Recenzja Philips 346B1C – zakrzywiony monitor ultrapanoramiczny

Philips 346b1c
Philips 346b1c

Coraz więcej osób myśli nad zakupem monitora ultrapanoramicznego. Ceny takich urządzeń stają się coraz bardziej znośne, a do tego otrzymujemy najczęściej ciekawe zestawienie parametrów i możliwości. Czy jest to dobry wybór, jeśli chcemy korzystać z komputera zarówno gier jak i do pracy? W dzisiejszej recenzji przyjrzymy się zakrzywionemu monitorowi ultrapanoramicznemu Philips 346B1C.

Najważniejsze dane techniczne

Philips 346B1C jest oparty na zakrzywionej matrycy VA. Obraz jest wyświetlany maksymalnie w rozdzielczości 3440 x 1440 i odświeżaniem 100 Hz. Monitor według producenta ma niski czas reakcji na poziomie 4 ms.

Sprzęt posiada po jednym wejściu HDMI 2.0, DisplayPort 1.2 oraz RJ45. Po boku monitora mamy dość mocno rozbudowany hub składający się z 6 wyjść USB. Jedno ze złączy USB ma funkcję szybkiego ładowania BC 1.2. Monitor ma wbudowaną stację dokującą USB typu C z funkcją zasilania.

Urządzenie ma dwa wbudowane głośniki o mocy 5W.

Wszystkie najważniejsze dane techniczne można przejrzeć poniżej:

  • Typ panelu LCD – VA LCD
  • Synchronizacja adaptacyjna – Tak
  • Rozmiar panelu – 86,36 cm (34″)
  • Powłoka ekranu – Przeciwodblaskowa, 2H, Haze 25%
  • Format obrazu – 21:9
  • Maks. rozdzielczość – 3440 x 1440 przy 100 Hz
  • Czas reakcji (standardowy) – 4 ms (szarości)
  • Jasność – 300 cd/m²
  • Współczynnik kontrastu (typowy) – 3000:1
  • Gama kolorów (typowa) – NTSC 100%, sRGB 119%, Adobe RGB 90%*
  • Częstotliwość odświeżania – 30–160 kHz (poz.) / 48–100 Hz (pion.)
  • sRGB – Tak
  • Tryb LowBlue – Tak
  • Wejście sygnału – DisplayPort 1.2 x 1, HDMI 2.0 x 1, USB-C 3.2 1. generacji x 1 (typu upstream, funkcja zasilania do 90 W)
  • USB – USB-C x 1, USB-B x 1 (typu upstream), USB 3.2 x 4 (typu downstream, 1 z funkcją szybkiego ładowania BC 1.2)
Philips 346b1c (11)
Philips 346b1c pozwala w wygodny sposób pracować na dwóch oknach.

Wygląd monitora

Monitor Philips 346B1C prezentuje się świetnie. Jego wygląd może kojarzyć się z biurem, ale dla mnie to olbrzymia zaleta. Nie ma tu niepotrzebnych jaskrawych pasków, czy srebrnych elementów. Całość jest z czarnego solidnego plastiku.

Boczne ramki wokół monitora są cienkie. Dolna część ramki jest oczywiście trochę grubsza i wystaje poza matrycę, przez co w miejscu tym gromadzi się kurz, ale na szczęście łatwo go usunąć. Dzięki temu rozwiązaniu ekran jest ukryty w bardzo stabilnej i twardej obudowie. Nic tu nie skrzypi w czasie nacisku i ma się wrażenie, że jest to naprawdę dobry materiał.

Philips 346b1c (6)
Philips 346b1c

Na dolnej ramce obok loga Philipsa znajduje się dioda wykrywająca naszą obecność przed monitorem i poziom natężenia światła.

Mimo, że monitor jak przystało, na ultrapanoramiczny kształt jest długi (86 cm) i dość duży, podstawka monitora jest mała. To duża zaleta, bo dzięki temu pod ekranem można zostawić przydatne na biurku akcesoria. Podstawka została wykonana z solidnego plastiku i ma funkcję łatwego obracania monitora w lewo i prawo. Uchwyt, na którym jest zamontowany ekran, znajduje się w tylnej części podstawki, dzięki czemu ekran jest od nas oddalony, co będzie ważnym aspektem przy mniejszych biurkach.

Ergonomia

Największą zaletą monitora 346B1C jest jego ergonomia. Podstawa Compact Ergo monitora Philips jest niezwykle elastyczna. Właściwie z pozycją ekranu możemy zrobić wszystko. Monitor można podnieść od biurka na wysokość 27 cm, a obniżyć na wysokość 8 cm. Ekran można także pochylać i przesuwać na boki. Wszystkie zmiany położenia są wygodne i szybkie. Dzięki temu wygodnie się na nim pracuje i gra. W zależności od potrzeb możemy zmieniać jego położenie i dostosować swoje miejsce pracy.

