Connect with us

Cześć, wpisz czego szukasz.

PUBLICYSTYKA

Jak dobrać części i podzespoły do komputera

Jak Dobrac Czesci Do Komputera Pc (1)
Jak Dobrac Czesci Do Komputera Pc (1)

Interesujesz się sprzętem komputerowym i planujesz jego serwis albo modernizację, a może chcesz złożyć swojego własnego PC-ta samodzielnie? Sprawdź, jak dobrać części i podzespoły do komputera, aby były w pełni kompatybilne i pozwalały na wykorzystanie wszystkich możliwości, jakie dają. Przeczytaj artykuł, wybierz nowe części do komputera i ciesz się jego doskonałą wydajnością.

Jak dobrać odpowiednie części do komputera?

Jeżeli musisz kupić określone podzespoły komputerowe i zastanawiasz się, jak dobrać części do komputera, powinieneś przede wszystkim zweryfikować kompatybilność poszczególnych elementów ze sobą. Płyta główna posiada szereg złącz i socket w określonych standardach, to z nią musi być w pierwszej kolejności zgodny sprzęt. Możesz wybrać podzespoły:

  • procesor – ilość rdzeni, taktowanie, pamięć,
  • pamięć RAM – pojemność, prędkość,
  • karta graficzna – procesor graficzny i pamięć,
  • zasilacz, obudowa,
  • płyta główna,
  • karty rozszerzeń,

Wybór konkretnego elementu powinien być uwarunkowany również oczekiwaniami co do wydajności i możliwych zastosowań komputera.

Zwiększ wydajność PC-ta – procesor i karta graficzna

Wymiana procesora oraz karty graficznej w komputerze klasy PC ma istotny wpływ na jego wydajność. Podzespoły te muszą być kompatybilne z daną płytą główną, posiadać ten sam rodzaj socketu-gniazda, złącza.

Rodzina procesorówTyp gniazdaObsługiwane procesory
INTELLGA 1151 (300 series)Core 3, Core 5, Core 7 (gen. 8-9)
LGA 1151 (100, 200 series) Core 3, Core 5, Core 7 (gen. 6-7)
LGA2066wydajne Core 5, Core 7 i Core 9 (gen.7)
LGA 2011-3Core 7 (5 i 6 gen.)
AMDTR4Ryzen Threadripper
AM4APU z Bristol Ridge, wydajne AMD Ryzen
AM3+AMD FX
FM2APU/Athlon z generacji Kaveri i Godayari

Kiedy zweryfikujesz w dokumentacji płyty głównej, jakie procesory i karty graficzne są zgodne, dobierz sprzęt o potrzebnej wydajności. Pomocny będzie ranking kart graficznych czy procesorów, gdzie znajdziesz optymalne rozwiązania w dobrej cenie.

Pamiętaj o wydajnym chłodzeniu i zasilaniu

Przy wymianie części odpowiedzialnych za wydajność, może zajść potrzeba dalszej optymalizacji sprzętu. Wiąże się to zwykle ze zwiększonym poborem mocy, a także nagrzewaniem się części. Zasilacz o odpowiedniej mocy oraz układ chłodzenia muszą sprostać intensywnej pracy. Jak dobrać części do komputera, aby zaspokoiły zapotrzebowania procesora i karty graficznej? Zawsze wybieraj produkty mające przynajmniej kilkunastoprocentowy zapas w stosunku do wymaganych parametrów.

Pamięć operacyjna i masowa

Pamięć RAM do komputera musi być zgodna ze standardem, jaki obsługuje dana płyta główna. Jej częstotliwość pracy nie może być większa niż ta obsługiwana przez szynę danych, zaś łączna pojemność – nie wyższa niż maksimum, na jakie pozwala płyta. Dyski twarde, SSD czy hybrydowe podobnie muszą mieć ten sam rodzaj złącza SATA-II, SAS, FireWire czy USB, natomiast ograniczenie ich pojemności jest już rzadsze.

Jak dobrać inne podzespoły do komputera?

Zastanawiasz się, jak dobrać części do komputera innego typu? Zwracaj przede wszystkim uwagę na kompatybilność podzespołów do PC. Jeżeli nie ma podanej informacji w opisie produktów, zawsze możesz poszukać porad u sprzedawcy lub innego specjalisty. Wiele części ma charakter dosyć uniwersalny i będzie pasować do większości współczesnych komputerów klasy PC. 

Gdzie znaleźć więcej informacji o doborze części do komputera?

Jeżeli wiesz już, jak dobrać części do komputera, mogą zainteresować Cię inne zagadnienia związane ze sprzętem komputerowym. Szeroką wiedzę ekspercką, tematyczne artykuły oraz porady z tematyki IT znajdziesz na portalu Ekspert.Ceneo. Wejdź, uzupełnij szczegółowe informacje o tym, jak dobrać podzespoły do komputera i wybierz nowe elementy Twojego sprzętu.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Kliknij, by skomentować

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Advertisement

Zobacz także...

RECENZJE GIER

Nie wiem, jak to jest dziś, ale jeszcze kilka lat temu dosyć popularnym hobby małych dziewczynek w wieku szkolnym było pisanie pamiętników. Gdybym sięgnął...

PUBLICYSTYKA

Wspinanie się na wieże i odbijanie wrogich posterunków to cecha charakterystyczna serii Far Cry, będącej wręcz jedną z definicji neologizmu „ubigra”. Mimo obecnego statusu...

PUBLICYSTYKA

Polski rynek gier we wczesnych latach 2000 był dosyć specyficzny. Na tyle duży, by zaistnieć w społecznej świadomości. Na tyle mały, by stać się...

TESTY SPRZĘTÓW

Kiedyś życie było prostsze. Długość kabla od pada decydowała o tym jak daleko od konsoli będziemy siedzieć. Teraz musimy „męczyć” się z bezprzewodowymi padami...

Advertisement