Connect with us

Cześć, wpisz czego szukasz.

RECENZJE GIER

Recenzja Eldest Souls – pikselowy festiwal śmierci

Eldest Souls
Eldest Souls

Za każdym razem, gdy kończę jakiegoś soulslike’a, obiecuję sobie, że przez kilka najbliższych miesięcy nie tknę tego gatunku. Nie będę ukrywał, że z dużą ambicją podchodzę do wymagających gier, a w razie większych problemów ślęczę przed monitorem do skutku. Boss musi paść i tyle, inaczej moja dusza nie zazna spokoju. Z taką postawą podczas ogrywania wiąże się dużo frustracji i nerwów, ale koniec końców po kolejnego soulslike’a sięgam szybciej, niż nakazuje zdrowy rozsądek. Tym razem padło na Eldest Souls, czyli produkcję studia Fallen Flag Studio.

Nie ma czasu na głupoty

Jak już wspominałem, Eldest Souls to reprezentant gatunku soulslike, a konkretnie boss rush. W praktyce oznacza to tyle, że podczas przygody nie napotkamy pomniejszych przeciwników i wyzwań, a wyłącznie mięsko w postaci bossów. Nie chcę zdradzać konkretnych liczb, ale muszę przyznać, że spodziewałem się nieco większej ilości starć. Czas potrzebny na ukończenie tytułu będzie się różnił w zależności od naszych umiejętności, ale Eldest Souls jest grą, z którą powinniśmy uporać się w kilka godzin. Dla chcących pomęczyć się przy tym tytule nieco dłużej, przewidziany został tryb new game+, który implementuje kilka dodatkowych utrudnień.

Eldestsouls Screen1

Oł noł, świat się kończy! Znowu…

W Eldest Souls wcielamy się w postać, uzbrojonego w ogromny obsydianowy miecz, samotnego wojownika, będącego ostatnią nadzieją ludzkości w konflikcie ze starodawnymi bóstwami. Przemierzając puste korytarze Cytadeli, zmierzymy się z przedziwnymi kreaturami, których moce i zdolności niejednokrotnie nas zaskoczą. Trzeba przyznać, że fabuła Eldest Souls została potraktowana bardzo powierzchownie i stanowi wyłącznie marne usprawiedliwienie dla naszych poczynań. Ot, klasyczna sztampa o ratowaniu świata przed złem ostatecznym. Twórcy starali się upchnąć do gry odrobinę dodatkowej fabularnej zawartości, poprzez dodanie znajdziek i paru postaci, które będą miały coś do opowiedzenia, ale to zdecydowanie za mało, by stworzyć interesującą historię.

Eldestsouls Screen3

Najważniejsze zostało dopilnowane

Siłą napędową oraz najważniejszym elementem Eldest Souls jest oczywiście walka. System wykonany został solidnie, z zachowaniem i doszlifowaniem najważniejszych aspektów gatunku. Głównym smaczkiem jest mechanika odzyskiwania życia podczas ataku. Po zadaniu silnego ciosu, którego naładowanie wymaga czasu, nasza postać przez krótką chwilę będzie zdolna do wysysania życia z przeciwnika. Trzeba przyznać, że to dość oryginalna mechanika, dzięki której soulslike’owa rozgrywka jest odrobinę inna. Przede wszystkim starcia z bossami wydają się być dłuższe i dostarczają jeszcze więcej adrenaliny. W momencie, w którym nasz pasek życia jest już praktycznie pusty, nie martwimy się tym, że kolejny cios położy nas na deski, a staramy się odbić od dna. Oczywiście, wraz z większym zaangażowaniem podczas walki przychodzi większa frustracja w razie porażki, na co gracze o słabych nerwach powinni być gotowi.

Eldest Souls Gamerweb

Tak ginąć to aż miło

Wspominałem już, że przeciwników nie ma zbyt wielu, ale ekipa z Fallen Flag Studio rekompensuje nam to jakością ich projektów. Każdy z rywali wyróżnia się nie tylko oryginalnym wyglądem, ale i zdolnościami. Dlatego zanim poznamy mocne i słabe strony naszych rywali, będziemy zmuszeni umrzeć z uśmiechem na twarzy te kilkanaście razy. Poziom trudności uważam jednak za sprawiedliwy i poprawnie zbalansowany, a do zwycięstwa będziemy potrzebować odrobiny cierpliwości w myśl zasady – trening czyni mistrza. Dodatkowej siły możemy upatrywać w drzewku umiejętności, które dzieli się na trzy główne i kilka pomniejszych gałęzi. Jak łatwo się domyślić, możemy dzięki niemu odblokować nowe, pomocne w dalszych starciach, zdolności. Szczególnie, że w znacznej części gry mamy możliwość wyboru bossa, z którym chcemy się zmierzyć. Jeśli któraś kreatura jest dla nas zbyt twarda, możemy pokonać inną bestię i ulepszeni stanąć do ponownej walki. Umiejętności możemy zmieniać dowolnie i bez konsekwencji, co przydaje się w momencie dobierania taktyki pod konkretnego przeciwnika.

Eldest Souls Gamerweb2

Czy warto zagrać w Eldest Souls?

Kolejnym aspektem, który zachęca do sprawdzenia swoich sił w Eldest Souls, jest oprawa wizualna. Całość utrzymana jest w mrocznym i klimatycznym pixel-arcie najwyższej próby. Przygotowany przez twórców świat nie jest zbyt duży, ale dzięki tym ciekawym projektom miałem ochotę zajrzeć w każdy kąt. Podsumowując – Eldest Souls można nazwać kompaktowymi soulsami. Gra solidnie powiela sprawdzone schematy, ale dodaje do tego dawkę własnej tożsamości. Wydaje mi się, że twórcy z Fallen Flag Studio zrealizowali postawione przed sobą cele i dostarczyli graczom wymagający, angażujący, ale sprawiedliwie traktujący ich produkt.

Plusy
  • Dopracowany i angażujący system walki
  • Projekty przeciwników
  • Dobrze zbalansowany poziom trudności
  • Oprawa
Minusy
  • Fabuła
  • Ilość przeciwników/długość gry
8
Ocenił
Jakub Smolak
Recenzja PC

Recenzja powstała w oparciu o rozgrywkę z PC

Recenzje gier OpenCritic
Kliknij, by skomentować

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Advertisement

Zobacz także...

RECENZJE GIER

Tę recenzję zaczniemy w nieco inny sposób niż zazwyczaj, bo od technikaliów, które popsuły mi odbiór Road 96 i przyjemność płynącą z rozgrywki. Jeśli...

PUBLICYSTYKA

Często bywa tak, że po zakończeniu dobrej gry, mamy uczucie niedosytu, chcemy znacznie dłuższej rozgrywki, czy poznania historii z innej perspektywy. W tym rankingu...

TESTY SPRZĘTÓW

Mamy przyjemność w ostatnich miesiącach recenzować produkty rodzimej firmy Genesis, która wydaje coraz lepsze produkty skierowane do graczy. Jednym z przykładów takiego sprzętu jest...

RECENZJE GIER

Choć w Polsce gatunek jRPG-ów jakoś nigdy nie potrafił znaleźć odpowiedniego poklasku i przebić się do mainstreamu, na świecie miał on wręcz fundamentalne znaczenie...

Advertisement