Shovel Knight – recenzja

shovel knight 4

Bohater Shovel Knight wyposażony jest w grubą zbroję, hełm z rogami, a od innych rycerzy różni go jedynie broń, którą jest legendarna łopata – Sholvel Blade. Z takim ekwipunkiem wyrusza przeciwko złej czarownicy oraz jej plugawym pomocnikom, którzy porwali jego wybrankę serca i uwięzili w wieży. Choć fabuła nie powala oryginalnością, produkcja Yacht Club Games nie traci na atrakcyjności. Grę śmiało można nazwać perełką  z Kickstartera, ponieważ powstała właśnie dzięki dofinansowaniu graczy i naprawdę trzyma wysoki poziom.

Twórcy projektując tytuł inspirowali się ośmiobitowymi grami z konsoli NES. Shovel Knight ma prostą grafikę, ale levele są zaprojektowane świetnie z wielką starannością i precyzyjnością. Nie brakuje w nich ciekawych lokacji, bossów, wysokiego poziomu trudności, ukrytych przejść i sekretów do odkrycia. Czasami więc skaczemy po platformach praktycznie nic nie widząc i czekając na pioruny, które rozświetlą planszę. Bywa, że ślizgamy się po lodzie lub odbijamy się od lawy zamienionej w trampolinę przez polanie jej odpowiednim środkiem. Nie zabraknie tutaj również karczmy, w której mamy do dyspozycji mini gry, sprzedawców i kowali czy całego miasteczka, gdzie możemy kupować różnego rodzaju gadżety ułatwiające rozgrywkę.

shovel-knight (3)

Gra ma bardzo wymagające plansze. Na początku idzie dość łatwo, dlatego można uznać je za wprowadzenie. Jednak im dalej zagłębiamy się w ten fantastyczny świat czekają na nas większe i trudniejsze wyzwania. Czasami by przejść dany poziom trzeba powtarzać etap wiele razy. Na szczęście jest tu nieograniczona ilość żyć i dość dużo checpoitów. Gdy giniemy tracimy jedynie zebrane złoto, które możemy odzyskać docierając do naszego miejsca zgonu. Jeśli nam to się nie uda zebrane łupy przepadają. Prawdziwi hardcorowcy mogą rozwalać checpoity, za co dostaje się dodatkowe złoto, ale w przypadku porażki zaczynamy od początku.

W grze znajdziemy wiele nawiązań i patentów znanych z innych gier.  Znajdziemy tutaj m.in. elementy Super Mario Bross 3 (konstrukcja leveli), Demon Solus (zbieranie złota po śmierci), Mega Mana, Duck Tales (skakanie na łopacie jak na lasce) czy Castlevani (rozbudowana wioska).  Nie oznacza to jednak, że Shovel Knight to jakaś wtórna produkcja. Przeciwnie, gra ta dzięki wymienionym wcześniej inspiracjom stworzyła zupełnie nową jakość.

Nie można pominąć muzyki z gry. Jest świetna, wpada w ucho, nie drażni oraz podkręca klimat. By ukończyć produkcję potrzeba około 8-12 godzin. Gra przez wiele ukrytych sekretów i tajemnych przejść nadaje się świetnie do speedrunów. Najlepsi grę pokonują w około 50 minut.

Shovel Knight to naprawdę udana produkcja. Zwłaszcza dla fanów klasyki jest to po prostu tytuł obowiązkowy. Jeśli lubisz wyzwania i wysoki poziom trudności musisz pograć koniecznie w produkcję Yacht Club Games.

Shovel Knight galeria

Plusy
  • Dopracowana w każdym detalu
  • Wysoki poziom trudności
  • Wiele nawiązań do klasyków
  • Świetnie dopracowane poziomy z licznymi sekretami
Minusy
  • Brak
9
Ocenił Damian Stefański
Recenzja PlayStation 4

Recenzja powstała w oparciu o rozgrywkę z konsoli PlayStation 4

Recenzje gier OpenCritic