Fotele gamingowe – 5 kluczowych różnic

Fotel Gamingowy
Fotel Gamingowy

Kiedy spędzamy długie godziny przed ekranem komputera (zarówno podczas rozgrywki jak i pracy w biurze), nasze ciało, a w szczególności plecy, podawane są stałym obciążeniom. Dlatego obecnie coraz większą popularnością cieszą się ergonomiczne fotele gamingowe, które jeszcze kilka temu uznawane były za wymysł i fanaberię osób mocno związanych z branża gier wideo.

Obecnie na rynku dostępna jest szeroka gama krzeseł komputerowych. Jednak należy pamiętać, że im większy wybór, tym więcej różnić między danymi modelami. Dlatego poniżej podpowiadamy, czym różnią się fotele gamingowe od tradycyjnych foteli, oraz jak wybrać dany model, aby był on wygodny i posłużył przez długie lata.

Czym różnią się fotele gamingowe?

Jak zostało wspomniane na początku, fotele gamingowe stworzone zostały z myślą o osobach, dla których minimum 8 godzin przed monitorem to codzienna norma. Dlatego ergonomiczne krzesło komputerowe znacząco różni się od zwykłego fotela. A o to kilka kluczowych różnic, z którymi należy się zapoznać się jeśli rozważamy zakup takiego krzesła:

  1. Kubełkowy kształt – w przeciwieństwie do klasycznych foteli, zarówno oparcie jak i siedzisko fotela gamingowego, posiada kubełkowy charakter, w którym każdy użytkownik czuje się jak za kierownicą bolidu Formuły 1. Technologia ta wywodzi się z produkowanych przez firmę foteli do samochodów przeznaczonych do sportów rajdowych. Dzięki temu zabiegowi, użytkownik utrzymuje sylwetkę ciała w wygodnej pozycji, z właściwie podpartym kręgosłupem w odcinku szyjnym i lędźwiowym.
  2. Solidna rama – w większości zwykłych foteli, ich stelaż to zwykła płyta drewniana lub sklejka. Tyczy się to również foteli gamingowych dosyć niskiej jakości. W dobrej klasy fotelach gamingowych rama to konstrukcja stalowo-rurowa, która odporna jest na wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. Fotele oparte o taką właśnie ramę można znaleźć w sklepie internetowym DXRacer Polska, na którą producent DXRacer udziela dożywotniej gwarancji.
  3. Cena – w przeciwieństwie do tradycyjnych foteli, ergonomiczne fotele gamingowe są zdecydowanie droższe. Ich cena podyktowana jest funkcjonalnością jak i doborem materiałów. Im wyższej klasy fotel, tym lepiej wykonany, z większą ilością możliwych regulacji, a co za tym idzie większym komfortem dla naszego ciała, co przekłada się na poprawę naszego zdrowia.
  4. Możliwość regulacji – fotele gamingowe co do zasady mają służyć jego użytkownikowi przez długie lata. Aby móc w pełni cieszyć się rozgrywką czy też komfortową pracą, krzesła te wyposażane zostały w szereg udogodnień takich jak regulowane podłokietniki czy oparcie, o czym bardziej szczegółowo wspomnimy za chwilę.
  5. Nowoczesny design – z racji tego, iż fotele te posiadają kubełkową konstrukcję, design foteli jest bardzo nowoczesny (czasami wręcz agresywny), dzięki czemu przykuwa oko każdego, kto znajduję się w pobliżu.

Fotelgamingowy (1)

Co powinien mieć fotel gamingowy?

Jeżeli rozważasz zakup odpowiedniego dla siebie krzesła gamingowego, na pewno rodzi się w głowie pytanie jak powinienem dobrać fotel aby był odpowiedni dla mnie? Na co mam zwrócić uwagę? Poniżej kilka przydatnych wskazówek które, z pewnością ułatwią podjęcie decyzji.

  • Regulowane podłokietniki – to absolutnie podstawowa rzecz w jaką powinien posiadać fotel. Obecnie na rynku mamy kilka możliwych zakresów regulacji jak góra – dół, do wewnątrz-na zewnątrz, przód-tył. Im ich więcej, tym większy komfort dla naszych ramion i dłoni co w efekcie przekłada się na poprawę naszego zdrowia, ponieważ dbamy o prawidłowy obieg krążenia krwi w rękach kiedy korzystamy z krzesła. Przykładem fotel, który posiada szeroki zakres regulacji podłokietników jest Fotel gamingowy DXRacer serii King OH/KS06/N,
  • Regulowane poduszki pod lędźwie i szyję – dobrej klasy fotel gamingowy w swoim wyposażeniu powinien posiadać indywidualnie regulowane poduszki pod lędźwie i szyję, dzięki którym, przez cały czas, można utrzymać prawidłową prostą postawę,
  • Odchylane oparcie – to bardzo ważny element. Dzięki niemu możemy zmienić pozycję naszego ciała, co jest bardzo istotne dla naszego zdrowia (zaleca się zmianę pozycji kiedy pracujemy długie godziny przed komputerem),
    Wytrzymały siłownik – należy go dobrać odpowiednio masy naszego ciała. Im większy udźwig fotela, tym większy ciężar jest w stanie on utrzymać. Źle dobrany siłownik do wagi ciała spowoduje z czasem uszkodzenie fotela.
  • Materiał obicia – obecnie mamy szeroki zakres doboru materiałów. Jednak najbardziej popularnymi są fotele obite ekoskórą lub tkaniną typu mesh. Tkanina jest bardziej odporna na przetarcia, ekoskórę zaś łatwiej utrzymać w czystości (wystarczy przetrzeć wilgotną ściereczką).

Jak widać dobór odpowiednio krzesła nie jest łatwy i uzależniony od szeregu czynników.

Czym się różni fotel gamingowy od biurowego?

Debata na temat wyższości foteli gamingowych nad fotelemi biurowymi trwa w najlepsze od kilku lat, a każdy z nich ma swoich zwolenników jak i przeciwników. Niemniej jednak oba fotele zostały stworzone z myślą o wygodzie i komforcie osób z nich korzystających. Różnią się one jednak od siebie w pewnych aspektach.

Przede wszystkim znaczącą różnicą między fotelami jest ich obicie. Krzesła gamingowe zazwyczaj w całości obite są ekoskórą lub tkaniną, biurowe zaś na oparciu mają często siatkę. W większości foteli biurowych używa się zwykłej pianki, natomiast dobre fotele gamingowe to pianka wysokoelastyczna zarówno w siedzisku jak i oparciu. Ponadto krzesła gamingowe z reguły są profilowane, biurowe to raczej klasyczne konstrukcje bez udziwnień w postaci bocznych kurtynek, masywnych zagłówków albo wybrzuszeń.

Co ważne, przy fotelach biurowych mamy do wyboru stonowaną kolorystykę, która nie rzuca się w oczy. Fotele gamingowe, z racji swojego designu, muszą przykuwać uwagę, dlatego bardzo często to połączenie różnych kolorów, często skrajnie się od siebie różniących. Co by nie mówić, zarówno o jednych jak i drugich, zawsze posiadają jedną wspólną cechę – ergonomiczność. Są wyposażone w szereg regulacji, które mają poprawić komfort korzystania z fotela podczas długich sesji gamingowych lub dziesiątek godzin spędzonych przed biurkiem w pracy.