RANKING: TOP 5 polskich gier pierwszej połowy 2018 roku

Polskie Gry 2018
Polskie Gry 2018

Rankingi to nasza gamerwebowa specjalność. Jak co pół roku siadamy przed wirtualnym, okrągłym stołem. Merytoryczne dyskusje, ale i obrażanie czyiś rodziców(i co gorsza growych gustów, to boli najbardziej), to wszystko ma u nas miejsce. Z tego chaosu powstaje lista – najlepszych i najgorszych gier. W tym przypadku, jako, że mamy koniec pierwszego półrocza, skupimy się tylko na trzech zestawieniach. Poznajcie pierwsze z nich – zebraliśmy 5, naszym zdaniem najlepszych polskich produkcji, które miały premierę w tym roku. Zaczynamy!

5. House Flipper (PC)

Recenzja (PC)

Kasjan: Listę otwiera House Flipper – gra, która trochę mnie zawiodła, ale większości graczy się podobała i stała się sprzedażowym hitem na Steamie. Generalne remonty domów w mojej ocenie to dobry pomysł na grę, niestety w tej produkcji brakuje zwyczajnie zawartości. No i nawet roboty nie da się spartaczyć. Autorzy nigdy nie oglądali programu Usterka? Tak czy siak, House Flipper w naszej piątce się znalazł, na podsumowaniu roku w dziesiątce pewnie też się znajdzie.

House Flipper screen 3
Doceniam PlayWay za wydawanie naprawdę interesujących produkcji – można w ich liście wydawniczej znaleźć kilka perełek. House Flipper stał się hitem sprzedażowym na Steamie.

4. Symmetry (PC, PS4, XONE)

Recenzja (PC)

KamilSymmetry to największa jak dotąd produkcja studia Sleepless Clinic, które zaczynało od małych gier logicznych na urządzenia mobilne. Rodzimy producent jednak z każdym kolejnym tytułem tworzył coraz bardziej zaawansowane produkcje, aż w końcu  Symmetry stało się okazją by zaistnienieć w świadomości masowego odbiorcy. Misja się udała. Kosmiczny symulator przetrwania, to świetna gra, choć nie wszyscy recenzenci potrafili ją docenić. Wielu odbiło się od niej przez wysoki poziom trudności i enigmatyczność.  Ja jednak zaliczam się do graczy, na których Symmetry zrobiło spore wrażenia. Jest to z pozoru banalna gra survivalowa, ale potrafi wciągnąć na wiele godzin. Gameplay choć prosty i niezbyt rozbudowany, został świetnie zbalansowany i doprawiony całkiem niezłą historią.  No i ten klimat. Wstyd nie zagrać.

Symmetry (8)
Sleepless Clinic nie porwali się z motyką na słońce – Symmetry to gra o prostej mechanice i niezbyt rozbudowanej i różnorodnej rozgrywce, ale na tyle absorbującej i wymagającej, by przykuć uwagę gracza na kilka lub nawet kilkanaście godzin.

3. Die for Valhalla! (PC, PS4, Switch, XONE)

Recenzja (PS4)

Mikołaj: Die for Valhalla! to bez wątpienia jedna z najlepszych produkcji, która wyszła w tym roku spod rąk polskich deweloperów. Muszę przyznać, że pomimo iż przed premierą gry, czułem, że tytuł ten będzie dobry, to po prostu nie spodziewałem się, że będzie aż tak dobry. Ekipa Monster Couch stworzyła naprawdę świetną grę, która przyciąga do siebie świetną stylistyką, humorem i prostym systemem walki, który jest satysfakcjonujący i wciągający. Syndrom jeszcze jednego poziomu to chyba znak rozpoznawczy Die for Valhalla! . Dołóżmy jeszcze do tego kanapową kooperację i mamy świetny tytuł nie tylko na wieczorne, samotne, odprężające sesje przy konsoli, ale także idealny materiał na wspólne granie ze znajomymi podczas domówki. Die for Valhalla! jest po prostu świetną grą i jeśli ktoś szuka ciekawego tytułu i lubi wspierać polskich twórców, to nie powinien się zastanawiać, tylko jak najszybciej chwytać za topór, zakładać hełm i ruszać walczyć, by zasłużyć na miejsce w Valhalli.

Die for Valhalla 20180527130257 e1527527256533
Die for Valhalla! jest doskonałym przykładem na to, że w Polsce rynek gier wideo wciąż rośnie w siłę. W naszym kraju jest wielu zdolnych deweloperów, o których w przyszłości będzie głośno.

2. Ancestors Legacy (PC)

Recenzja (PC)

Kasjan: To trzecia gra gliwickiego studia Destructive Creations i na pewno najlepsza. Ancestors Legacy jest brutalnym, konkretnym i dopracowanym projektem, w którym można zanurzyć się na kilkanaście godzin. Ancestors Legacy cechuje się dobrze zrealizowaną kampanią dla jednego gracza – wyczerpującą, pokazującą bitwy, które nie pokazywały inne RTSy. Wystawiłem w swojej recenzji bardzo dobrą ocenę, bo aż 8.5/10 i na pewno zdania nie zmienię – ocena jak najbardziej zasłużona i zasłużone drugie miejsce, bo ze zwycięzcą naszego rankingu nie było chyba po prostu szans konkurować. Pod koniec roku podium na naszym rankingu? Bardzo prawdopodobne.

Ancestors Legacy screen 1
Rozgrywka w Ancestors Legacy jest bardzo przyjemna – nie ma walki na hura, a przed rozpoczęciem starcia należy przemyśleć taktykę.

1. Frostpunk (PC)

Recenzja (PC)

Jakub: Chyba dla nikogo nie powinno być zaskoczeniem, że na pierwszym miejscu w naszym zestawieniu wylądował Frostpunk. 11 bit studios dzięki This War of Mine nabrało rozpędu, a ich najnowsza gra udowodniła, że mają swój niepowtarzalny styl, którego wielu producentom brakuje. Umiejętne oraz odważne połączenie trudniejszej tematyki z angażującym gameplayem zaowocowały świetną strategią, potrafiącą przykuć do monitora na kilka godzin. Na wyróżnienie zasługuje też podejście warszawskiego studia, które bezustannie wspiera swój projekt. Niedawno pojawiła się darmowa aktualizacja wprowadzająca nowy, jeszcze bardziej wymagający tryb rozgrywki. Nie ma wątpliwości, że studio rozwija się w prawidłowym kierunku i w przyszłości spod ich skrzydeł otrzymamy wiele dobrych gier.

Frostpunk screen2
W Frostpunk niejednokrotnie będziemy musieli podejmować trudne decyzje moralne. Gra jest ambitna też pod względem zawartości i zastosowanych mechanik.

W piątek kolejne zestawienie – tym razem wybiegniemy w przyszłość i zbierzemy dla Was najciekawiej zapowiadające się polskie produkcje, które ukażą się jeszcze w tym roku!