WRC 5 recenzja

WRC 5

16 października swoją premierę miała gra, na którą czekało wielu fanów sportów samochodowych. Mowa tutaj oczywiście o WRC 5. Stworzeniem gry zajęło się studio Klotonn Games, a wydawcą gry, jak od lat, pozostała firma BigBen. Gra ma do zaoferowania wiele, co postaramy się opisać w poniższej recenzji.

WRC 5 to gra, która odwzorowywać ma przeżycia z wyścigów rajdowych i w naszym odczuciu bardzo dobrze spełnia to zadanie. W grze do wyboru mamy spore spektrum samochodów, drużyn i wyścigów, wszystko na oficjalnych licencjach, co tytułowi dodaje smaku i cieszy oko. Na uwagę zasługuje fakt, że w grze prowadzić można polski team WRC – Robert Kubica & Maciek Szczepaniak. Bardzo ładnie prezentuje się też ich model Forda Fiesty RS, który wygląda jak oryginał i posiada wszystkie naklejki sponsorów, takich jak firma Lotos, czy Pirelli. Nie są to jednak jedyne polskie elementy w grze. Pojechać bowiem możemy też polską trasę – rajd w Mikołajkach, który został wiernie odwzorowany.

wrc skrin 2

W grze do wyboru mamy kilka trybów gry, takich jak pojedynczy wyścig, tryb kariery, czy szkółka. Ciekawym rozwiązaniem dla początkujących graczy może być właśnie tryb szkoleniowy, w którym krok po kroku mamy możliwość zapoznania się ze wszystkimi elementami gry, oraz odpowiednio nauczyć prowadzić naszą rajdową brykę. Trybu szybkiego wyścigu nie trzeba nikomu przedstawiać. To idealny tryb dla graczy chcących po prostu cieszyć się samym gameplayem i przemierzać szutrowe drogi rajdu Portugalii, czy Monte Carlo. Większość graczy jednak najbardziej zainteresuje się trybem kariery, który jest względnie rozbudowany i sprawia, że możemy się poczuć jak prawdziwi kierowcy WRC. Tryb oferuje nam podpisywanie kontraktów z różnymi drużynami, gdzie każda z nich ma inną strategię jeżdżenia, co powinniśmy brać pod uwagę przy wyborze pracodawcy. Dodatkowo do swojej dyspozycji mamy garaż, w którym możemy odpowiednio modyfikować nasz samochód tak, by miał jak najlepsze osiągi na danej trasie (możemy np. dostosowywać wysokość zawieszenia, czułość kierownicy, czy zmieniać ogumienie, by lepiej sprawowało się na konkretnej powierzchni).

wrc 5

Sam gameplay WRC 5 jest dobry, choć nie idealny. Dobry model jazdy może zadowalać, jednak aby odpowiednio się z niego cieszyć, należy spędzić trochę czasu nad wyczuciem fizyki. Mimo to, jazda w WRC jest po prostu przyjemna, a odpowiednia modyfikacja poziomu trudności, pozwala dostosować grę całkowicie pod swoje preferencje. Na kilka słów zasługuje też system zniszczeń podczas rajdów, który jest zrobiony odpowiednio i też pozwala poczuć rajdowe emocje. Jeśli podczas wyścigu np. uszkodzimy swoją skrzynię biegów, nie będziemy mogli użyć biegu wstecznego, czy osiągnąć prędkości maksymalnej. Uszkodzić można praktycznie każdy element wozu, czyli jeżeli podczas pokonywania dużej hopki nie zmniejszymy prędkości, przy lądowaniu możemy wybić drążek kierowniczy, którego zły stan spowoduje znoszenie naszego auta na jedną ze stron, tym samym utrudniając jazdę. Jednym z niewielu słabych elementów gry, jest jej grafika. Wygląd modeli i otoczenia przypomina grę sprzed roku, czy dwóch i zdecydowanie nie wyciąga z konsol nowej generacji nawet połowy ich możliwości.

Podsumowując, WRC 5 to solidny tytuł, który da frajdę większości graczy. Jest on głównie skierowany do fanów sportów samochodowych, w szczególności WRC, jednak sam gameplay powinien zadowolić nawet casualowych graczy. Licencje i rozbudowanie systemów gry i modelu jazdy pokazuje, że żaden element gry nie został wykonany przez developerów ekonomicznie i zdecydowanie zasługuje na dobrą notę w naszej redakcji.

Plusy
  • Dobry model jazdy
  • Grywalność
  • Licencje
Minusy
  • Średniej jakości grafika
7
Ocenił Krzysztof Meckier
Xbox One

Recenzja powstała w oparciu o rozgrywkę z konsoli Xbox One

Recenzje gier OpenCritic