Poznań Game Arena 2017 – podsumowanie targów i galeria

PGA 2017
PGA 2017

Poznań Game Arena to jedno z największych gamingowych imprez w Polsce. Wczoraj zakończyła się 12 edycja targów, która kolejny raz cieszyła się większą popularnością niż w roku ubiegłym. Impreza była rozstawiona w 10 pawilonach i według oficjalnych informacji przyciągnęła w tym roku 72817 uczestników. Niestety tym razem nie poznaliśmy dokładnej liczby odwiedzających tylko PGA, ponieważ ta suma dotyczy całego bloku targów (czyli Poznań Game Arena oraz Rodzinny Weekend na Targach).

Pozostałe ważne liczby na temat PGA 2017:

 • 46 005 m kwadratowych powierzchni
 • promocyjne oferty i bogata ekspozycja ponad 220 liderów rynku gier, technologii, sprzętu i akcesoriów dla graczy,
 • ponad 1500 stanowisk do gry Free2Play
 • 137 produkcji od polskich studiów gier
 • 120 firm w strefie Indie Games Arena
 • ponad 250 cosplayerów
 • 30 cosplayerów z całego świata w Wielkim Finale PGA&MODECOM Cosplay Show
 • nagrody w konkursach i turniejach o łącznej wartości ponad 132 000 zł

W danych statystycznych PGA wygląda świetnie, ale czy warto było przyjechać na imprezę? Jeśli jesteście fanami gier mogliście przetestować produkcje ponad 150 wystawców. Wśród nich było wielu znanych polskich deweloperów jak np. 11 bit studios, Artifex Mundi, iFun4All, Jujubee, Klabater czy The Farm 51.

Poznań Game Arena 2017 (43)
Poznań Game Arena 2017

Na targach odbył się pierwszy w Polsce publiczny pokaz konsoli Xbox One X. Nieporozumieniem było dla mnie schowanie tego sprzętu w specjalnym boksie, do którego ustawiały się długie kolejki. Nawet jeśli chciałeś tylko zobaczyć jak wygląda nowa konsola trzeba było uzbroić się w cierpliwość. Zdecydowana większość stoisk Microsoftu, była oparta na standardowej konsoli Xbox One, ale trzeba przyznać, że nawet na tym sprzęcie Forza Motorsport 7 wygląda obłędnie.  Jeśli byliście gotowi czekać w kolejce do strefy Xbox One X można było zobaczyć tam Forza Motorsport 7 oraz Assassin’s Creed Origins. Sprzęt będzie dostępny w Polsce w dniu jego światowej premiery – 7 listopada 2017 r.

PGA to jak zwykle liczne zawody esportowe. W czasie trwania imprezy odbył się Puchar Polski Cybersport w CS:GO i LoL. W finale Pucharu Polski Cybersport CS:GO, który 7 października o godzinie 17.20 został rozegrany podczas Poznań Game Arena, zmierzyły się 2 znakomite drużyny: PRIDE przeciwko tomorrow.gg. Ostatecznie drugą edycję Pucharu Polski Cybersport Counter-Strike: Global Ofensive wygrał PRIDE z wynikiem 2:0. Kolejnego dnia w niedzielę, o tytuł najlepszego w League of Legends walczyli w mistrzostwach Pucharu Polski Cybersport Pompa Team przeciw Illuminar Gaming. Pompa Team obronił tytuł z wynikiem 2:0.  Łącznie w rozgrywkach PPC, które odbyły się podczas tegorocznej edycji PGA, zawodnicy wygrali łącznie 50 000 zł.

Kolejnym sporym wydarzeniem esportowym było Join the Republic Community Challenge (JTR:CC). Jest to doroczny turniej w gry Counter Strike: Global Offensive (CS:GO) oraz League of Legends (LoL), w którym gracze z całego świata mają możliwość wejścia do zespołu, który zagra w światowych finałach tego wydarzenia. Ten event po raz pierwszy zawitał do Polski i zrobił to podczas Poznań Game Arena 2017. W czasie PGA kapitan drużyny Piotr „izak” Skowyrski przeprowadzał eliminacje offline i trzeciego dnia imprezy ogłosił ostateczny skład drużyny, która uda się na Join the Republic: Community Challenge.

