PlayStation 5 w pigułce, czyli wszystko, co wiemy o nowej konsoli Sony

Kamil Kościelniak | @kamilgamerweb | | Przeczytasz w 4 min.
Playstation 5
Playstation 5

Choć do premiery konsoli PlayStation 5 pozostało zaledwie kilka miesięcy, to wciąż nie wiemy o niej zbyt wiele. Wiedza o nowej platformie Sony w dużej mierze opiera się na spekulacjach i niepotwierdzonych informacjach, dlatego powyższy tytuł równie dobrze mógłby brzmieć – wszystko, czego nie wiemy o nowej konsoli Sony. Całą wiedzę o PS5 i najbardziej możliwe plotki, postanowiliśmy jednak skondensować do rozmiaru poniższego wpisu. Sprawdźcie, być może coś wam umknęło.

Kiedy premiera PlayStation 5?

Sony zapowiedziało, że ich najnowsza konsola zadebiutuje pod koniec 2020 roku, ale nie ujawniło dokładnej daty. Sugerując się terminami debiutów poprzednich platform, istnieje bardzo duża szansa, że PS5 trafi na półki sklepowe w listopadzie. Dokładnie w tym miesiącu w 2006 roku zadebiutowała w USA i Japonii konsola PlayStation 3, a  w 2013 roku w USA i Europie jej następczyni – PlayStation 4.

Kiedy zostanie zaprezentowane PlayStation 5?

Do tej pory nie wiemy, jak nowa konsola Sony wygląda oraz nawet kiedy zostanie zaprezentowana. Od dawna plotki głoszą, że platformę zobaczymy podczas PlayStation Meeting, które ma się rzekomo odbyć 5 lutego. Najnowsze doniesienie od Davida Jaffe’a, sugerują jednak, że impreza zostanie zorganizowana 12 lutego.

Playstation 5 Render

Tak prezentuje się jeden z projektów koncepcyjnych PlayStation 5

Cena PlayStation 5

Cena podobnie jak dokładna data premiery, nie została jeszcze ujawniona przez Sony. Według plotek za PlayStation 5 przyjdzie nam zapłacić w granicach 449-499 dolarów, czyli nie więcej niż 2 tysiące złotych.

Logo PlayStation 5

Symbol nowej platformy został zaprezentowany podczas styczniowej konferencji Sony na targach CES 2020. Obyło się bez rewolucji i japońska forma użyła tej samej czcionki co przy logo PS3 i PS4, dodając jedynie cyfrę 5.

Playstation 5

Jakie gry na premierę PlayStation 5?

Sony do tej pory nie ujawniło żadnego tytułu startowego. Jeśli wierzyć plotkom, studio Polyphony Digital przygotuje Gran Turismo 7, które ma być gotowe na premierę nowej konsoli. Inne pogłoski sugerują, że zadebiutuje wówczas tryb wieloosobowy do The Last of Us: Part 2 oraz nowa, sieciowa odsłona marki Killzone. Najnowsze doniesienie mówią także o grze Legendz, nowym IP Santa Monica Studio.

Specyfikacja PlayStation 5

  • Nowa platforma ma się pochwalić procesorem trzeciej generacji AMD Ryzen z 8 rdzeniami i 16 wątkami, opartym na mikroarchitekturze AMD Zen 2. Taktowanie nie zostało jeszcze  potwierdzona, ale plotki mówią o 3,2 GHz.
  • Konsola ma być wyposażona w układ graficzny Radeon Navi z możliwością przetwarzania materiałów w rozdzielczości 8K i obsługą technologii Ray Tracing (potwierdzona informacja). Układ o nazwie kodowej Oberon ma dysponować mocą obliczeniową na poziomie 9,2 teraflopa i przepustowości do 512 GB/s.
  • PlayStation 5 ma także dysponować pamięcią operacyjną na poziomie 16 GB RAM.
  • Z potwierdzonych informacji wiemy, że konsola będzie wyposażona w szybki dysk SSD oraz napęd optyczny Ultra HD Blu-ray. PS5 będzie również obsługiwało format 3D audio, co zapewni graczom świetne doznania dźwiękowe, szczególnie podczas korzystania z headsetu PlayStation VR.

DualShock 5 nowym kontrolerem PlayStation 5

Już w listopadzie zeszłego roku wyciekły do sieci szkice patentowe nowego kontrolera do PS5.  DualShock 5 ma być bardzo podobny do swojego poprzednika. Nic jednak w tym dziwnego, gdyż najprawdopodobniej DualShock 4 będzie kompatybilny z nową platformą. Nowy pad firmy Sony będzie miał adaptacyjne spusty, przyciski R2 i L2 zostaną ustawione tak, aby reagowały na różną siłę nacisku, dzięki czemu używanie łuku lub pistoletu maszynowego powinno zapewnić bardziej realne doznania. Pad zostanie również wyposażony w lepsze głośniki i haptyczne wibracje.

Wizualizacja Dualshock 5

Wizualizacja Dualshock 5

Wsteczna kompatybilność PlayStation 5

Funkcja wstecznej kompatybilności jest niemal pewna, ale tylko w kontekście uruchamiania gier z obecnej generacji. Digital Foundry ujawniło w grudniu, że układ graficzny PlayStation 5 będzie wyposażony w trzy tryby: Gen2 odpowiedzialny za obsługę produkcji stworzonych z myślą o nowej generacji oraz Gen1 i Gen0 odpowiedzialne za obsługę gier w trybie PlayStation 4 Pro i PlayStation 4.

Co zatem z grami z poprzednich platform Sony? Plotki głoszą, że Japończycy pracują nad programem Ultimate PlayStation Console, który umożliwi na konsoli uruchomianie gier nie tylko PlayStation One, PlayStation 2 i PlayStation 3, ale również w przenośnego PSP.

Dodaj komentarz

avatar

GAMERWEB

Piszemy o grach, nowoczesnych technologiach oraz wysokobudżetowych produkcjach telewizyjnych. Na łamach portalu znajdziecie liczne newsy, recenzje, informacje o premierach, relacje z targów i imprez gamingowych, a także ciekawe artykuły.

Piszemy o grach na PlayStation 4, Xbox One, PC i Nintendo Switch

POLECAMY

Łowcy Trofeów