Connect with us

Cześć, wpisz czego szukasz.

PUBLICYSTYKA

Te planszowe gry logiczne to prawdziwa gimnastyka dla mózgu!

Gry Planszowe
Gry Planszowe

Dla niektórych w grach planszowych najważniejsza jest bezwzględna rywalizacja na polu bitwy (militarnym bądź ekonomicznym), inni zaś preferują tytuły stawiające przede wszystkim na niezobowiązującą rozrywkę, w której najważniejsza jest dobra zabawa. Wśród nas jest też wielu graczy, ceniących sobie przede wszystkim planszowe gry logiczne, wymagające intensywnego wysilenia szarych komórek. Jakie więc gry logiczne mogą zainteresować tę trzecią grupę? 

Proste zasad, wymagająca rozgrywka

Zacznijmy od klasyka jakim bez wątpienia jest “Rummikub”. To gry logiczne, które pomimo swojego zaawansowanego wieku, nie przestają być popularne. Zawdzięcza to wciągającej rozgrywce: zasady (należy pozbywać się kafelków z cyframi, wykładając je sekwencjami bądź ciągami) nie są skomplikowane, ale wymagają intensywnego myślenia. To zatem świetny wybór, gdy potrzebujemy gry, którą bardzo łatwo wyjaśnić znajomym czy rodzinie. 

Łatwą do wytłumaczenia grą logiczną jest również “Abalone”. W tej planszówce główną rolę odgrywają czarne i białe kule – kto pierwszy wypchnie 6 kul przeciwnika, ten wygrywa. Nie jest to jednak proste, gdyż nasze możliwości ograniczone są przez zasady, premiujące logiczne myślenie i dalekosiężne planowanie. 

Kolorowa abstrakcja

Planszowe gry logiczne takie jak Rummikub czy Abalone cechuje oszczędna oprawa, nieodciągająca uwagi od rozgrywki. Nie brakuje jednak też logicznych gier przykuwających oko ciekawym i barwnym designem graficznym. Wśród nich znajdziemy między innymi takie gry logiczne jak “Nova Ziemia”, w której przeprowadzamy terraformację nowo odkryte planety tak aby stała się zdatna do życia, przesuwając kolorowe kafelki. 

Podobne zasady rządzą grą o bardzo zbliżonej nazwie, czyli “Nova Luna”. Tu również operujemy wielobarwnymi kafelkami starając ułożyć je według określonych wzorów, całość jednak jest bardziej abstrakcyjna i złożona. Kolorów nie brakuje również w logicznej grze “Fits”, idealnie nadającej się na szybką rozgrywkę dla całej rodziny. Tu zamiast kolorowych kafelków występują zsuwające się niczym w Tetrisie klocki, którymi musimy zapełnić planszę, nim zrobią to inni zawodnicy.

Gry do wspólnego główkowania 

Poszukiwacze naprawdę ostrych wyzwań logicznych powinni zainteresować się serią Gipf. To wręcz ekstremalnie minimalistyczne planszowe gry logiczne o intrygujących zasadach. Każda odsłona Gipf ma nieco inne zasady rozgrywki oraz zestaw pionków, tym co natomiast je łączy jest duża ilość taktycznych możliwości, jakie przed graczami otwierają reguły. 

Warto mieć na uwadze, że poza logicznymi grami stawiającymi na rywalizację istnieją również produkty jednoczące graczy przy wspólnym dążeniu do określonego celu. Za przykład mogą tu posłużyć gry logiczne z serii “Kryminalne Zagadki” testujące naszą umiejętność kojarzenia faktów. Inne godne uwagi planszówki kooperacyjne to między innymi “Escape Room”, pozwalające razem uciec np. z więzienia Alcatraz. Tego rodzaju gry to znakomita opcja dla osób które uwielbiają ruszać głową, ale nie przepadają za intensywną rywalizacją.

Advertisement. Scroll to continue reading.
1 komentarz

1 komentarz

  1. Anna

    27 maja 2021 at 22:32

    Mózg gimnastykuje przy Gimatriksie od Alexandra. Jak dla mnie ta gra jest level wyżej od scrabble, bo układam tu nie tylko słowa z dostępnych liter, ale od razu ich wartość liczbową z dostępnych cyfr. Nie jest łatwo, ale to właśnie lubię ;) Może nie jest to planszówka, ale za to świetna gra logiczna.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Advertisement

Zobacz także...

RECENZJE GIER

Nie wiem, jak to jest dziś, ale jeszcze kilka lat temu dosyć popularnym hobby małych dziewczynek w wieku szkolnym było pisanie pamiętników. Gdybym sięgnął...

PUBLICYSTYKA

Wspinanie się na wieże i odbijanie wrogich posterunków to cecha charakterystyczna serii Far Cry, będącej wręcz jedną z definicji neologizmu „ubigra”. Mimo obecnego statusu...

PUBLICYSTYKA

Polski rynek gier we wczesnych latach 2000 był dosyć specyficzny. Na tyle duży, by zaistnieć w społecznej świadomości. Na tyle mały, by stać się...

TESTY SPRZĘTÓW

Kiedyś życie było prostsze. Długość kabla od pada decydowała o tym jak daleko od konsoli będziemy siedzieć. Teraz musimy „męczyć” się z bezprzewodowymi padami...

Advertisement