series X, warto przyjrzeć się zaplanowanym na 2022 rok premierom. Wśród nich z pewnością można znaleźć kilka interesujących tytułów.

  • RPG Starfield

Na grudzień 2022 roku reaktywowana firma Bethesda Softworks zapowiedziała premierę gry RPG Starfield. W tej grze możliwa będzie długa, kosmiczna podróż. Będzie można stworzyć własną postać i wraz z nią odkrywać wszechświat. Według zapowiedzi studia, Starfield zapewni graczom najwięcej kosmicznej swobody ze wszystkich znanych dotąd gier osadzonych w kosmosie. Fabularnym celem rozgrywki jest rozwiązanie największej tajemnicy ludzkości.

  • Redfall

Kolejny FPS w tym zestawieniu to Redfall. W powstaniu tej gry również brało udział Bethesda Softworks, we współpracy z Arkane Studios. Redfall osadzony jest w otwartym świecie, w które wciela się urokliwe wyspiarskie miasteczko Redfall w stanie Massachusetts. Niestety, jest ono okupowane przez legion wampirów, które odcięły wyspę od świata zewnętrznego. Zadaniem graczy jest uwolnienie miasta z rąk krwiożerczych potworów. Premiera Redfalla przewidziana jest na lato 2022 roku.

Jeśli któryś z tych tytułów przypadł ci do gustu, musisz pamiętać, że każda z tych gier dostępna jest wyłącznie na konsoli nowej generacji Xbox Series X.