4 zagrożenia, na które musisz uważać inwestując w Bitcoina

Bitcoin
Bitcoin

Ostatnimi czasy w internecie pojawia się wiele artykułów dotyczących Bitcoin’a. Część osób uważa, że jest to długotrwała inwestycja, która może przyczynić się do wzbogacenia wielu osób. Ostatnie wydarzenia pokazały jednak, że Bitcoin nie jest tak idealny jak mogłoby się wydawać.

Czym jest Bitcoin i po co został stworzony?

Bitcoin jest to jedna z wielu kryptowalut. Są to waluty cyfrowe, które działają poza kontrolą organów centralnych. Mówiąc prościej, jest to waluta wirtualna, która może zostać wymieniona na inne pieniądze – np. pieniądze fiducjarne. Twórcy Bitcoin’a mieli na celu stworzenie waluty, która będzie wolna od nadzoru rządowego oraz zapewni anonimowość podczas płatności. Ich plan się spełnił. Część firm pozwala na płatność Bitcoin’em za swoje usługi lub produkty, lecz większość osób kupuje go z myślą o zarobku. Na jego cenę ma wpływ wiele czynników, o których wspomnimy w dalszej części artykułu.

Co wpływa na cenę Bitcoin’a i jak on działa?

Bitcoin jest oparty na sieci blockchain. Blockchain jest to zapis wszystkich transakcji wykonanych za pomocą kryptowalut (w tym przypadku, za pomocą Bitcoin’a). Każda z transakcji jest na bieżąco grupowana w bloki, które następnie są łączone z całą resztą sieci blockchain. Dzięki temu informacje o transakcjach są jawne.

Pewnie wielu z was słyszało o górnikach, którzy „kopią” kryptowaluty. Proces polega na potwierdzaniu poprawności wszystkich transakcji w sieci i tworzeniu nowego bloku. W momencie, gdy powstanie blok, powstaje również nowa jednostka kryptowaluty. Górnicy mogą mieć bardzo dużą kontrolę nad Bitcoinem ze względu na to, że to dzięki nim cała sieć blockchain może funkcjonować. 

Tak jak w przypadku każdej waluty, cena Bitcoin’a stale się zmienia. Wpływ na to ma praktycznie wszystko. W przypadku, gdy któryś z krajów zabroni kopania Bitcoin’a, można spodziewać się spadku ceny, ze względu na to, że część mocy obliczeniowej po prostu przepadnie. To samo tyczy się prasy oraz wypowiedzi znanych osób. Elon Musk na swoim Twitterze wprowadza zamęt, a jego wypowiedzi odbijają się na spadkach lub wzrostach cen, danej kryptowaluty. Inną rzeczą, która ma wpływ na cenę Bitcoin’a jest podejście ludzi. Jeżeli zainteresowanie daną kryptowalutą stale rośnie, a coraz więcej osób inwestuje swoje pieniądze w nią – jej kurs również rośnie. W przypadku, gdyby ludzie przestali się interesować Bitcoin’em oraz zaczęli sprzedawać swoje tokeny, cena kryptowaluty zaczęłaby spadać.

Poznaj aktualną cenę Bitcoina: https://ilekosztujebitcoin.pl/

4 zagrożenia, na które musisz uważać inwestując w Bitcoin’a

  1. Ryzyko straty całego kapitału – inwestycja w Bitcoin’a jest ryzykowna. Ryzyko można zminimalizować zagłębiając się w to jak działa ta kryptowaluta oraz robiąc rozeznanie przed zakupem. Niestety jego całkowite wyeliminowanie jest niemożliwe. Wcześniej wspominaliśmy o tym co ma wpływ na cenę Bitcoin’a. To właśnie wpływ prasy lub znanych osób powoduje, że dobrze prosperująca kryptowaluta może znacznie stracić na swojej wartości. 
  2. Brak możliwości cofania transakcji – w przypadku standardowych metod płatności takich jak np. przelew lub płatność PayPal’em, zawsze możemy cofnąć płatność. Jest to bardzo przydatne, gdy chcemy uchronić się przed oszustem. W przypadku Bitcoin’a nie możemy cofnąć żadnej transakcji przez co musimy dużo bardziej weryfikować komu przekazujemy pieniądze.
  3. Giełdy kryptowalut – myśląc o kupnie Bitcoin’a, pierwszym miejscem, o którym pomyślimy jest giełda. Jeżeli chodzi tylko i wyłącznie o kupno, giełda kryptowalut rzeczywiście jest bardzo dobrym miejscem. Sytuacja zmienia się jednak w momencie, gdy chcemy gdzieś przechować swoje kryptowaluty. Giełdy kryptowalut są miejscem często atakowanym przez wiele grup hakerskich. Większość giełd, które padły ofiarą takich ataków nie były w stanie pokryć strat swoich klientów, przez co część z nich po prostu straciła swoje pieniądze. Sytuacja ta pokazuje, że kryptowaluty najlepiej trzymać we własnym portfelu. Zobacz: 7 zasad bezpiecznego przechowywania Bitcoina i innych kryptowalut
  4. Brak edukacji – tak jak w każdej inwestycji, ciężko myśleć o zarobku nie mając wiedzy na temat danej rzeczy. Chęć szybkiego zarobku wywołana poprzez wpis na blogu internetowym nigdy nie doprowadzi do czegoś dobrego. Chcąc zarobić na Bitcoin’ie należy dowiedzieć się, czym on jest, jak działa i dlaczego został stworzony. Wiedza jest rzeczą, która pomoże Ci w podjęciu odpowiedniej decyzji podczas inwestowania.

Podsumowanie

Bitcoin był pierwszą kryptowalutą, która ma bardzo duży potencjał. Patrząc na to, co się działo, długoterminowa inwestycja w tę walutę może przynieść oczekiwany przez wszystkich zysk. Przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji o zakupie, warto przypomnieć sobie, jakie są zagrożenia związane z kupnem danej waluty oraz inwestować tylko pieniądze, które w razie czego można stracić. Nigdy nie należy wydawać swoich oszczędności na inwestycje z myślą o szybkim zysku.