Trafiła mi się niebywała okazja na kupno PlayStation VITA w rozsądnej cenie. Skorzystałem z niej i w dzisiejszym wpisie pokrótce zaprezentuje to urządzenie. Na samym wstępie kilka zdań, czym właściwie jest PlayStation Vita? Jest to przenośna konsola gier wideo firmy Sony, która została oficjalnie zaprezentowana 27 stycznia 2011 roku. Vita jest następca, bardzo popularnej konsoli PlayStation Portable (PSP). Urządzenie zadebiutowało w Japonii 17 grudnia 2011 roku, a na rynku europejskim i amerykańskim pojawiło się 22 lutego 2012 roku. Gry na konsole wydawane są na specjalnym nośniku w postaci kart pamięci (ang. PlayStation Vita Card). Karta ta oprócz samych oryginalnych zasobów gry może również przetrzymywać zapisane stany gry oraz dodatkowe dane. Wielką zaletą tego urządzenia jest także możliwość grania w tytuły z PSP, PS One oraz PS2, które są dostępne w dystrybucji cyfrowej w PlayStation Store za pośrednictwem PlayStation Network. Konsola nie jest jednak kompatybilna z grami wydanymi na nośniku UMD czy CD.
Mój wybór – PS VITA WIFI
Wybrałem egzemplarz bez 3G. Uznałem, że nie będzie mi potrzebne. Smartfony zdobywają rynek telefonów komórkowych i coraz więcej osób ma pakiety internetowe w komórce. Wystarczy udostępnić w razie potrzeby Internet z komórki. Poza tym cena VITY z 3G jest o około 200 złoty wyższa. Różnica jest duża, za tę sumę można zakupić kartę pamięci lub gry. Kolejnym argumentem za zakupem egzemplarza tylko z WIFI jest granie w trasie (bez możliwości zasilania konsoli). W takich okolicznościach najlepiej włączyć tryb samolotowy (odłączenie wszystkich połączeń z Internetem), co da nam dłuższy czas pracy urządzenia bez zasilania. Następnym powodem zakupu egzemplarza z WIFI jest coraz więcej miejsc w Polsce z hot spotami. Otwarte sieci WIFI, można znaleźć np. w hotelach, restauracjach, autobusach, pociągach etc. W domu natomiast trzeba zaopatrzyć się w router i stworzyć własną sieć bezprzewodową.
Zawartość opakowania oraz karta pamięci
Przejdźmy teraz do samego urządzenia. W zestawie dostajemy:
- Konsole PlayStation VITA.
- Zasilacz wraz z kablem USB.
- Karty AR Play.
- Komplet instrukcji.
- Kartę gwarancyjną.
Niestety niezbędną kartę pamięci trzeba zakupić w własnym zakresie. Bez karty w ogóle nie uruchomimy niektórych gier i nie skorzystamy z dobrodziejstwa sklepu PS Store (gry w nim zakupione zapisywane są na kracie pamięci). Karta występuje w czterech wielkościach: 4GB, 8GB, 16GB i 32GB. Osobiście wybrałem 16GB. 4GB jest stanowczo za mała, chyba, że ktoś gra w 1-2 tytuły jednocześnie, po czym je odinstalowuje. Wszystko zależy również od tego, w jakie gry gramy np. jeden z lepszych tytułów, jakie się ukazały na PS VITĘ Uncharted: Złota Otchłań zajmuje, aż 3,4GB. Natomiast mniejsze, a równie grywane gry jak Lumines: Electronic Symphony 700MB czy Tales from Space: Mutant Blobs Attack 200MB.
Kartę wkładamy do konsoli od dołu po prawej. Konsola sama ją wykryje i zakomunikuje, że potrzebne jest ponowne uruchomienie urządzenia w celu prawidłowej instalacji karty.
