Lenovo Legion Stereo Headset – recenzja słuchawek dla graczy

Lenovo Legion Headset (2)
Lenovo Legion Headset

Lenovo to firma, która w ostatniej dekadzie z impetem wkroczyła do światowego towarzystwa największych producentów sprzętu komputerowego i bardzo szybko zdobyła zaufanie klientów łącząc rozsądną cenę z wysoką jakością produktów. Z każdym rokiem chińskie przedsiębiorstwo poszerza swoją ofertę i w ostatnim czasie stało się nie tylko ważnym producentem sprzętu do codziennego i biznesowego użytku, ale także sprzętu dla graczy. Gamingowa linia komputerów stacjonarnych, laptopów oraz peryferiów o nazwie Legion cieszy się olbrzymią popularnością. Dzisiaj przyjrzymy się nowym słuchawkom gamingowym Lenovo Legion Stereo Headset, wcześniej znanym pod nazwą Lenovo Y Stereo Headset, czyli nowszą, ale też tańszą alternatywą dla Lenovo Y Gaming Surround Sound Headset.

Lenovo Legion Headset

Design i wykonanie

Bez dwóch zdań wygląd jest najmocniejszą stroną nowych słuchawek Lenovo, co nie oznacza, że inne elementy headsetu stoją na niskim poziomie. Po prostu jest to sprzęt bardzo dobrze zaprojektowany i pomimo że cała konstrukcja, włącznie z pałąkiem, wykonana jest z plastiku, nie można mieć żadnych zastrzeżeń do jej  jakości. Całość utrzymana jest w czarnej kolorystyce przeplatanej czerwonymi elementami wyściełanymi miękkim materiałem oraz czerwonym wytłoczonym znakiem serii Legion na zewnętrznej stronie nauszników. Wierzch pałąka oraz obudowa muszli pokryte są carbonową fakturą. Całość robi naprawdę świetne wrażenie i słuchawki wyróżniają się na tle konkurencyjnych headsetów.

Lenovo Legion Headset

Tak jak wspomniałem, całość wykonana jest z plastiku, co w przypadku słuchawek w przedziale cenowym do 150 zł nie jest jakąś straszną zbrodnią. Ważne, że wykonanie nie pozostawia wiele do życzenia. Pałąk jest elastyczny, mimo to słuchawki są dość ciasne i dobrze trzymają się na głowie. Cała konstrukcja nie trzeszczy i sprawia wrażenie bardzo solidnej, choć waży zaledwie 270 gram.

Muszle mają prostokątny kształt i są dość wąskie. Początkową myślałem, że może to wpływać na komfort użytkowania, ale osoby mające uszy o przeciętnej wielkości raczej nie powinny mieć problemów by w całości je schować. Zdecydowanie na plus należy uznać, że poduszki nie są wykończone skórą ekologiczną, ale przyjemnym w kontakcie ze skórą, oddychającym materiałem. Sprawia to, że kilkugodzinne korzystanie ze słuchawek nie kończy się ani bólem krawędzi i chrząstki ucha, ani też nieprzyjemnym poceniem się tej części ciała.

Dsc09328

Słuchawki posiadają także dwumetrowy czarno-czerwony kabel w oplocie, skrywający rzekomo bardzo wytrzymałe kevlarowe przewody. Kabel jest miękki, a jego kolorystyka świetnie współgra z designem urządzenia.  Przewód zakończony jest 4-biegunową wtyczką 3,5 mm, a do zestawu dołączony został jeszcze kabel rozgałęziający na słuchawki i mikrofon.

Słuchawek nie można składać, co nieco komplikuje zabranie ich w podróż. Jednak i w tym aspekcie twórcy nie zawiedli, gdyż obrotowe muszle, które można złożyć na płasko, nieco ułatwiają ich przechowywanie.

Jakość dźwięku

Słuchawki Lenovo Legion Stereo Headset wyposażone są w przetworniki neodymowe o wielkości 50 mm, które zapewniają naprawdę solidny bass. Niestety cierpią na tym wysokie i średnie tony, ale nie powinno to stanowić problemu podczas grania. Dźwięk jest czysty i w trakcie rozgrywki  nie miałem problemów ze zorientowaniem się, z której strony nadciąga przeciwnik.  Sprzęt nieźle sprawdza się do codziennego słuchania muzyki, ale wymagający melomani mogą kręcić nosem na zbyt agresywny bas, zwłaszcza podczas słuchania muzyki rockowej. Jednak biorąc pod uwagę cenę headsetu, ciężko znaleźć słuchawki gamingowe, które pod względem jakości dźwięku prezentowałyby się lepiej.

