Connect with us

Cześć, wpisz czego szukasz.

PUBLICYSTYKA

Bitcoin – jak czytać wykresy

Bitcoin Wykres
Bitcoin Wykres

Bitcoin przebojem wdarł się do świata finansów. Już nie tylko indywidualni traderzy, ale także znaczący inwestorzy instytucjonalni decydują się na inwestowanie w niego i inne kryptowaluty. Aby odnieść sukces w świecie cryptos, trzeba jednak umieć odczytywać ich giełdowe wykresy. W niniejszym wpisie opiszemy, jak poprawnie zinterpretować wykres cen bitcoin. Zmienność kursu bitcoina (podobnie jak innych kryptowalut) przedstawiają następujące cztery wykresy bitcoin: liniowy, świecowy, Heiken Ashi i słupkowy.

Jak czytać wykresy bitcoin?

Odpowiedź na to pytanie zależy od tego, o jakim konkretnie typie wykresu mówimy. Oś pozioma reprezentuje czas, oś pionowa – zmienną wartość bitcoina. Poszczególne punkty wykresu to wartości tej waluty na koniec określonych przez nas przedziałów czasu. Zależnie od giełdy, możemy ustawiać różne przedziały czasu.

Bitcoin – jak odczytywać wykresy pozostałych typów?

Wykresy świecowe

Aby zrozumieć, jak odczytywać wykresy świecowe bitcoin, trzeba najpierw omówić budowę świecy. Każda składa się z:

 • korpusu – prostokąt w kolorze czerwonym lub zielonym. Kolor wskazuje, czy w wybranym przez nas przedziale czasu nastąpił spadek (czerwień) czy wzrost (zieleń) ceny bitcoina. Jego górna i dolna krawędź oznaczają natomiast ceny otwarcia i zamknięcia przedziału. Krawędź górna to:
 • ○ cena otwarcia świecy czerwonej,
 • ○ cena zamknięcia świecy zielonej.

   Natomiast krawędź dolna to:

 • ○ cena otwarcia świecy zielonej,
 • ○ cena zamknięcia świecy czerwonej.
 • Cienia dolnego świecy – pionowa linia na dolnej krawędzi prostokąta. Symbolizuje najniższą cenę w danym przedziale czasu.
 • Cienia górnego świecy – pionowa linia na górnej krawędzi prostokąta. Pokazuje najwyższą cenę w danym przedziale czasu.

Przedział czasu wybieramy dowolnie z dostępnych na danej giełdzie opcji.

Wykresy Heiken Ashi

Jak czytać wykresy bitcoin typu Heiken Ashi? Są one nazywane ulepszonymi wykresami świecowymi – i to stanowi klucz do ich zrozumienia. Wartości na wykresie typu Heiken Ashi są reprezentowane przez świece, które, tak jak w przypadku poprzedniego wykresu, mają korpus, cień górny i dolny. Każdy z tych symboli graficznych symbolizuje jednak inne wartości. I tak:

 • górna krawędź prostokąta korpusu świecy to wartość HA Otwarcie. Wylicza się ją według następującego wzoru: [HA otwarcie (poprzedni okres) + HA zamknięcie (poprzedni okres) ]/2 – odpowiada więc połowie wartości poprzedniej świecy.
 • Dolna krawędź prostokąta korpusu świecy to wartość HA zamknięcie. Wyliczamy ją według wzoru: (otwarcie + maksymalna + minimalna + zamknięcie) /4. Odpowiada ona w przybliżeniu średniej cenie w danym przedziale czasu
 • Cień górny to tak zwana HA maksymalna. Aby ją ustalić, wybieramy największą liczbę spomiędzy trzech następujących wartości: maksymalna, Ha otwarcie, Ha zamknięcie. Wzór opisujący tę operację, to: MAX (maksymalna, HA otwarcie, HA zamknięcie).
 • Cień dolny to wartość HA minimalna. Opisuje ją wzór: MIN (minimalna, HA otwarcie, HA zamknięcie).

Słupkowy wykres cen bitcoin

Każdy słupek składa się z dwóch linii poziomych, reprezentujących cenę maksymalną oraz minimalną w danym przedziale czasu oraz jednej linii pionowej, której punkty górny i dolny odpowiadają cenom otwarcia i zamknięcia. Kolor słupka symbolizuje spadek (czerwień) lub wzrost (zieleń).

Więcej poradników znajdziesz na stronie impily.com – internetowy kantor kryptowalut! Czytaj wykresy i wymieniaj waluty w impily już teraz.

Advertisement. Scroll to continue reading.
Kliknij, by skomentować

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Advertisement

Zobacz także...

RECENZJE GIER

Nie ma bardziej widowiskowego sportu motorowego niż WRC. Żadne robienie kółek po asfaltowych czy nawet żwirowych torach nie ma nawet startu do widoku „osobówki”...

TOP LISTA

God of War to jedna z czołowych marek Sony. Można wręcz pokusić się o stwierdzenie, że bez tej gry współczesne PlayStation nie byłoby takie...

RECENZJE GIER

System ekwipunku, zapisu i mechanika – oto składniki, które wybrano do stworzenia idealnego horroru inspirowanego klasycznymi odsłonami Resident Evil. Ale profesorowie Dual Effect i...

RECENZJE GIER

Wario, czyli jeden z arcywrogów hydraulika Mario, doczekał się masy gier ze swoim udziałem. WarioWare Gold, czyli ostatnia odsłona serii, ukazała się trzy lata...

Advertisement