W każdym momencie możemy sprawdzić ile mamy wolnej pamięci na karcie. W tym celu trzeba wejść w Ustawienia – System – Informacje o systemie. Dzięki tej zakładce poznamy również wersje oprogramowania systemu oraz adres MAC konsoli.
Pierwsze wrażenie
Wygląd konsoli PS VITA i pierwszy kontakt
Urządzenie wygodnie trzyma się w ręce. Jest wykonane z solidnych materiałów. Na samym początku musimy przejść proces konfiguracji urządzenia (wybranie języka, wybór wifi, ustawienie godziny i daty oraz stworzenie lub zalogowanie się do profilu PSN). Po wstępnej konfiguracji wyświetliła się krótka animacja z możliwościami urządzenia oraz menu główne.
Nowy użytkownik zostanie również zaproszony do Kącika Powitalnego. Warto się z nim zapoznać gdyż grając w minigierki poznamy w praktyce wszystkie możliwości urządzenia. Między innymi: dotykowy wyświetlacz, aparat przedni i tylny, mikrofon, tylny panel dotykowy oraz sensor położenia konsoli (motion sensor). W kąciku możemy zdobyć nasze pierwsze trofea.
Ekran ma doskonałą, jakość. Jest bardzo jasny i wyświetla bardzo ładnie kolory. Dotyk również działa bez problemu. Nic się nie zawiesza i nie trzeba kilka razy dotykać czy stukać w ekran by wykonać ruch.
Gry PlayStation VITA
Tak jak wspomniałem na wstępie grać można nie tylko w tytuły przeznaczone na PS VITĘ, ale i również pozycje z PSP, PS One oraz PS2, które zostały wydane w wersji elektronicznej. Poza tym w tym roku ma się ukazać ponad 100 nowych gier na tą mobilną konsole. Osobiście przetestowałem na razie kilka gier.
Tales from Space: Mutant Blobs Attack – zręcznościowa platformówka 2D. Ładna komiksowa oprawa graficzna. Występują elementy gry logicznej. Ciekawy i wciągający tytuł.
Jet Set Radio – ulepszona graficznie gra z konsoli Dreamcast. Jeździmy po mapie na łyżworolkach, robimy triki, malujemy grafiki i próbujemy unikać policjantów.
Pinball Arcade – zręcznościowa Mamy do dyspozycji cztery licencjonowane stoły: Tales of the Arabian Nights, Ripley’s Believe It or Not, Theatre of Magic i Black Hole. Nie przepadam za takim gatunkiem, fanom jednak na pewno się spodoba.
Uncharted: Złota Otchłań – Jeden z najbardziej znanych tytułów na PS VITĘ. Fabuła przedstawia perypetie awanturnika – Nathana Drake’a dobrze znanego z konsoli PS3. Gra wygląda pięknie. Wykorzystuje całkowicie możliwości VITY (dotyk, montion sensor, tylny panel). Jest typową przygodówką z elementami strzelaniny, bijatyk i skradania.
Lumines Electronic Symphony – bardzo grywalna gra logiczna. Jest to klon Tetrisa. Zadaniem gracza jest dopasowywanie do siebie klocków i usuwanie ich z pola gry. Gra ma bardzo ładną oprawę graficzną i dźwiękową. Wraz z naszym postępem w grze klocki zmieniają kolory i efekty, co utrudnia granie. Pozycja ta narodziła się na PSP.
WipEout 2048 – tytuł znany chyba wszystkim, którzy mieli wcześniejsze konsole od Sony. Wipeout to futurystyczna gra wyścigowa, w której gracze ścigają się superszybkimi wehikułami po specjalnie zaprojektowanych torach. Na ekranie w czasie gry dzieje się bardzo dużo. Nasze bolidy osiągają niesamowite prędkości, by przyśpieszać trzeba starać się wjechać na pola dopalacza i przy okazji zbierać powerupy, które pozwalają bronić się i atakować przeciwników. Mamy do dyspozycji ciekawy tryb kariery oraz grę wieloosobową przez