Sony usuwa Cyberpunk 2077 z PlayStation Store. To bardzo dobra decyzja

Cyberpunk 2077 8 e1608287119928

Sytuacja ze zwrotami gotówki za konsolowe wersje gry Cyberpunk 2077 zmienia się jak w kalejdoskopie. Najpierw informowaliśmy, że Sony w kilku przypadkach zdecydowało się na zwrot pieniędzy za wersję na PlayStation 4, następnie taką możliwość oficjalnie zapowiedziało studio CD Projekt Red, by już następnego dnia dowiedzieć się, że ze zwrotami są problemy i to właśnie Sony robi największe. Dzisiaj z kolei japońska firma ogłosiła nie tylko bezproblemowy refaund, ale także zdecydowała się usunąć grę z PlayStation Store. Dlaczego to zrobiło i dlaczego jest to dobra decyzja, o tym poniżej.

Polityka Sony jest surowa jeśli chodzi o zwroty w sklepie PlayStation Store. Grę cyfrową można oddać jeśli klucz nie został aktywowany lub produkcja jest zepsuta. Ciężko pod ten drugi „paragraf” podciągnąć grę, która boryka się z dużą ilością bugów, które nie uniemożliwiają ukończenie gry. Spadki płynności poniżej 20 klatek i niska rozdzielczość, też raczej nie klasyfikują gry jako niegrywalnej. CD Projekt Red postanowiło jednak ratować swoją reputację, ale swojej decyzji nie skonsultowało z głównymi partnerami, na których barki zrzucono proces zwrotów, a brak odpowiednich procedur jeszcze bardziej zaognił sytuację.

Dlaczego usunięcia Cyberpunk 2077 z PS Store to dobra decyzja?

Dla wielu uśniecie gry z PlayStation Store wydaje się być posunięciem radykalnym, ale tak naprawdę jest to logiczny ruch ze strony Sony. Jeśli CD Projekt Red nalega na możliwość zwrotów za grę Cyberpunk 2077, to Sony musi uznać ją za towar wadliwy. Skoro więc gra jest zepsuta, to japońska firma, będąc fair w stosunku do konsumentów, nie powinna jej sprzedawać. W ten sposób Sony oszczędza sobie dodatkowej pracy i kłopotów oraz wychodzi z sytuacji z twarzą.

Oczywiście w tym momencie tracą wszyscy, a szczególnie gracze i CD Projekt Red, gdyż gra automatycznie przestanie być dostępna na konsoli PlayStation 5, gdyż platforma ta nie posiada dedykowanej wersji gry.

Kiedy Cyberpunk 2077 powróci do PlayStation Store?

Oficjalnej informacji nie mamy, ale możliwe wydają się dwa scenariusze. Pierwszy: po zakończeniu terminu składania wniosku o refund. Pierwotnie była to data 21 grudnia, więc niewykluczone, że już w najbliższy wtorek gra powróci do sklepu cyfrowego Sony. Drugi termin jest mniej optymistyczny. Podczas rozmowy z inwestorami, CD Projekt Red zapowiedziało proces naprawczy gry Cyberpunk 2077 w wersji na konsole PlayStation 4 i Xbox One. Duże łatki aktualizacyjne mają się ukazać w styczniu oraz w lutym. Być może dopiero po wydaniu którejś z nich, Japończycy zdecydują się na ponowne uruchomienie sprzedaży polskiej gry w swoim sklepie.

Czy Cyberpunk 2077 wyleci również z Xbox Store?

Ciekawe jak w tej sytuacji zachowa się Microsoft. Na razie nie otrzymaliśmy żadnego oficjalnego ogłoszenia w tej sprawie. Choć zwrot gotówki jest możliwy, to jednak gra wciąż jest dostępna w sklepie cyfrowym. Złośliwi już z żartują, że Xbox chwilowo zyskał całkiem niezły tytuł ekskluzywny. Co prawda pełen błędów, ale jednak dobry.