Popularność kryptowalut rośnie z roku na rok, a ich gromadzeniem zajmuje się coraz większa ilość osób. Wraz z tym pojawia się niebezpieczeństwo – jak odpowiednio wybrać portfel, w którym będziemy przechowywać nasz dobytek? Jak nie dać się oszukać?
Czym jest portfel kryptowalut?
Najprościej porównać go do konta bankowego, jednak cała odpowiedzialność na przetrzymywane w nim rzeczy spoczywają na nas. Możemy go podzielić na dwie kategorie – online lub offline. W pierwszym przypadku korzystamy z wirtualnych portfeli, które oferują nam przechowywanie kryptowalut. Jest to jednak ryzykowny wybór, ponieważ ich zabezpieczenia mogą być zawodne, co czyni nasze środki mniej bezpieczne. Dodatkowo dana strona, która oferuje nam tego typu rozwiązania, w każdej chwili może zniknąć, a wraz z nią cały nasz dorobek. Dużo bezpieczniejsze w tym przypadku będą portfele offline.
Jak bezpiecznie przechowywać kryptowaluty?
- Korzystaj z odpowiednich portfeli – dwoma najbardziej polecanymi rodzajami jest papierowy oraz sprzętowy. W przypadku pierwszego używa się ich głównie przy przechowywaniu waluty przez dłuższy czas. Zgodnie z ich pierwotnymi założeniami są to portfele jednorazowe. Jest to zapisany klucz prywatny, który dzięki temu, że nie ma połączenia z Internetem, jest wysoko zabezpieczony przed włamaniem się. Portfel sprzętowy to również często polecany sposób – klucz prywatny przechowywany jest na zewnętrznym urządzeniu, również niepodłączonym do sieci. Co więcej, przed użyciem należy podać kod pin, co minimalizuje ryzyko używania go przez nieodpowiednie osoby.
- Pamiętaj o kopiach – jeśli jednak zdecydujesz się na portfel online, koniecznie wykonuj kopie bezpieczeństwa. Jest to szczególnie ważne, gdy często wykonujesz przelewy. Wykonane kopie lepiej trzymaj na nośniku zewnętrznym, np. pendrive. Zmniejszy to ryzyko kradzieży danych.
- Zwracaj uwagę na szczegóły – logując się na stronę, na której posiadasz swój portfel, bardzo uważnie sprawdzaj domenę, na której się znajdujesz. Często praktyką hakerów jest wykupywanie domen, które wyglądają podobnie do tych, na których przetrzymuje się zgromadzone środki. Dotyczy to także portalów giełdowych. Jeśli zalogujemy się na taką stronę, zdobędą oni dostęp do wszystkich naszych danych, co pozwoli im na zalogowanie się do Twojego faktycznego konta giełdowego.
- Używaj białej listy – to opcja, którą posiadają giełdy. Umożliwiają one ustawienie konkretnych adresów portfeli, na które mają być realizowane przelewy. Inne zaś nie będą zaakceptowane, dopóki nie dodamy ich do białej listy.
- Bądź rozsądny – w Internecie możemy natknąć się na wiele reklam aplikacji bądź programów, które gwarantują nam otrzymanie kryptowalut za darmo. Zwykle jedyne czego wymagają w zamian to np. kliknięcie w reklamę bądź rejestracja na niewinnie wyglądającej stronie. Aby je uzyskać, musimy pobrać podany program i uruchomić go. Niestety, aplikacje tego typu posiadają w sobie programy szpiegujące. Gdy wykonamy wszystkie kroki z instrukcji, nie dostaniemy żadnych dodatkowych coinów, możemy za to wiele z nich stracić – w ten sposób hakerzy zdobywają nasze dane logowania do giełdy.
- Zadbaj o silne hasło – tego typu zabezpieczenie jest kluczową sprawą nie tylko na giełdzie, ale również na każdej innej stronie, gdzie musimy założyć hasło. Niezwykle istotne jest to, by było ono trudne nie tylko do odgadnięcia dla drugiej osoby, lecz również do złamania przez przeznaczone do tego programy. Nie stosujmy zatem haseł złożonych z prostych słów ani niczego, z czym możemy się utożsamiać (np imię naszego dziecka, kogoś bliskiego czy ważna dla nas data). Najlepiej zastosuj losowy ciąg liter, zarówno małych jak i dużych, cyfr oraz znaków specjalnych (takich jak !, @, czy %). Pamiętaj, aby był on możliwie długi. Następnie całe hasło zapisz w bezpiecznym miejscu – na przykład na kartce papieru bądź nośniku pendrive. Nigdy nie stosuj tych samych haseł do dwóch portfeli oraz nie udostępniaj ich nikomu.
- Zastosuj weryfikację dwuetapową – to rozwiązanie staje się coraz popularniejsze na różnego typu platformach. Oprócz wpisania tradycyjnego hasła, podczas logowania konieczne będzie także potwierdzenie go dodatkowym kodem PIN, który otrzymasz na swój telefon. Jest to bardzo korzystne rozwiązanie, dzięki niemu, nawet jeśli przez przypadek w jakiś sposób udostępnimy swoje hasło osobom trzecim, będą one potrzebować jeszcze kodu PIN, by dostać się do naszego konta. Opcje tą można włączyć na każdej giełdzie i większości portfeli, znajdziemy ją w panelu sterowania.
Opracowano na podstawie poradników: Czy Bitcoin jest bezpieczny? i Bezpieczeństwo portfeli Bitcoin