Recenzja klawiatury mechanicznej Hykker X Range Pro

Klawiatura Mechaniczna Hykker X Range Pro
Klawiatura Mechaniczna Hykker X Range Pro 01

Klawiatura już od wielu lat nie jest jedynie elementem zestawu komputerowego, służącym do wprowadzania danych i zabawy. Obecnie to obok myszki, najważniejsze narzędzie każdego gracza, poważnie traktującego swoją pasję. Wysokiej jakości mechaniczne klawiatury gamingowe są dostosowane do potrzeb graczy i zapewniają znaczną przewagę na wirtualnym polu walki.

Jeszcze do niedawna ich ceny przyprawiały o ból głowy, przez co gracze często zmuszeni byli do korzystania ze zwykłych klawiatur membranowych. Obecnie na rynku mamy już wiele dostępnych modeli mechanicznych, których ceny nie przekraczają 200 zł. Jednym z nich jest Hykker X Range Pro, klawiatura mechaniczna, którą od dzisiaj  możecie wyrwać w Biedronce za 99 zł. Czy jest to sprzęt godny uwagi poważnego gracza?

Hykker X Range Pro – design i wykonanie

Model X Range Pro to kompaktowa klawiatura, która swoje niewielkie rozmiary zawdzięcza brakowi klawiatury numerycznej i dzięki niewielkiej bryle może być z powodzeniem używana na niewielkich biurkach, pozostawiając wciąż sporą przestrzeń na podkładkę pod myszkę. Urządzenie podłączamy do komputera za pomocą gumowego kabla o długości 1,7 m zakończonego wtyczką USB. Szkoda, że twórcy nie postanowili doinwestować w przewód w oplocie, dzięki któremu produkt lepiej by się prezentował.

Sama klawiatura wygląda bardzo elegancko i charakteryzuje się dobrym wykonaniem i spasowaniem elementów. Jej boki oraz spód wykonano z twardego czarnego plastiku, a klawisze osadzono w metalowej ramce. Dzięki temu konstrukcja jest bardzo sztywna i nie ugina się nawet pod mocnym naciskiem. Pod spodem sprzętu ulokowane zostały dwie przeciwpoślizgowe gumy oraz nóżki zakończone gumowymi nakładkami stanowiące system jednostopniowej zmiany nachylenia płaszczyzny. Dzięki gumowym elementom klawiatura świetnie się trzyma blatu, szczególnie opierając się na wyciągniętych nóżkach.

Klawiatura Mechaniczna Hykker X Range Pro 04

Jakość klawiszy również stoi na wysokim poziomie. Oznaczenia na nich zostały wycięte laserowo, co jest gwarancją ich trwałości. Jedynie dodatkowe funkcje na klawiszach funkcyjnych zostały oznaczone klasycznym białym nadrukiem i nie są podświetlane.

Hykker X Range Pro – funkcjonalność

Jak na sprzęt z półki cenowej poniżej 100 zł, klawiatura posiada wysokiej jakości podświetlanie, z wieloma dodatkowymi funkcjami. Klawisze podświetlane są szeregowo, co oznacza, że każdy szereg mieni się inną barwą (od góry: filetowy, zielony, pomarańczowy, biały, czerwony i niebieski). Nie ma niestety możliwości zmiany podświetlania na jeden kolor. Twórcy zaimplementowali za to aż dziesięć efektownych trybów iluminacji. Przy ich prezentacji można skorzystać z czterostopniowej regulacji jasności i szybkości wyświetlania.

O ile w iluminacjach ciężko doszukać się walorów praktycznych, tak już dodatkowe funkcje podświetlania jedynie konkretnych klawiszy, niewątpliwie takie posiadają. Twórcy zastosowali aż dziewięć funkcji dla graczy, zaczynając oczywiście od najprostszej: strzałki kierunkowe, WSAD i ESC, kończąc na o wiele bardziej swoistych kombinacjach.

