Connect with us

Cześć, wpisz czego szukasz.

PC

Portal Knights – wrażenia z wersji Early Access

Nie będę się jednak rozpisywał zbyt dużo, gdyż już 28 kwietnia premiera pełnej wersji również na PlayStation 4 i Xbox One.

Słyszeliście już kiedyś o grze Portal Knights od niemieckiego studia Keen Games? Jeśli nie, to z pewnością powinniście, ponieważ jest to jeden z najciekawszych tytułów dostępnych w fazie wczesnego dostępu na platformie Steam. Tytuł w pełnej wersji debiutuje już 2 maja, i co ważne pojawi się także w edycji na konsole PlayStation 4 i Xbox One (28 kwietnia).

Dzięki uprzejmości wydawcy 505 Games mieliśmy możliwość przetestowania produkcji na PC i muszę przyznać, że jest na co czekać.

W związku z tym, że tekst ten nie jest recenzją finalnego produktu, a jedynie zlepkiem wrażeń z wersji przedpremierowej, pozwolę go sobie zacząć niejako od podsumowaniem. Portal Knights to świetnie zapowiadający się tytuł, który ma wszystko to, czego brakuje mi w Minecrafcie czy LEGO Worlds. Ok, a teraz od początku.

Czym zatem jest Portal Knights? Jest to sandboxowa gra RPG, w której trafiamy do losowo wygenerowanych światów stworzonych z sześcianów. Nie sposób jej nie porównać do kultowego Minecrafta, tylko że w produkcji Keen Games wszystko jest ładniejsze.

Na początku gry mamy do wyboru jedną z trzech klas postaci – wojownik, mag oraz łowca. Różnią się one cechami charakteru oraz bronią którą dysponują. Tak więc wojownik macha mieczem i toporem, mag razi wrogów czarodziejską różdżką, a łowca strzela z łuku. Następnie wybieramy płeć naszego protagonisty oraz decydujemy o jego wyglądzie. Pomimo, że bohaterowie wyglądają jak pamperki z klocków LEGO, to twórcy zadbali o spory arsenał cech zewnętrznych, dzięki czemu gracze już na starcie zabawy mogą popisać się kreatywnością.

Zanim jednak przystąpimy do zabawy, dowiemy się jaki jest jej cel. I tu pojawi się fabułą, a w zasadzie jej krótki zarys, gdyż tej nie ma w samej grze zbyt wiele i jest ona jedynie pretekstem do rozgrywki i tłumaczy poniekąd jej charakter. Otóż pradawna fantastyczna kraina została rozdarta przez złe siły na kawałki. Każdy kawałek to jedna wyspa pełna potworów, skarbów oraz nielicznych mieszkańców, z którymi czasami będziemy musieli wejść w interakcje. Jedynym sposobem by się przedostać z jednej wyspy na drugą, jest skorzystanie z portalu. Zadaniem gracze jest więc je uruchomić. Dzięki temu nasz bohater może ponownie scalić świat w pokoju. Samo uruchomienie portalu nie jest szczególnie trudne, wystarczy eliminować wrogów i zbierać odłamki niebieskiego kamienia portalowego. To z nich wytwarza się specjalne kamienie, którymi wykłada się bramę do kolejnego świata.

Oczywiście podobnie jak w Minecraft, podstawą zabawy jest crafting, ale w gruncie rzeczy nie musi nam on służyć wyłącznie do budowania. Tak więc jeśli ktoś odbił się od produkcji Mojang AB, ponieważ nie posiada zmysłu i zacięcia budowniczego, w Portal Knights może się bez problemu odnaleźć. Gra oczywiście zapewnia niemal nieograniczoną swobodę w kreacji światów. Możemy je w dowolny sposób modyfikować oraz praktycznie wszystko zniszczyć i przetworzyć na potrzebna nam produkty, bronie czy narzędzia. Jednak jeśli ktoś zamiast budowania zamków, potrzebuje jedynie przygody, to proszę bardzo, Rycerze portalu z pewnością mu ją zapewnią.

