Recenzja Genesis Zircon 550 – mysz z podwójnym trybem łączności

Genesis Zircon 550 (3) Kopia
Genesis Zircon 550 (3) Kopia

Zircon 550 to kolejna gamingowa myszka marki Genesis. Nowy produkt wyróżnia się podwójnym trybem łączności. Oznacza to, że myszkę możemy używać zarówno na kablu jak i bezprzewodowo (ma wbudowany akumulator i nie są potrzebne baterie). Produkt ma także mechaniczne przełączniki, które według zapewnień producenta mają żywotność do 20 milionów kliknięć.

Specyfikacja techniczna

PrzeznaczenieDla graczy
Maksymalna rozdzielczość8000 DPI
Rozdzielczość200 – 8000 DPI
SensorOptyczny
Model sensoraPixart PMW3325
Liczba przycisków7
Programowalne przyciskiTak
Liczba programowalnych przycisków7
PodświetlenieTak
Kolor podświetleniaRGB
Ilość trybów podświetlenia9
Akceleracja20 G
Częstotliwość próbkowania1 000 Hz
Maksymalna szybkość śledzenia100 inch/s
Maksymalna szybkość przetwarzania danych4600 FPS
KomunikacjaPrzewodowa, Bezprzewodowa 2.4 GHz
Długość przewodu180 cm
FunkcjeRegulacja DPI, Możliwość tworzenia profili, Możliwość tworzenia makr
Zasięg10 m
WłaściwościWytrzymałe przełączniki Huano, Wbudowana pamięć, Dwa tryby komunikacji
Wbudowana pamięćTak
Żywotność przycisków20 mln.
Typ ślizgaczaTeflon
ZłączaUSB Typ-C, USB Typ-A
Obsługiwane systemy operacyjneWindows XP, Windows Vista, Windows 8, Windows 7, Windows 10, Linux, Android 4.2.2
KolorCzarny
Cechy dodatkowePlug&Play
ZasilanieWbudowany akumulator
Akcesoria w zestawieZestaw ślizgaczy, Kabel USB – USB Typ C, Instrukcja obsługi
Długość128 mm
Szerokość68 mm
Wysokość42 mm
Waga90 g
OprogramowanieTak

Zircon 550 – design i wykonanie

W pudełku, które dobrze zabezpiecza mysz podczas transportu, znajdziemy poza gryzoniem, krótką instrukcję obsługi, nano odbiornik oraz kabel USB-C. Myszka jest bardzo lekka, bo waży jedynie 90 gram, ma ergonomiczny kształt i została wyprofilowana dla graczy praworęcznych.

Genesis Zircon 550 10
Genesis Zircon 550

Myszka w całości wykonana jest z matowego, czarnego plastiku, bez gumowych wstawek. Wykorzystane materiały są wysokiej jakości, a cała konstrukcja sprawia wrażenia bardzo solidnej. Zircon 550 podobnie jak inne myszki z tej serii ma górę obudowy z charakterystycznymi dziurkami. Wygląda to ładnie, ale niestety ma wadę – dostaje się tam brud i kurz, a obudowa nie jest zdejmowana. Na szczęście w miarę łatwo można to wyczyścić pędzelkiem lub odkurzaczem.

Mysz ma 7 programowalnych przycisków. Mały przycisk zmiany DPI umożliwia błyskawiczną zmianę czułości w 6 poziomach. Regulować to można także za pomocą aplikacji.

Urządzenie ma podświetlenie RGB z efektem PRISMO, które pozwoli rozświetlić stanowisko w dowolnym kolorze i nadać mu unikalnego charakteru. Wszystkie ustawienia dotyczące podświetlenia w łatwy sposób można skonfigurować przy pomocy dedykowanego oprogramowania. Ponadto bez instalowania dodatków, z tyłu obudowy istnieje możliwość przełączenia podświetlenia w jeden z dwóch trybów LED, a górnym przyciskiem zmieniać kolory.

Genesis Zircon 550 9 Kopia
Genesis Zircon 550 9 Kopia

Zircon 550 – funkcjonalność

Zircon 550 ma wbudowany akumulator o mocy  600 mAh. Według zapewnień producenta ma wystarczyć to na około 80 godzin pracy na jednym naładowaniu, w zależności od ustawień podświetlenia i szybkości raportowania. W moim przypadku niestety znacznie częściej trzeba było ładować myszkę. Nie jest to wprawdzie duży problem, bo w takim wypadku wystarczy podpiąć ją kablem do komputera. Sprzęt ma automatyczny tryb gotowości dla oszczędzania energii, więc gdy nie używamy myszki przez pewien czas sama się wyłącza.

Mysz można podpiąć do komputera zarówno za pomocą kabla, jak i bezprzewodowo (połączenie bezprzewodowe 2.4Ghz) wykorzystując nano odbiornik podpięty pod gniazdo USB. W czasie transportu lub nie używania tego elementu, można go schować do schowka znajdującego się na spodzie myszy.

Genesis Zircon 550 2 Kopia
Genesis Zircon 550 recenzja

Sensor optyczny PMW3325 o czułości w zakresie 200 – 8000 DPI, gwarantuje wygodne granie dostosowane do naszych potrzeb. Tak jak wspominałem wyżej DPI można regulować za pomocą aplikacji lub przycisku na obudowie.

Dodatkowo oprogramowanie myszy ma możliwość nagrywaniem makr przydatnych dla graczy.

Samo używanie myszki Zircon 550 jest przyjemne. Myszka jest lekka i miło przesuwa się ją w czasie grania czy pracy. Ręka wręcz nie czuje jej ciężaru. jest przy tym precyzyjna i nawet przy łączności bezprzewodowej nie było problemów.

Genesis Zircon 550 Oprogramowanie
Genesis Zircon 550 Oprogramowanie

Czy warto kupić myszkę Zircon 550?

Zircon 550 można obecnie kupić za około 200 złotych. Patrząc na to co oferuje to urządzenie jest to rozsądna cena. Jeśli ktoś pracuje raz na komputerze, a raz mobilne na laptopie doceni możliwość podpięcia myszy zarówno kablem jak i bezprzewodowo.

Sprzęt jest solidny i co najważniejsze bardzo wygodny w czasie pracy. Lekka konstrukcja naprawdę świetnie się sprawdza, myszki praktycznie nie czuć w dłoni i ręce mają mniejsze obciążenie.

Przyczepić się można jedynie do szczegółów. Szkoda, że nie ma możliwości otwierania obudowy myszki jak np. w modelu Xenon 800. Ułatwiłoby to czyszczenie myszki, bo przez perforacje w górnej części obudowy dostaje się tam brud. Akumulator mógłby pracować dłużej, ale z drugiej strony dzięki niemu nie trzeba posiadania w domu zawsze wolnych baterii do podmiany, a w razie wyczerpania myszki, wystarczy podpiąć ją kablem do komputera i dalej grać.

Plusy
  • Lekka i wygodna w użytkowaniu
  • Ładne podświetlenie
  • Dużo opcji ustawień i konfiguracji
  • Dobrze wyprofilowana
  • Możliwość pracy w zależności od potrzeb na kablu i bezprzewodowo
Minusy
  • Nie da rady zdjąć góry obudowy, a w dziurki dostaje się brud
  • W moim przypadku dość krótko trzymał akumulator
8
Ocenił Damian Stefański