Connect with us

Cześć, wpisz czego szukasz.

PS4

Whispering Willows – recenzja

Whispering Willows_20150706133003

Whispering Willows to debiutancki projekt studia Night Light Interactive, który w 2014 roku zadebiutował na PC, a latem bieżącego roku zawitał na najnowszych konsolach Sony i Microsoftu oraz urządzeniach mobilnych z systemem Android i iOS. Czym jest ta produkcja? Dość ciekawą dwuwymiarową przygodową platformówką, w której twórcy nie ustrzegli się głupich błędów. Zacznijmy jednak od początku. 

A początek jest dość obiecując, gdyż już na wstępie okazuje się, że produkcja ta posiada polską wersję językową, co w przypadku niezależnych gier jest prawdziwą rzadkością. Dalej również nie jest najgorzej. W trakcie rozgrywki kierujemy poczynaniami młodej dziewczyny o imieniu Elena. Jest ona stereotypową przedstawicielką nastoletniej outsiderki. Takie połączenie młodocianej infantylności z anemicznością niczym u dziewięćdziesięcioletniej babci po rekonstrukcji stawu biodrowego, nie każdemu może przypaść do gustu, ale można się przyzwyczaić.  Elena pomimo zakazu od swojej matki wyrusza w poszukiwaniu swojego zaginionego w tajemniczych okolicznościach ojca. Na jej nieszczęście ostatni trop wskazujący gdzie może znajdować się zaginiony wiedzie do tajemniczej posiadłości Willows, w której ojciec dziewczyny zatrudniony był jako dozorca. Miejsce to nie zalicza się do najprzyjemniejszych, a wśród mieszkańców mieściny, krążą pogłoski że nawiedzają je duchu zamordowanych w nim ofiar.

Jak się szybko okazuje Elena posiada niezwykłe moce,  jak mi.in. umiejętność opuszczania duchem swojego ciała. Pomaga jej w tym wisiorek, który w pobliżu błąkających się dusz oraz czającego się niebezpieczeństwa wzmaga swoją aktywność. Astralna projekcja, to główna paranormalnych umiejętności, które będziemy wykorzystywać w trakcie gry. Pozwali nam one nie tylko dotrzeć do miejsc, w które normalnie trafić nie możemy, ale również pozwoli nam porozumiewać się z uwięzionymi w rezydencji zjawami.

W trakcie rozgrywki zbieramy również porozrzucane po lokacjach zapiski i listy, właściciela posiadłości, jej mieszkańców oraz ojca dziewczyny. To one napędzają fabułę i pozwalają nam poznać historię tajemniczego dworu oraz okoliczności zaginięcia ojca, który jak się szybko okazuje, też był obdarzony niezwykłymi mocami. Jednak głównym zadaniem podczas gry jest rozwiązywanie nieskomplikowanych zagadek logicznych oraz wypełnienie misji dla truposzy, by ich dusze w końcu mogły odejść w spokoju.

Historia jaką zafundowała nam ekipa z Night Light Interactive jest dość ciekawa, ale również oprawa graficzna nie pozostawia wiele do życzenia i stoi na wysokim poziomie. Lokacje są bardzo klimatyczne i świetnie się komponują z równie nastrojową nutą. Gorzej sytuacja wygląda z odgłosami otoczenie, jak na przykład dźwięk wchodzenia po schodach, ale nie można mieć wszystkiego. Tak więc na brak różnorodności nie możemy narzekać, są dosyć monotonne wizualnie katakumby, jest ogród, rozlatujący się domek dla gości, rezydencja i wiele ciekawych pomniejszych lokacji, które przyjdzie nam zwiedzić.

Nieco gorzej sytuacja wygląda z mechaniką rozgrywki. Whispering Willows to gra, którą dosłownie trzeba przejść. Zwiedzamy każdy kąt, niekiedy musimy się wrócić kilka razy do tego samego miejsca, a nasza Elena ma niestety w tyłku sporej grubości kołek, który uniemożliwia jej przyspieszenie kroku. Dziewczyna potrafi biegać tylko w ogrodzie i okolicach przed posiadłością, ale niestety w pomieszczeniach wlecze się tak potwornie, że wieczorna sesja z padem w dłoni, może w przypadku tej produkcji zakończyć się niekontrolowaną drzemką. Rozumiem, że jest to gra platformowa, ale nie wymagam teleportu, trucht w pełni by mnie usatysfakcjonował.

Whispering Willows to niestraszny, ale całkiem klimatyczny i ciekawy horror, który może się spodobać nie tylko miłośnikom gier indie. Tak więc, jeśli macie ochotę na nieskomplikowaną i średnio wymagająca grę logiczną z ciekawą fabułą i niezłą oprawą, warto zastanowić się nad produkcją dwuosobowego studia z Los Angeles.

Whispering Willows PS4 – galeria

Advertisement. Scroll to continue reading.
Plusy
  • Klimat
  • Ciekawa historia
Minusy
  • Mechanika
  • Ślamazarne poruszenie się głównej bohaterki
6
Ocenił
Kamil Kościelniak
Recenzja PlayStation 4

Recenzja powstała w oparciu o rozgrywkę z konsoli PlayStation 4

Recenzje gier OpenCritic
Kliknij, by skomentować

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Zobacz także...

QUIZY

Jeśli odpowiecie prawidłowo na 15 pytań, możecie być z siebie zadowoleni.

QUIZY

Dla naszych czytelników przygotowaliśmy kolejny quiz. Tym razem sprawdzamy czy znacie wszystkie bohaterki z gry Wiedźmin 3: Dziki Gon. Mamy dla Was 16 screenów...

QUIZY

Święta za pasem, niby już zima, a śniegu ni ma – a do tego na dworze niemal wiosenna temperatura. Na szczęście, gracze by poczuć prawdziwy...

QUIZY

W dzisiejszym quizie sprawdzimy waszą wiedzę na temat konsoli Xbox 360. Przekonajcie się czy rzeczywiście należycie do teamu zielonych. Mam dla Was 17 pytań, w których...

Advertisement