PlayStation TV – recenzja

PlayStation TV1

Od kilku dni w sklepach można kupić najnowszą konsolę Sony PlayStation TV. Jest to właściwe przerobiona mobilna PlayStation Vita na wersję stacjonarną. Nowy produkt miał spełniać dwie kluczowe funkcje: grę zdalną w gry z PlayStation 4 oraz granie na dużym ekranie w tytuły z PSV, PS One oraz PSP. Czy sprostał tym zadaniom? Jakie są wrażenia z gry? Czy warto wydać około 400 zł na to małe cacko? Zapraszam do naszej recenzji.

Specyfikacja techniczna

Wyjście AVRozdzielczość 720p, 1080i, 480p
Wyjście dźwiękuLPCM, 2 kan.
Główne gniazda i złącza
 • Gniazdo kart PlayStation®Vita
 • Gniazdo kart pamięci
 • Złącze USB (USB 2.0, typ A)
 • Złącze wyjścia HDMII (HDMI-CEC)
 • Złącze LAN (10BASE-T, 100BASE-TX)
Wewnętrzna karta pamięci1 GB
ZasilanieZasilacz: DC 5 V
Maksymalna moc znamionowaOk. 2,8 W
Wymiary zewnętrzneOk. 65,0 × 105,0 × 13,6 mm (długość × wysokość × grubość)
WagaOk. 110 g
Temperatura pracy5°C – 35°C
Obsługiwane kontrolery
 • Kontroler bezprzewodowy DUALSHOCK®3
 • Kontroler bezprzewodowy DUALSHOCK®4
Kraj produkcjiChiny
Ethernet10BASE-T, 100BASE-TX
Wi-FiIEEE 802.11b/g/n (n = 1×1)
Bluetooth®2.1 + EDR (A2DP, AVRCP, HSP, HID)
Wejście zasilacza prądu zmiennegoAC 100 – 240 V, 50/60 Hz
Wyjście zasilacza prądu zmiennegoDC 5 V, 2000 mA (2 A)
Wymiary zewnętrzne zasilacza prądu zmiennegoOk. 76 × 46 × 22mm (długość × wysokość × grubość)
Waga zasilacza prądu zmiennegoOk. 93g

 

Zawartość opakowania PlayStation TV i pierwsze wrażenie

W opakowaniu znajdziemy konsolę PlayStation TV, kabel HDMI, zasilacz, instrukcje oraz kupon na trzy gry w wersji cyfrowej. Gry to Oli! Oli!, Velocity Ultra oraz Worms Revolution Extreme. Sama konsola ma elegancki, a zarazem nowoczesny design. Jest malutka jak pół opakowania na grę PlayStation Vita. Wszystkie kable i dodatkową kartę pamięci wkłada się z tyłu urządzenia. Prezentuje się świetnie obok telewizora. Po podłączeniu PS TV do telewizora i przejściu pierwszej konfiguracji wyświetla się identyczny ekran jak w mobilnej PSV. Wszystko wygląda wręcz identycznie. Świetnym rozwiązaniem jest również możliwość robienia zrzutów ekranu tak samo jak w PSV.

 

PlayStation TV Menu
PlayStation TV Menu

By móc używać PS TV potrzebny jest oczywiście pad. Konsola jest kompatybilna z DUALSHOCK 4 lub DUALSHOCK 3. Przyda się również dodatkowa karta pamięci, ponieważ wbudowany w urządzenie 1GB na długo nie wystarczy. Przykładowo gdybyśmy chcieli pobrać w wersji cyfrowej Killzone: Najemnik potrzebne jest 8GB. Oczywiście można grać w produkcje w wersji pudełkowej są one jednak słabo dostępne, a ich ceny zawyżone. Na szczęście posiadacze konsoli PlayStation Vita mogą przełożyć na czas używania PS TV kartę pamięci. Nowa konsola od Sony odczyta wszystko co się na niej znajduje. Nie trzeba pobierać drugi raz tej samej gry, przenosić zapisów, etc., co jest dużym plusem. Gdy dana gra nie jest kompatybilna z PS TV po prostu jej nie odpalimy (wyświetla się stosowny komunikat).

Zawartosc-opakowania-PlayStation-TV

 

Jakość grania na dużym ekranie w gry z PSV, PSP i PS One

Gry na konsoli PlayStation Vita są wyświetlane w rozdzielczości 960 × 544. Ekran jest mały 5 calowy i ma naprawdę niezłe barwy dzięki technologii OLED. Jak te same gry wyglądają na dużym ekranie? Konsola PS TV podkręca rozdzielczość gier do 1280 x 720. Na dużym 40 calowym telewizorze tytuły z PSV prezentują się kiepsko. Tekstury są rozmazane, a barwy mniej intensywne (to na pewno zależy w dużym stopniu od posiadanego telewizora, te osoby, które jednak grały na PSV zobaczą olbrzymią różnicę). W czasie rozgrywki czasami były spadki FPS. Grając w Dead Nation, gdy na ekranie było wielu przeciwników, a samochody i granaty wybuchały jeden za drugim gra przycinała się ostro. Gry znacznie lepiej wyglądają na konsoli PlayStation 3, nie mówiąc już o PlayStation 4. Osobiście dla osób, które chcą ograć jakieś tytuły AAA polecam zakup PSV. Na pierwszy rzut oka PS TV wydawało się świetnym zakupem. Możemy usiąść wygodnie na kanapie przed dużym TV i pograć w tytuły wcześniej dostępne tylko na platformę mobilną. Ja jednak przyjemności z takiego grania nie odczułem. Stanowczo wolę mały ekran PSV, uwalić się na łóżku, założyć słuchawki i pograć. Przynajmniej nie ma na PSV złudzenia, że wszystko jest rozciągnięte jak na PS TV. Trochę lepiej PS TV sprawdziło się na małym 24 calowym monitorze. Jeśli chodzi o klasyki z PSP i PS One wiadomo jak wyglądają. Tytuły z PS One są wyświetlane z czarnymi pasami po boku. Jeśli chce ktoś nadrobić stare dobre tytuły i nie kłuje go grafika tych pozycji będzie zadowolony z takiej możliwości.