Warto w tym miejscu wspomnieć o poziomie izolacji. Jeśli ktoś potrzebuje absolutnego odcięcia się od dźwięków otoczenia, to słuchawki  Legion Stereo Headset z pewnością mu tego nie zapewnią. Izolacja stoi na średnim poziomie i spokojnie możemy usłyszeć, że osoba znajdująca się w tym samym pomieszczeniu coś do nas mówi, choć ze zrozumieniem treści komunikatu możemy mieć problem. Podobnie sytuacja ma się z oddawaniem dźwięku na zewnątrz. Ten delikatnie „przecieka” choć nie na tyle, żeby mogło to zakłócać spokój osobom znajdującym się w pobliżu.

Mikrofon

Twórcy headsetu postanowili zastosować wbudowany mikrofon chowany w słuchawce. Z doświadczenia wiem, że takie rozwiązanie nie zawsze się sprawdza i zdarza się, że mikrofon nie chce nas słuchać, jest zbyt elastyczny i szybko powraca na swoje dawne miejsc. Nie dotyczy to jednak sprzętu Lenovo i nie napotkałem żadnych tego typu problemów. Mikrofon jest miękki, ale świetnie się układa.

Lenovo Legion Headset (3)

Zdecydowanie gorzej wygląda sytuacja z jakością dźwięku rejestrowanego przez mikrofon. Producent deklaruje, że ma on wbudowaną aktywną redukcję szumów. Jest to prawda, ale nie działa ona tak jak powinna. Ucina bowiem część wysokich  i średnich tonów, przez co do naszego rozmówcy dociera niezbyt głośny, przytłumiony głos zdominowany przez niskie tony. O ile taką jakość możemy z bólem zaakceptować podczas rozgrywki, tak podczas nagrywania mikrofon w żadnym wypadku się nie sprawdzi.

Prostota nie zawsze jest funkcjonalna

Przy projektowaniu Lenovo Legion Stereo Headset twórcy postawili na sprawdzone i proste rozwiązania. O ile taka postawa świetnie wpłynęła na stronę wizualną sprzętu, tak funkcjonalność odrobinę kuleje. Producenci nie ukrywają, że ich słuchawki są głównie przeznaczone do gry na komputerze i postarali się, żeby uprzykrzyć korzystanie z nich na konsoli. Niezbyt długi i miękki kabel w oplocie sprawia, że headset teoretycznie wydają się niemal idealny by podpiąć go do kontrolera DualShock 4, jednak brak regulacji głośności oraz opcji mute zdecydowanie zmieniają sytuację. Zresztą nie tylko na konsoli. Umieszczenie pilota na kablu nie wydaje się zbyt wygórowanym życzeniem, szczególnie w sytuacji, gdy nie ma możliwości odłączenia mikrofonu. Ten bowiem rejestruje dźwięk nawet gdy jest schowany w muszli.

DSC09336 e1544386283578

Test Lenovo Legion Stereo Headset – podsumowanie

Lenovo ponownie nie zawiodło i dostarczyło graczom ładny i porządnie wykonany headset za niewielkie pieniądze. Atutem słuchawek jest także niezła jakość dźwięku, przez co mogą służyć nie tylko do grania, ale również do słuchania muzyki. Gorzej sytuacja wygląda z jakością dźwięku rejestrowanego przez wbudowany mikrofon. Ten spełni swoją rolę jako narzędzie komunikacji podczas rozgrywki, ale zniekształcony i cichy głos raczej nikogo nie usatysfakcjonuje podczas nagrywania materiałów. Brak regulacji głośności i wyciszenia mikrofonu to kolejne wady, które mogą stanowić przeszkodę podczas podejmowania decyzji o ewentualnym zakupie. Biorąc jednak pod uwagę cenę Lenovo Legion Stereo Headset (około 150 zł), nie będzie łatwo znaleźć tak dobrze prezentujące się i porządnie wykonane słuchawki gamingowe za podobne pieniądze.

Legion Stereo Headset – cechy i parametry techniczne

 • Typ słuchawek – nauszne zamknięte
 • Wysokość  – 95 mm
 • Szerokość  – 171 mm
 • Głębokość –  207 mm
 • Waga – 0.27 kg
 • Wielkość membrany – 50 mm
 • Mikrofon wbudowany, chowany (redukcja szumów)
 • Regulowany plastikowy pałąk
 • Muszle obracane na płasko
 • Poduszki wykończone oddychającym materiałem
 • Kabel w oplocie
 • Wtyczka jack 3.5 mm
 • Kabel rozgałęziający

Plusy

 • Wygląd
 • Jakość wykonania
 • Wygodne materiałowe poduszki
 • Jakość dźwięku
 • Stosunek jakości do ceny

Minusy

 • Bardzo przeciętny mikrofon
 • Brak regulacji głośności i wyciszenia mikrofonu
7.5
Plusy
 • Tu wpisz pozycje
 • Tu wpisz pozycje
Minusy
 • Tu wpisz pozycje
 • Tu wpisz pozycje
Ocenił Kamil Kościelniak