PGA 2015 – Relacja

pga 2015

Poznań Game Arena to jedna z największych gamingowych imprez w Polsce. Event odbywa się od 10 lat na teranie Międzynarodowych Targów Poznańskich i zawsze przyciąga tłumy graczy. W tym roku na PGA było grubo ponad 60 tysięcy ludzi, co sprawia, że frekwencją ustępuje tylko IEM’owi w Katowicach.

Pierwszy dzień targów to tzw. VIP Day, na którego wejście trzeba było wydać 100zł. Biorąc pod uwagę współczynnik cena/jakość, była to cena zdecydowanie wygórowana. Plusem pierwszego dnia był mały tłok (oczywiście jak na te targi, gdyż ludzi nie brakowało) i małe kolejki na stanowiskach. Można było też bez problemu namierzyć swoich ulubionych streamerów, czy celebrytów gamingowych, takich jak MKRR3, Aster (polski pracownik Twitch.tv), czy IsamuxPompa. Chętnie pozowali oni do zdjęć i rozdawali autografy swoim fanom, co było miłym zaskoczeniem. Pierwszego dnia nie brakowało też konkursów na stanowiskach wiodących firm gamingowych, takich jak Roccat, MSI, czy CDP. Przy odrobinie specyficznego wysiłku (stanie na jednej nodze, stawanie na głowie), można było wygrać koszulkę, czy klucze gier, jednak te „rozrywki” przyciągały głównie fanów z niższego przedziału wiekowego. Pierwszego dnia odbyły się też finały turniejów w wiodące gry E-sportowe: CS:GO, Hearthstone i League of Legends. Całość rozgrywek była streamowana na Twitch.tv, przy komentarzu nasławniejszych streamerów, takich jak Nervarien, czy MKRR. Pierwszy dzień był dobry, jednak niektóre stanowiska (np. stanowiska XBOX) były jeszcze w powijakach i przygotowywane były na kolejne 2 dni, które były nastawione na większą frekwencję.

DSC_0178 (Kopiowanie)

Drugi dzień był samym sercem targów, to właśnie wtedy zjawiło się najwięcej osób i przygotowano najwięcej atrakcji. To drugiego dnia odbywało się też spotkanie „stars for fans”, gdzie najsławniejsi YouTuberzy spotykali się z fanami (całość kosztowała 100zł). Można było spotkać takich celebrytów jak: Rezigiusz, SA Wardęga, Isamu, Blowek, czy JDabrowsky. Była to nie lada gratka dla wielu fanów, co przyciągało tłumy na stoisko „stars for fans”. W sobotę wszystkie stanowiska były już gotowe, a tłumy graczy testowały najlepsze tytuły ostatnich miesięcy (Fifa 16, PES 16, czy specjalne stanowiska samochodowe z Forza 6). Nie zabrakło też rozrywek dla fanów RPG, gdyż CD Projekt miało świetne stanowisko z grami planszowymi Wiedźmin, oraz oficjalnymi kartami do gry w Gwinta, który stał się bardzo popularny za sprawą trzeciej części przygód Geralta z Rivii.

Dzień trzeci był bardzo podobny do drugiego, jednak większość już z łezką w oku cieszyła się ostatnim dniem PGA. Setki atrakcyjnych stanowisk, świetni cosplayerzy i hostessy już za kilka godzin miały zniknąć z hal Międzynarodowych Targów Poznańskich, więc gracze jeszcze bardziej ochoczo przemierzali kilometry hal, rozkoszując się wielkim gamingowym wydarzeniem. Jedną z największych atrakcji całych targów, jak i ostatniego dnia był konkurs cosplayerów (którego dokładną fotorelację można znaleźć tutaj). Trzeciego dnia odbyła się prezentacja wszystkich cosplayerów i wyłonienie zwycięzców. Za udział serdecznie dziękujemy i gratulujemy naszej redakcyjnej koleżance – Darii, której świetnie udało się odwzorować postać Mad Moxxi.

DSC_0172 (Kopiowanie)

Podsumowując, redakcja Gamerweb.pl targi ocenia pozytywnie i zdecydowanie pojawimy się na kolejnej edycji. Mimo przeciętnej organizacji i braku przygotowania na tak liczną ilość graczy, targi prezentowały solidny poziom, a każdy mógł znaleźć coś dla siebie, od fana gier Indy, przez RPGi, E-sport, po najnowsze produkcje konsolowe.