PlayStation TV screen (3)
Drugą sprawą jest liczba kompatybilnych tytułów. Niestety jest sporo świetnych pozycji, w które nie zagramy na PS TV jak np. Gravity Rush, Virtual Tennis, WipEout 2048, Uncharted: Golden Abyss czy PixelJunk Shooter Ultimate. Gdy gra nie jest obsługiwana wyświetla się stosowny komunikat. Przed zakupem warto przejrzeć listę obecnie kompatybilnych tytułów z tym urządzeniem.

PlayStation TV screen (19)

Remote Play – jak działa na PlayStation TV?

Kolejną chyba najważniejszą funkcją tego urządzenia jest Remote Play – gra zdalna. Przypuśćmy, że konsola PS4 leży w salonie, inni domownicy chcą obejrzeć film, a ty pograć. PlayStation TV można podłączyć do innego telewizora i grać w gry z konsoli PlayStation 4 z dala od reszty domowników. Testowałem tę funkcję za pomocą połączenia przewodowego poprzez starszy już router Tp-Linka. Rozgrywka miała minimalne spowolnienie, które mi osobiście nie przeszkadzało. Trudno grałoby się jednak przez sieć, gdzie każde opóźnienie może kosztować fraga. Remote Play wyświetla obraz na niższej rozdzielczości 1280 x 720. Gdy PS TV podłączymy np. w sypialni do mniejszego TV spadek jakości nie będzie, aż tak mocno odczuwalny. Widać jednak różnicę w teksturach są mniej wyraźne, rozmazane. Dla tych co mają dzieci czy ciągłą walkę o telewizor, do którego jest podłączony PS4 funkcja ta na pewno się przyda i jest to główny atut tego urządzenia. W końcu lepiej pograć na mniejszej rozdzielczości niż wcale.

Dodatkowe funkcje urządzenia

PlayStation TV ma niewykorzystany potencjał. Urządzenie, które ma w nazwie TV nie oferuje praktycznie żadnych funkcji związanych z multimediami. Szkoda, że Sony nie pokusiło się o dodanie do niego funkcji w stylu Smart TV (np. Spotify, TVN Player, HBO GO, Iplex, etc.). Wtedy po ten sprzęt mogliby sięgnąć nie tylko fani marki, ale i osoby zainteresowane odtwarzaczami HD. W końcu wielu użytkowników nie ma jeszcze telewizorów z funkcją smart, a przystawki takie cieszą się dużą popularnością w sklepach. Za to otrzymaliśmy urządzenie, które nawet nie ma aplikacji YouTube (ta kompatybilna z PSV nie działa). Wprawdzie urządzenie ma funkcje odtwarzania muzyki i filmów, są one jednak ograniczone, a samo przerzucanie mediów za pomocą menadżera zawartości uciążliwe.

W sklepie PlayStation Store dodano zakładkę Wideo. Na razie funkcja ta nie działa, ale w niedalekiej przyszłości ma być dostępna możliwość kupowania i wypożyczania filmów i programów telewizyjnych. Zobaczymy jakie będą ceny i czy będą polskie wersje językowe.

PS TV pozwala również przeglądać kalendarz, odebrać pocztę oraz przejrzeć strony internetowe.

Podsumowanie

PS TV może przydać się jedynie do gry zdalnej na innym telewizorze (rozgrywka oczywiście jest w niższej rozdzielczości). Wizualnie gry z PSV na tym urządzeniu wyglądają bardzo słabo przez co rozgrywka traci urok. Dodatkowo nie pogramy na PlayStation TV w wiele tytułów dostępnych na PSV. Z pewnością niektórzy z Was mają uzbieraną wielką kolekcję gier z PS+ na konsolę PSV i chcieliście je ograć (wszystkie tytuły które otrzymaliśmy w PS+ na PlayStation Vita). Zakup PlayStation TV w takim wypadku wydawałby się logiczny w końcu to tylko około 400 zł, a PSV około 800 zł. Polecam uzbierać trochę więcej pieniędzy i kupić PSV.

Galeria

Plusy

 • Remote Play – działa
 • Można używać tej samej karty pamięci zarówno w PS TV i PSV
 • Eleganckie wykonanie

Minusy

 • Jakość grafiki gier z PSV na dużym ekranie kuje w oczy
 • Brak dodatkowej funkcjonalności
 • Rozgrywka potrafi się przyciąć
 • Wiele gier z PSV jest niedostępne na PS TV
 • Brak nawet YouTube…
5
Plusy
Minusy
Ocenił Damian Stefański