Philips 346b1c (2)
Philips 346b1c
Philips 346b1c (1)
Philips 346b1c ma świetną ergonomię.

OSD

Wszystkie opcje monitora ustawiamy za pomocą małego przycisku umieszczonego z tyłu obudowy po prawej stronie. Menu jest po polsku i pozwala zmieniać wszystkie potrzebne podstawowe opcje jak podświetlenie, tryb niebieskiego światła, ostrość, kontrast, jasność, głośność, etc. Na początku trzeba przyzwyczaić się do poruszania się po OSD, ale po chwili jest to dość proste.

OSD pozwala ustawić także wiele ciekawych trybów, które posiada monitor Philips 346B1C. W łatwy sposób można skonfigurować tutaj działanie trybów LightSensor i PowerSensor.

Philips 346b1c (10)
Philips 346b1c

Jakoś obrazu i komfort użytkowania

Praca i gra na ultrapanoramicznym monitorze jest bardzo wygodna. Jest to bardziej komfortowe rozwiązanie niż używanie dwóch oddzielnych monitorów ulokowanych obok siebie. Rodzielczość 3440 x 1440 pozwala spokojnie na pracę na dwóch oknach.

Do krzywizny ekranu na początku trzeba się przyzwyczaić, ale po czasie zupełnie nie zwraca się na nią uwagi. Dzięki niej wzrok się mniej męczy i wygodniej działa się na ekranie.

Dzięki zintegrowanemu przełącznikowi KVM MultiClient dzięki monitorowi można korzystać z dwóch komputerów przy użyciu jednego zestawu z monitorem, klawiaturą i myszą. 

Niestety nie wszystkie gry obsługują rozdzielczość 3440 x 1440 i w niektórych produkcjach jesteśmy skazani na czarne pasy po bokach. Nie jest to duży problem i na szczęście coraz więcej deweloperów wprowadza obsługę tej rozdzielczości.

Philips 346b1c (5)
Philips 346b1c

Sama matryca jest matowa i nie odbija refleksów świetlnych. Nie ma cloudingu i jest równo podświetlona. Matryca VA pozwala cieszyć się także szerokimi kątami widzenia

Monitor zadba także o oszczędzanie energii i nasz wzrok. Funkcja LightSensor ustawia jasność automatycznie na podstawie oświetlenia. Druga opcja PowerSensor automatycznie wygasza monitor, gry odchodzimy od ekranu. Gdy wykryje naszą obecność, od razu ekran jest uruchamiany ponownie. Według producenta obniża do 70% koszty zużycia energii.

Oczywiście nie brakuje tu także technologii Flicker-free czy trybu ograniczającego niebieskie światło. Monitor jest zgodny ze standardem TUV Rheinland Eye Comfort, który zapobiega zmęczeniu wzroku spowodowanemu długotrwałym użytkowaniem komputera.

Monitor Philips ma wbudowaną stację dokującą USB typu C z funkcją zasilania. Smukłe, dwustronne złącze USB-C umożliwia łatwe dokowanie z użyciem jednego przewodu. Dzięki niemu możesz podłączyć wszystkie urządzenia peryferyjne, np. klawiaturę, mysz i przewód Ethernet RJ-45 do stacji dokującej monitora.

Philips 346b1c (7)
Philips 346b1c recenzja

Czy warto kupić monitor ultrapanoramiczny Philips 346B1C?

Po ponad 2 tygodniach użytkowania Philips 346B1C jestem z niego bardzo zadowolony.

Philips 346B1C to ciekawa opcja dla osób szukających monitora ultrapanoramicznego przede wszystkim do uniwersalnego zastosowania. Jeśli dużo pracujecie przy komputerze, a od czasu do czasu także gracie i oglądacie multimedia to idealny sprzęt dla Was.

Urządzenie świetnie wygląda, ma bardzo dobrą ergonomię i możliwość dostosowanie pozycji ekranu. Warto wspomnieć także o możliwości podpięcia 2 urządzeń pod jeden ekran i wbudowanej stacji dokującej USB-C. Do dyspozycji jest sporo przydatnych trybów, które nie tylko obniżą rachunki za prąd, ale też pozwolą chronić wasze oczy. Wiele monitorów „dla graczy” nie oferują takich udogodnień.

Plusy
  • Solidne wykonanie
  • Ergonomia
  • Dobre jednolite podświetlenie
  • PowerSensor
Minusy
  • Brak
9
Ocenił Damian Stefański