Świetna okazała się także strefa Nintendo. Na Nintendo Switch prócz doskonale znanych tytułów jak m.in. The Legend of Zelda Breath of the Wild, ARMS, FIFA 18, czy Mario Kart 8 Deluxe można było zagrać także w przedpremierowe produkcje jak Super Mario Odyssey, SKYRIM, Fire Emblem Warriors i JUST DANCE 2018. Natomiast na 3DS pojawiły się m.in. Metroid Samus Returns, Pokemon titles i YO-KAI Watch 2.

Co roku na Poznań Game Arena uczestniczy konkursu PGA & MODECOM Cosplay Show pokazują coraz wyższy, często światowy poziom. W tym roku konkurs został rozszerzony o strefę Cosplay Arena, w której były prowadzone warsztaty wykonywania własnego stroju cosplay, warsztaty gry scenicznej, a u znanego w środowisku cosplayerów DIVBOR Photo Studio można było wykonać bezpłatne, profesjonalne zdjęcia swojego przebrania.

W niedzielę o godzinie 12.00 na scenie głównej Twitch odbył się finał wielkiego konkursu organizowanego przez PGA przy współpracy z firmą MODECOM. Ambasadorką konkursu została znana cosplayerka Shappi i dzięki niej na scenie wystąpiło w swoich pokazach 30 najlepszych cosplayerów z Polski i zagranicy. Jury złożone z zeszłorocznej zwyciężczyni tego konkursu – Nony, znanej na cosplayerskiej scenie międzynarodowej Madlenci i Miko – przedstawicielki MODECOM, na podstawie wielu kryteriów wybrało trzech zwycięzców:

 • Grand Prix – najlepszy strój i pokaz: Konrad Kudłaty jako Iron Man
 • Najlepszy pokaz: Magdalena Szymańska jako Yenefer z gry Wiedźmin 3
 • Najlepszy strój: Gabriela Woźniak jako Solid Snake z gry Metal Gear Solid

Poza tymi atrakcjami, było wiele innych ciekawych mniejszych wydarzeń i stref, jak np.:

 • muzeum Gier Wideo.
 • Virtual Garden. Międzynarodowa grupa ponad 40 artystów zaprezentowała projekty audiowizualne, interaktywną grafikę cyfrową, filmy, animacje oraz autorskie, artystyczne gry.
 • Game Industry Conference to X edycja konferencji znanej wcześniej pod nazwą Zjazd Twórców Gier. Wydarzenie odbyło się̨ w dniach 5-8 października 2017 ponownie towarzysząc targom.
 • Ekskluzywne pokazy na scenach. Zarówno na Głównej Scenie Twitch jak i Małej Scenie umiejscowionej w strefie gier indie, odbywały się pokazy gier w tym wiedźmińskiej gry karcianej Gwint od CD Projekt Red, Fronstpunk, Tower 57, Moonlighter i Children of Morta od 11 bit studios znanego z This War of Mine oraz Sand is The Soul, Dream Alone, Indygo, Body of Evidence, The Chronicles of Nyanya od Fat Dog Games.
 • Na targach można było spotkać YouTuberów: Rezigiusz, Izak, JDabrowski, Blowek, Mandzio, Naruciak, Gimper, Drollercaster, Kaiko, Isamu, Jankos, czy Karolek.
 • Stars4Fans.

Według różnych danych w Polsce gra w  gry około 4-6 miliona osób. Jest to olbrzymi rynek i nie ma co się dziwić coraz to nowym „wynalazkom” dedykowany głównie do graczy. Na targach poza najróżniejszym sprzętem i grami nie zabrakło więc kropel do oczu, „gamingowych” chrupek czy specjalnego napoju energetycznego. Czy są to jakieś niepowtarzane produkty? Każdy musi sam odpowiedzieć sobie na to pytanie.

Podsumowując, redakcja Gamerweb.pl targi ocenia pozytywnie i zdecydowanie pojawimy się na kolejnej edycji. Targi prezentowały solidny poziom, a każdy mógł znaleźć coś dla siebie, od gier indie, przez RPGi, E-sport, po najnowsze produkcje konsolowe.

Poznań Game Arena 2017 – galeria