Square Enix zablokowało sprzedaż swoich gier w Rosji na Steam i Epic Games Store

Square Enix
Square Enix

Square Enix postanowiło pójść na całość i wycofało swoje gry na terenie Rosji z dwóch największych pecetowych platform dystrybucji cyfrowej.

Konflikt zbrojny w Ukrainie trwa już trzy tygodnie i spotyka się na całym świecie z ostrymi reakcjami władz oraz dużych firm. Zdecydowana większość potępia atak Rosji i na jej agresję reaguje sankcjami, które odbijają się na rosyjskiej gospodarce oraz na dostępie obywateli do zachodnich produktów. Bardzo zdecydowanie zareagowała także cała branża gamingowa i każdego dnia słyszymy o nowych firmach wycofujących swoje gry ze sprzedaży w Rosji, bądź też zaostrzających wcześniej narzucone ograniczenia.

Tym razem do akcji wkroczyło Square Enix, które zdecydowało się na odważny krok i zablokowało sprzedaży swoich gier na platformach Steam i Epic Games Store. Według niektórych doniesień zakaz nie dotknął zrealizowanych wcześniej przedsprzedaży, ale sytuacja z PlayStation pokazuje, że to może być zwykłe niedopatrzenie, firma zwrotu pieniędzy może dokonać w każdej chwili.

To nie pierwsze działania Squera Enix wynikające z rosyjskiej agresji. Kilka dni temu firma poinformowała o przekazaniu pół miliona dolarów na pomoc ofiarom wojny. Square zajmuje się także pozyskiwaniem dodatkowych funduszy za pośrednictwem Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża, UNICEF oraz międzynarodowej organizacji Lekarze bez Granic.