Klawiatura Mechaniczna Hykker X Range Pro 03

Producenci deklarują wytrzymałość klawiszy do 30 mln kliknięć, co w przypadku klawiatur mechanicznych jest średnim wynikiem, ale przewyższa on o 200% wytrzymałość klawiatur membranowych. Wrażenia płynące z używania recenzowanego sprzętu mam całkiem pozytywne, ale jednak należy brać pod uwagę, że gracze wcześniej używających dwukrotnie droższych klawiatur mechanicznych, mogą odczuć przeskok jakościowy.

W Hykker X Range Pro zastosowano bowiem chińskie przełączniki Unionbest Blue (odpowiednik Outemu Blue), są one dość twarde i charakteryzują się głośnym klikiem. Próg aktywacji przełącznika również jest dość wysoki i wynosi 3 mm. To co prawda 1 mm mniej niż w przypadku większości klawiatur membranowych, ale już klawiatury z przełącznikami Outemu Red czy też Outemu Black, aktywują się po wciśnięciu klawisza na głębokość 2,1-2,5 mm. Warto jednak podkreślić, że na rynku jest dostępnych wiele droższych klawiatur mechanicznych, których komfort użytkowania stoi na niższym poziomie. Pomimo że zastosowano przełączniki sztywne o nieliniowym charakterze pracy,  masa powodująca aktywację klawisza wynosi 60 g, co jest całkiem niezłym wynikiem.

Klawiatura Mechaniczna Hykker X Range Pro 07

Choć klawiatura nie posiada dodatkowych klawiszy multimedialnych i obsługi makr, co biorąc pod uwagę jej kompaktowe gabaryty oraz cenę nie powinno nikogo dziwić, to jednak posiada podwójne funkcje podstawowych klawiszy funkcyjnych. Za ich pomocą możemy uruchomić niektóre aplikacje systemowe, jak chociażby kalkulator, czy też sterować multimediami. Bardzo praktycznym dodatkiem, jest także opcja blokady klawisza Windows. Niby drobnostka, ale nie tak oczywista dla wszystkich producentów gamingowych klawiatur.

Czy warto kupić klawiaturę mechaniczną Hykker X Range Pro?

Ze świecą można szukać klawiatury mechanicznej w cenie poniżej 100 zł, a recenzowany egzemplarz bije na głowę sporą część o kilkadziesiąt złotych droższej konkurencji. Klawiaturę Hykker wykonano z wysokiej jakości elementów i obładowano szerokim wachlarzem funkcji podświetlania. Jej sporym atutem jest także niewielki rozmiar, dzięki któremu urządzenie nabiera uniwersalności, stając się trwalszą alternatywą dla membranowych klawiatur biurowych. Największą wadą X Range Pro jest jego głośna praca, ale w tej półce cenowej, ciche klawiatury mechaniczne po prostu nie są dostępne. Jeśli więc planujesz wykonać pierwszy krok w stronę profesjonalnego grania, Hykker X Range Pro to produkt dla Ciebie.

Hykker X Range Pro – cechy i parametry techniczne

 • Układ klawiatury: 88 klawiszy, układ QWERTY z dużym klawiszem Enter, brak klawiatury numerycznej
 • Podświetlenie: szeregowe – 6 kolorów
 • Funkcje podświetlania: 10 trybów iluminacji i 9 trybów dla graczy
 • Funkcje multimedialne: Windows Media Player, kalkulator, wyszukiwarka systemowa, Mój Komputer.
 • Blokada klawisza Windows – Tak
 • Przełączniki: Unionbest Blue
 • Próg aktywacji przełącznika: 3 mm
 • Masa położona na klawiszu powodująca aktywację: 60 g
 • Żywotność: 30 milionów kliknięć
 • Podkładka: brak
 • Waga: 750 g
 • Interfejs: USB
 • Zasilanie: Przewodowe (gumowy kabel o długości 1,7 m)
 • Instrukcja obsługi: Tak
Plusy
 • Bardzo dobra jakość wykonania
 • Cena
 • Małe gabaryty
 • Spora ilość funkcji podświetlania
 • Możliwość wyłączenia klawisza Windows
Minusy
 • Brak możliwości zmiany kolorów podświetlania
 • Głośna praca
 • Gumowy przewód
8.5
Ocenił Kamil Kościelniak