Connect with us

Cześć, wpisz czego szukasz.

PUBLICYSTYKA

Bitcoin – jak czytać wykresy

Bitcoin Wykres
Bitcoin Wykres

Bitcoin przebojem wdarł się do świata finansów. Już nie tylko indywidualni traderzy, ale także znaczący inwestorzy instytucjonalni decydują się na inwestowanie w niego i inne kryptowaluty. Aby odnieść sukces w świecie cryptos, trzeba jednak umieć odczytywać ich giełdowe wykresy. W niniejszym wpisie opiszemy, jak poprawnie zinterpretować wykres cen bitcoin. Zmienność kursu bitcoina (podobnie jak innych kryptowalut) przedstawiają następujące cztery wykresy bitcoin: liniowy, świecowy, Heiken Ashi i słupkowy.

Jak czytać wykresy bitcoin?

Odpowiedź na to pytanie zależy od tego, o jakim konkretnie typie wykresu mówimy. Oś pozioma reprezentuje czas, oś pionowa – zmienną wartość bitcoina. Poszczególne punkty wykresu to wartości tej waluty na koniec określonych przez nas przedziałów czasu. Zależnie od giełdy, możemy ustawiać różne przedziały czasu.

Bitcoin – jak odczytywać wykresy pozostałych typów?

Wykresy świecowe

Aby zrozumieć, jak odczytywać wykresy świecowe bitcoin, trzeba najpierw omówić budowę świecy. Każda składa się z:

 • korpusu – prostokąt w kolorze czerwonym lub zielonym. Kolor wskazuje, czy w wybranym przez nas przedziale czasu nastąpił spadek (czerwień) czy wzrost (zieleń) ceny bitcoina. Jego górna i dolna krawędź oznaczają natomiast ceny otwarcia i zamknięcia przedziału. Krawędź górna to:
 • ○ cena otwarcia świecy czerwonej,
 • ○ cena zamknięcia świecy zielonej.

   Natomiast krawędź dolna to:

 • ○ cena otwarcia świecy zielonej,
 • ○ cena zamknięcia świecy czerwonej.
 • Cienia dolnego świecy – pionowa linia na dolnej krawędzi prostokąta. Symbolizuje najniższą cenę w danym przedziale czasu.
 • Cienia górnego świecy – pionowa linia na górnej krawędzi prostokąta. Pokazuje najwyższą cenę w danym przedziale czasu.

Przedział czasu wybieramy dowolnie z dostępnych na danej giełdzie opcji.

Wykresy Heiken Ashi

Jak czytać wykresy bitcoin typu Heiken Ashi? Są one nazywane ulepszonymi wykresami świecowymi – i to stanowi klucz do ich zrozumienia. Wartości na wykresie typu Heiken Ashi są reprezentowane przez świece, które, tak jak w przypadku poprzedniego wykresu, mają korpus, cień górny i dolny. Każdy z tych symboli graficznych symbolizuje jednak inne wartości. I tak:

 • górna krawędź prostokąta korpusu świecy to wartość HA Otwarcie. Wylicza się ją według następującego wzoru: [HA otwarcie (poprzedni okres) + HA zamknięcie (poprzedni okres) ]/2 – odpowiada więc połowie wartości poprzedniej świecy.
 • Dolna krawędź prostokąta korpusu świecy to wartość HA zamknięcie. Wyliczamy ją według wzoru: (otwarcie + maksymalna + minimalna + zamknięcie) /4. Odpowiada ona w przybliżeniu średniej cenie w danym przedziale czasu
 • Cień górny to tak zwana HA maksymalna. Aby ją ustalić, wybieramy największą liczbę spomiędzy trzech następujących wartości: maksymalna, Ha otwarcie, Ha zamknięcie. Wzór opisujący tę operację, to: MAX (maksymalna, HA otwarcie, HA zamknięcie).
 • Cień dolny to wartość HA minimalna. Opisuje ją wzór: MIN (minimalna, HA otwarcie, HA zamknięcie).

Słupkowy wykres cen bitcoin

Każdy słupek składa się z dwóch linii poziomych, reprezentujących cenę maksymalną oraz minimalną w danym przedziale czasu oraz jednej linii pionowej, której punkty górny i dolny odpowiadają cenom otwarcia i zamknięcia. Kolor słupka symbolizuje spadek (czerwień) lub wzrost (zieleń).

Więcej poradników znajdziesz na stronie impily.com – internetowy kantor kryptowalut! Czytaj wykresy i wymieniaj waluty w impily już teraz.

Advertisement. Scroll to continue reading.
Kliknij, by skomentować

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Advertisement

Zobacz także...

PUBLICYSTYKA

Idąc za ciosem, wraz z Kasjanem i Robertem postanowiliśmy wziąć pod lupę kolejną znaną i powszechnie lubianą serię – Call of Duty. Marce tej...

PUBLICYSTYKA

Witajcie! Zapraszamy Was do naszego nowego cyklu, w którym podsumowujemy najbardziej znane serie gier w formie rankingu – od najgorszej do najlepszej części. W...

RECENZJE GIER

Rekurencja. Za tym raczej niezbyt spotykanym na co dzień pojęciem kryje się coś, co wszyscy znamy. Jak podaje Wikipedia: odwoływanie się np. funkcji lub...

PUBLICYSTYKA

Popularność różnego rodzaju kart i kuponów promocyjnych znalazła swoje odzwierciedlenie także w świecie graczy. PSN Card to propozycja dla tych, którzy chcą na szeroką...

Advertisement