Lenovo Y Gaming Mechanical Switch Keyboard – recenzja klawiatury dla gracza

Lenovo Y Gaming Mechanical Switch Keyboard
Lenovo Y Gaming Mechanical Switch Keyboard

Klawiatura mechaniczna Lenovo Y Gaming Mechanical Switch Keyboard jest skierowana głównie do graczy. Produkt w czasie premiery był dostępy w cenie 499 zł, ale obecnie można go już zakupić za około 200 zł. Oznacza to, że jest to jedna z najtańszych klawiatur mechanicznych na rynku. Dziś sprawdzimy jak urządzenie sprawdza się w praktyce.

Specyfikacja techniczna

 • Typ – klawiatura mechaniczna
 • Przełączniki – Kailh (czerwone)
 • Klawisze makr – 6
 • Podświetlenie – TAK, czerwone, regulowana jasność
 • Złącza – wyjście audio jack 3.5 mm, wejście mikrofonowe, port USB
 • Kolor – Czarny
 • Wymiary -520 x 190 x 38 mm
 • Długość przewodu – 1,5 m
 • Waga – 1500 gramów

Budowa klawiatury i jej użytkowanie

Klawiatura ma bardzo oryginalny wygląd, który kształtem przypomina trapez. Urządzenie nie należy do drobnych i zgrabnych, bo jego wymiary to 520 x 190 x 38 mm. Jeśli ktoś ma małe biurko, korzystanie z klawiatury o takich gabarytach, może być problematyczne. Z drugiej strony, dzięki większej obudowie klawiatura jest wygodna, wygląda efektownie i nieźle się prezentuje. W obudowie znajduje się kilka multimedialnych przycisków, które pozwolą m.in. ściszyć dźwięk czy zatrzymać film lub muzykę. Do tego po lewej stronie jest 6 buttonów, pod którymi możemy zaprogramować własne makra. Mogą to być bardziej skomplikowane operacje lub zwykłe uruchomienie jakiegoś programu lub gry. Łącznie możemy stworzyć 3 różne zestawy makr, które przełączamy za pomocą przycisków M1, M2 i M3 znajdujących się na górnej części klawiatury. Dobrze, że funkcje można programować „w locie”, bez potrzeby instalowania oprogramowania.

Przydatną cechą klawiatury Lenovo jest Anti Ghosting zapobiega blokadzie przy jednoczesnym naciśnięciu kilku klawiszy.

Klawiatura Lenovo Y Gaming Mechanical Switch Keyboard
Klawiatura Lenovo Y Gaming Mechanical Switch Keyboard

Za pomocą dodatkowych przycisków w łatwy sposób można także zmienić stopień podświetlenia klawiatury Lenovo Y Gaming Mechanical Switch. Do dyspozycji mamy 5 różnych natężeń podświetlenia. Szkoda, że nie zdecydowano się na wprowadzenie w nim palety RGB. Producent pod względem koloru nie dał nam żadnego wyboru i  do dyspozycji mamy tylko podświetlanie w kolorze czerwonym. Sama jakość podświetlenia stoi na wysokim poziomie. Klawiatura świeci równomiernie i spokojnie można grać lub pisać przy całkowicie zgaszonym świetle.

Mechaniczne przełączniki sprawiają, że klawiatura jest mocna i odporna.  Klawisze się nie ścierają, skok jest miękki, wyraźny, dzięki czemu rzadko popełnia się literówki podczas pisania, czy błędy w czasie rozgrywki. Matowe wykończenie przycisków i ich solidne wykonanie prezentuje się dobrze. Ma to jednak swoją wadę, bo na matowym wykończeniu, łatwo zauważyć odciski palców, a same klawisze szybko się budzą.

Choć jest to klawiatura mechaniczna, działa dość cicho. W testowanym egzemplarzu minusem była skrzypiąca spacja i Backspace. Nieprzyjemny dźwięk pojawiał się w czasie naciskania wymienionych klawiszy w pobliżu lewej krawędzi.

Po prawym boku umieszczono trzy złącza – wyjście audio jack 3.5 mm, wejście mikrofonowe oraz port USB. Pozwala to w łatwy i wygodny sposób np. podpiąć nadajnik do bezprzewodowej myszki lub zestaw słuchawkowy bez plątania kabli i podpinania ich pod komputer stacjonarny.

Całą konstrukcję uzupełnia podstawka na nadgarstki, która elegancko komponuje się z resztą klawiatury. Ten element bardzo łatwo można zdemontować lub podpiąć, by zmienić położenie dłoni w czasie gry.

Oprogramowanie

Lenovo Y Gaming Mechanical Switch Keyboard wyposażono w 6 dedykowanych, w pełni konfigurowalnych klawiszy makr. Można przypisać do nich dowolne funkcje lub nagrać cały ciąg funkcji, które następnie możemy aktywować za pomocą jednego przycisku. Choć można zrobić to bez używania oprogramowania, soft zawsze się przyda choćby do przejrzenia obecnie zaprogramowanych funkcji.

Pod tym względem jest bardzo ubogo. Program Lenovo do klawiatury ma właściwie dwie strony. Pierwsza z nich skupia się na programowaniu przycisków, a druga na konfiguracji podświetlenia loga klawiatury.  Za pomocą softu możemy zmienić jego jasność oraz efekt oddychania (migania).

Podsumowanie

Klawiatura przez swój dość oryginalny kształt i spory rozmiar nie każdemu przypadnie do gustu. Jeśli jednak szukasz mechanicznej klawiatury i masz ograniczony budżet, warto zainteresować się Lenovo Y Gaming Mechanical Switch Keyboard. Klawiaturę można już kupić za około 200 zł i jest zdecydowanie warta swojej ceny. Konstrukcja jest solidnie wykonana, ma efektywne, równe podświetlenie, hub z portem USB i wyjściami audio, a co najważniejsze wygodnie się jej używa.

Plusy

 • Solidne wykonanie
 • Oryginalny wygląd
 • Hub z portem USB i wyjściami audio
 • Równomierne podświetlenie
 • Niezła cena

Minusy

 • Podświetlenie tylko w jednym kolorze
 • Słabe oprogramowanie
 • Skrzypiąca spacja
8
Plusy
Minusy
Ocenił Damian Stefański