Connect with us

Cześć, wpisz czego szukasz.

PORADNIK

Internet światłowodowy w domu – odpowiadamy na 10 najczęstszych pytań

Internet światłowodowy
Internet światłowodowy

Chcesz mieć w domu szybki Internet? Światłowód to najbardziej stabilne łącze internetowe. Czym się cechuje i jaką prędkość może osiągać? Odpowiadamy na 10 najczęstszych pytań o światłowód.

1. Na czym polega technologia światłowodowa?

W dużym skrócie: światłowody, czyli kable z bardzo cienkich włókien szklanych, pozwalają na przesyłanie cząstek światła. Technologia światłowodowa jako medium transmisyjne, wykorzystuje włókna szklane do transmisji danych oraz pomaga dostarczać stabilny i najszybszy Internet. Światłowód jest dużo bardziej wydajny od tradycyjnych połączeń kablowych, zapewnia większą przepustowość łącza i płynność działania.

2. Jakie prędkości przesyłu danych umożliwiają światłowody?

W zależności od operatora i miejsca dostarczania Internetu, światłowody mogą różnić się prędkością przesyłu danych. Często jednak gwarantują prędkość rzędu 500 Mb/s, 1 Gb/s, a nawet wielokrotnie wyższą niż 1 Gb/s.

3. Czym jest łącze symetryczne?

Łącze symetryczne umożliwia pobieranie i wysyłanie danych z taką samą prędkością. Jest lepszą alternatywą dla łącza asymetrycznego, w którym wysyłanie danych jest wolniejsze od pobierania. Symetryczne łącza światłowodowe zyskują coraz większą popularność, jednak obecnie oferuje je głównie operator INEA.

4. Czy światłowód można podłączyć w domu?

Advertisement. Scroll to continue reading.

Jeśli chcesz mieć w domu bardzo szybki Internet, światłowód to dobry wybór. Technologia ta jest coraz tańsza i powszechniejsza, więc korzystają z niej nie tylko duże firmy, ale i prywatni odbiorcy.

5. Czy w każdym miejscu mogę podłączyć światłowód?

Niestety nie. Światłowód wymaga odpowiedniej infrastruktury, czyli kabli światłowodowych przebiegających w okolicy. Nie są one tak powszechne jak kable telekomunikacyjne. Jeśli zainteresowała Cię oferta konkretnego operatora, sprawdź w wyszukiwarkach usług lub na stronie internetowej dostawcy czy w jego ofercie dostępny jest światłowód.

6. Gdzie mogę sprawdzić, czy w miejscu mojego zamieszkania dostępne są światłowody?

Na stronie internetowej dostawcy Internetu lub kontaktując się telefonicznie z infolinią wybranego operatora.

7. Czy Internet światłowodowy jest drogi?

Internet światłowodowy jest zwykle nieco droższy od innych połączeń, ale tańszy, jeśli przeliczymy cenę np. za 1 Mb/s prędkości przesyłu. Ceny abonamentu na Internet światłowodowy zależą od wybranej prędkości i innych parametrów (np. długości obowiązywania umowy).

8. Czy mogę dostać światłowód w pakiecie usług multimedialnych?

Zależy to od oferty konkretnego operatora, ale ponieważ większość z nich oferuje także telewizję cyfrową i telefonię komórkową, zwykle Internet światłowodowy można łączyć z tymi usługami. Na stronie internetowej wybranego operatora możesz sprawdzić, jakie konkretne pakiety usług oferuje.

Advertisement. Scroll to continue reading.

9. Czy łącze światłowodowe jest stabilne?

Światłowód to nie tylko najszybsza stosowana technologia transmisji danych, ale też najbardziej stabilna. Kable światłowodowe biegną pod ziemią, są odporne na działanie warunków atmosferycznych, a także na uszkodzenia mechaniczne.

10. Do czego może przydać się tak szybkie łącze?

W zastosowaniu domowym, światłowód świetnie sprawdza się wszędzie tam, gdzie potrzebny jest duży i stabilny transfer danych. Takie połączenie świetnie nadaje się na przykład do gier sieciowych, oglądania filmów i seriali w wysokiej rozdzielczości na platformach streamingowych, czy płynnego prowadzenia wideorozmów z bliskimi i znajomymi.

Kliknij, by skomentować

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Advertisement

Zobacz także...

XSX

Microsoft po raz kolejny zaprezentował listę gier, które trafią do biblioteki Xbox Game Pass w przeciągu następnych dwóch tygodni. Najsmakowitszym kąskiem dla wielu z...

RECENZJE GIER

Sześcienne szkielety powstają ze switchowego grobu, by zawojować rynek PC… Dobra, to nie był dobry początek. Dość długo zastanawiałem się, co zrobić ze Skellboy:...

TANIE GRANIE

Epic Games umożliwił graczom przypisanie przez najbliższy tydzień gry Galactic Civilizations III za darmo do swojego konta w sklepie Epic Games Store.  Galactic Civilizations III to...

NINTENDO

Rok 2021 to rok dwóch bardzo ważnych rocznic dla marki Pokemon. Po pierwsze, 27 lutego fani z Japonii (pierwsze gry pojawiły się na Zachodzie...

Advertisement