Ping: co to właściwie jest? Jak sprawdzić jakość internetu?

Co to jest ping
Co to jest ping

Rozeznanie na mapie, doskonała znajomość postaci i mechanik, odpowiedni ekwipunek, spostrzegawczość i zręczność. Co jeszcze potrzebuje gracz, żeby z wygrywać w rozgrywkach PvP albo z powodzeniem kończyć rajdy i zwiedzać otwarty świat w grach multiplayer? Oczywiście niskiego pingu. Dzisiaj porozmawiamy o tym, co to w ogóle jest ten cały ping i jak uporać się z lagami.

Ping, czyli właściwie co?

Ping, najprościej mówiąc, to miara szybkości odpowiedzi połączenia internetowego. Na przykład, jeżeli Twój ping wynosi 350 milisekund, to znaczy, że Twój komputer potrzebuje właśnie tyle czasu, aby odpowiedzieć na zapytanie pochodzące z innego komputera. Możesz na to patrzeć jak na opóźnienie: jeżeli masz ping 350, to znaczy, że widzisz zdarzenia w grze 350 milisekund po czasie ich rzeczywistego zajścia.

Załóżmy na przykład, że uczestniczysz w meczu PvP czy grasz w Minecrafta. Jeżeli masz ping 125, oznacza to, że ruchy przeciwnika zobaczysz z opóźnieniem 125 milisekund.

Ping czy FPS-y?

Na lagi, czyli opóźnienia, mogą mieć również wpływ inne czynniki, które nie są związane z połączeniem, a zatem nie wyraża ich wartość pingu. To tak zwane FPS-y, czyli klatki na sekundę. Zależą one od możliwości Twojego sprzętu i sterowników, które masz zainstalowane na komputerze. Tutaj wartości czytamy odwrotnie – im mniej FPS-ów, tym gorzej. Mała liczba klatek wyświetlanych na sekundę sprawia, że rozgrywka traci płynności i staje się zwykłym pokazem slajdów.

Co wpływa na ping?

Każdego gracza multiplayer interesują sposoby, aby zmniejszyć opóźnienia w połączeniu internetowym, od tego przecież zależy wynik rozgrywki. Zwłaszcza jeżeli w grę wchodzą cenne nagrody jak pieniądze czy wartościowe przedmioty. Nie ma niczego bardziej irytującego niż porażka z powodu Internetu. Poniżej przedstawiamy listę najważniejszych czynników powodujących lagi w grze z poziomu połączenia sieciowego.

  • Duża ilość aplikacji działających w tle: Każdy program na Twoim komputerze, który korzysta z Internetu, pobiera aktywnie dane, zwiększając przy tym obciążenie łącza. Im więcej przeszkód na drodze połączenia, tym większe opóźnienia.
  • Uszkodzone lub nieprawidłowo podłączone przewody: Sprawdź, czy wszystkie kable między routerem a miejscem, z którego pochodzi Internet, nie są uszkodzone, zgięte, przygniecione lub słabo podłączone.
  • Zakłócenia WiFi: Problem może leżeć również na linii między Twoim komputerem a routerem. Nawet jedna ściana może zakłócać połączenie. Im bliżej routera znajduje się Twój PC, tym lepsze połączenie. Idealnie byłoby zastosować kabel.
  • Stary, słaby lub zepsuty router: Jedną z przyczyn może być korzystanie z tanich i słabych urządzeń, które nie radzą sobie z pośrednictwem w przesyle danych.
  • Kiepski wybór serwera gry: Ping możesz również rozpatrywać jako odległość między dwoma komputerami. Im bliżej Twojego miejsca zamieszkania znajduje się serwer gry, tym krótsza droga, którą musi przebyć zapytanie wysłane z jednego komputera do drugiego.
  • Słaby dostawca Internetu: Twój dostawca Internetu może obserwować Twoją aktywność w sieci i dzięki uzyskanym informacjom nakładać dodatkowe ograniczenia na Twoje łącze, co skutkuje zwiększeniem pingu. O tym, jak uporać się z tym problemem, opowiemy na koniec.

Jak sprawdzić jakość połączenia internetowego?

Nie daj się zwieść – wysoka przepustowość Internetu nie oznacza niskiego pingu. Przepustowość, podawana w mb/s, oznacza ilość danych, która może zostać przesłana na raz w jednym momencie. Niestety dostawcy świadomie nazywają tę przepustowość prędkością lub szybkością, co może być mylące dla gracza i sugerować mu, że ma to związek z pingiem w grze.

Wyobraź sobie, że ping to opóźnienia na trasie między punktem A i B. Załóżmy również, że dwa różne samochody jadą tą samą trasą z tą samą prędkością, przy czym jeden zmieści więcej bagażu, drugi mniej. Czy z tego powodu trasa obu samochodów jest inna? Nie. Trasa może okazać się dłuższa, jeżeli powstanie na niej korek, czyli jeden z problemów, o których mówiliśmy wcześniej. O jakości Internetu nie decyduje zatem ani szybkość pobierania danych, ani ich wysyłania, lecz właśnie ping. Żeby go sprawdzić, skorzystaj z darmowych testów, które możesz znaleźć w sieci.

VPN a lagi

Powszechnie panuje przekonanie, że VPN znacząco podwyższa ping. Jest w tym trochę prawdy, jednakże tylko odrobina. Dzieje się tak tylko w przypadku tanich i słabych usług. Dobry VPN nie tylko nieznacznie podwyższa ping, ale w pewnych sytuacjach nawet go obniża. Jeżeli ISP, czyli dostawca Internetu, faktycznie zbiera dane o Twojej aktywności, może nakładać ograniczenia na Twoje łącze, co często powoduje lagi. Skorzystanie z usługi VPN rozwiąże ten problem. Jak?

VPN to sposób na szyfrowanie połączenia, tworzenie pewnego tunelu, do którego dostawca nie może zajrzeć. Zabezpieczasz się w ten sposób przed wścibskimi oczami, podnosząc nie tylko swoją anonimowość, ale również bezpieczeństwo. Jest to szczególnie ważne w grach online, gdzie często dochodzi do kradzieży danych albo ataków DDoS, powodujących destabilizację pracy systemu i sieci. Bezpieczeństwo, mimo wszystko, zawsze należy stawiać na pierwszym miejscu.

Stworzenie takiego tunelu oznacza, że pozbawiasz dostawcę możliwości zbierania informacji o Twojej aktywności i nakładania ograniczeń, które mogą podwyższać ping, a zatem zwiększać opóźnienia. Musisz jednak pamiętać o tym, aby dobry VPN wybierać z rozsądkiem. Niektóre usługi nie nadążają z najnowszymi rozwiązaniami w zakresie bezpieczeństwa i komfortu, a co jak co, ale to właśnie te elementy są kluczowe dla gracza multiplayer.

źródło: https://topvpn.pl/vpn-dla-graczy/