PlayStation 5 czyta płyty głośno, nawet gdy gra nie jest uruchomiona

PS5

PlayStation 5 jest już dostępne od kilku dni, więc naturalnie, że użytkownicy znajdują problemy w nowym sprzęcie. Wiele osób narzeka na głośną pracę chłodzenia oraz błędy związane z pobieraniem.

PlayStation 5 głośny napęd

Jedną z nowych dość często sygnalizowanych usterek jest bardzo głośna praca napędu PlayStation 5. Wygląda na to, że problem jest dość powszechny, co widać po dyskusjach w serwisie Reddit i ResetEra.

Konsola od czasu do czasu i bez wyraźnego powodu zaczyna czytać płytę przez około 20 sekund, a dzieje się tak nawet jeśli gra nie działa i jest tylko włożona do napędu. Na początku pojawiła się sugestia, że ​​to jakaś nowa metoda sprawdzania licencji, ale dalsze testy wykazały, że odczyt płyty następuje niezależnie od tego, co robi się na PS5. Dzieje się to nawet gdy ogląda się Netflixa lub gra w cyfrową wersję innej gry.

Częstotliwość występowania problemu jest różna. U niektórych pojawia się co 15-20 minut, innym 45-60 minut lub rzadziej, ale we wszystkich przypadkach towarzyszy temu dość silny dźwięk napędu.

W PlayStation 4 również można było usłyszeć napęd, ale działo się to tylko wtedy gdy gra była używana lub instalowania na dysk.

Jak rozwiązać problem głośnego napędu PS5?

Niestety na razie nie można za wiele zrobić. Nie wiadomo jeszcze, czy jest to błąd konsoli, czy funkcji systemu.

W tej chwili jedynym rozwiązaniem jest ręczne wysuwanie dysku za każdym razem, gdy kończymy grać.

Konsola PS5 głośny napęd przy włożonej płycie
Konsola PlayStation 5 głośny napęd przy włożonej płycie