Każda losowo generowana kraina zdecydowanie różni się od poprzedniej i zagraża nam innego rodzaju niebezpieczeństwami. Przetrwać bez walki nie sposób tak więc zawsze należy pamiętać by mieś dobrze naostrzony miecz. Wysypy tętnią życiem, a cykl dnia i nocy oraz zmienne warunki atmosferyczne nie ułatwiają nam życia. Po zachodzi słońca konieczne jest posiadanie pochodni lub innego źródła światła, a przeciwnicy są zdecydowanie mocniejsi. Fajnym rozwiązaniem jest możliwość przełączania w trakcie rozgrywki perspektywy z trzecioosobowej na pierwszoosobową. Myślę, że zwłaszcza walki w FPP, znajdą wielu amatorów.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Poza pokonywaniem wrogów, budowaniem i otwieraniem portali do następnych wymiarów, gra oferuje jeszcze klika motywatorów do eksploracji. Na każdej wyspie znajdują się lochy, których oczyszczenie z potworów nagradzane jest cennymi skarbami i surowcami. No i nie zapomnijmy o historii, w końcu Portal Knights to również RPG. Poznajmy więc nowe postacie i wykonujemy dla nich przeróżne, drobne misje.

Dużym atutem produkcji jest lokalna oraz sieciowa kooperacji, która pozwala eksplorować, budować, walczyć i odkrywać wraz ze znajomymi. Nie da się ukryć, że w towarzystwie niemiecka produkcja nabiera jeszcze bardziej wyrazistych rumieńców. Ja jednak zdecydowaną większość zabawy spędziłem grając sam i ani na moment nie dopadła mnie nuda, mimo że na liczniku mam już kilkanaście godzin.

Dla wielu sporym zaskoczeniem może się okazać oprawa graficzna  Portal Knights. Jeśli Minecraft i Lego World chcieliby mieć dzieci, to z pewnością produkcja Keen Games byłaby ich wymarzoną pociechą.

Gra niestety wciąż ma problemy z optymalizacją, ale porównując do tego jak gra sprawdzała się w tej materii jeszcze kilka miesięcy roboty a jak wygląda teraz, widać że deweloperzy wykonali kawal dobrej roboty. Myślę, że na średniej klasy PC (i5, GeForce 940MX i 8GB RAM) powinniśmy się spodziewać w dniu premiery płynności na poziomie 60-40 klatek na sekundę. W tego typu produkcjach naprawdę nie trzeba więcej.

Pomimo, że o Portal Knights nad Wisłą wciąż jest cicho, to u naszych zachodnich sąsiadów gra zdobyła już wiele nagród. Jest to według mnie jedna z ciekawszych premier tegorocznej wiosny i już nie mogą się doczekać testowania wersji na PlayStation 4. Mam nadzieję, że pod względem technicznie uda się twórcom dopiąć projekt na ostatni guzik.

Portal Knights – galeria

Kliknij, by skomentować

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Zobacz także...

QUIZY

Dla naszych czytelników przygotowaliśmy kolejny quiz. Tym razem sprawdzamy czy znacie wszystkie bohaterki z gry Wiedźmin 3: Dziki Gon. Mamy dla Was 16 screenów...

QUIZY

Święta za pasem, niby już zima, a śniegu ni ma – a do tego na dworze niemal wiosenna temperatura. Na szczęście, gracze by poczuć prawdziwy...

QUIZY

W dzisiejszym quizie sprawdzimy waszą wiedzę na temat konsoli Xbox 360. Przekonajcie się czy rzeczywiście należycie do teamu zielonych. Mam dla Was 17 pytań, w których...

QUIZY

Jeśli odpowiecie prawidłowo na 15 pytań, możecie być z siebie zadowoleni.

Advertisement