Dla niektórych w grach planszowych najważniejsza jest bezwzględna rywalizacja na polu bitwy (militarnym bądź ekonomicznym), inni zaś preferują tytuły stawiające przede wszystkim na niezobowiązującą rozrywkę, w której najważniejsza jest dobra zabawa. Wśród nas jest też wielu graczy, ceniących sobie przede wszystkim planszowe gry logiczne, wymagające intensywnego wysilenia szarych komórek. Jakie więc gry logiczne mogą zainteresować tę trzecią grupę?
Proste zasad, wymagająca rozgrywka
Zacznijmy od klasyka jakim bez wątpienia jest “Rummikub”. To gry logiczne, które pomimo swojego zaawansowanego wieku, nie przestają być popularne. Zawdzięcza to wciągającej rozgrywce: zasady (należy pozbywać się kafelków z cyframi, wykładając je sekwencjami bądź ciągami) nie są skomplikowane, ale wymagają intensywnego myślenia. To zatem świetny wybór, gdy potrzebujemy gry, którą bardzo łatwo wyjaśnić znajomym czy rodzinie.
Łatwą do wytłumaczenia grą logiczną jest również “Abalone”. W tej planszówce główną rolę odgrywają czarne i białe kule – kto pierwszy wypchnie 6 kul przeciwnika, ten wygrywa. Nie jest to jednak proste, gdyż nasze możliwości ograniczone są przez zasady, premiujące logiczne myślenie i dalekosiężne planowanie.
Kolorowa abstrakcja
Planszowe gry logiczne takie jak Rummikub czy Abalone cechuje oszczędna oprawa, nieodciągająca uwagi od rozgrywki. Nie brakuje jednak też logicznych gier przykuwających oko ciekawym i barwnym designem graficznym. Wśród nich znajdziemy między innymi takie gry logiczne jak “Nova Ziemia”, w której przeprowadzamy terraformację nowo odkryte planety tak aby stała się zdatna do życia, przesuwając kolorowe kafelki.
Podobne zasady rządzą grą o bardzo zbliżonej nazwie, czyli “Nova Luna”. Tu również operujemy wielobarwnymi kafelkami starając ułożyć je według określonych wzorów, całość jednak jest bardziej abstrakcyjna i złożona. Kolorów nie brakuje również w logicznej grze “Fits”, idealnie nadającej się na szybką rozgrywkę dla całej rodziny. Tu zamiast kolorowych kafelków występują zsuwające się niczym w Tetrisie klocki, którymi musimy zapełnić planszę, nim zrobią to inni zawodnicy.
Gry do wspólnego główkowania
Poszukiwacze naprawdę ostrych wyzwań logicznych powinni zainteresować się serią Gipf. To wręcz ekstremalnie minimalistyczne planszowe gry logiczne o intrygujących zasadach. Każda odsłona Gipf ma nieco inne zasady rozgrywki oraz zestaw pionków, tym co natomiast je łączy jest duża ilość taktycznych możliwości, jakie przed graczami otwierają reguły.
Warto mieć na uwadze, że poza logicznymi grami stawiającymi na rywalizację istnieją również produkty jednoczące graczy przy wspólnym dążeniu do określonego celu. Za przykład mogą tu posłużyć gry logiczne z serii “Kryminalne Zagadki” testujące naszą umiejętność kojarzenia faktów. Inne godne uwagi planszówki kooperacyjne to między innymi “Escape Room”, pozwalające razem uciec np. z więzienia Alcatraz. Tego rodzaju gry to znakomita opcja dla osób które uwielbiają ruszać głową, ale nie przepadają za intensywną rywalizacją.