Granie w komforcie: dlaczego gracze potrzebują specjalnego fotela?

image39

Gry komputerowe to dość kosztowne hobby, które wymaga wielu akcesoriów. I o ile konieczność posiadania przez gracza klawiatury czy myszki nie budzi wątpliwości, to fotele gamingowe należą do akcesoriów, których znaczenie nie jest już tak oczywiste. W końcu grać można nawet na taborecie. Jednak podczas długich sesji gamingowych takie podejście do komfortu szybko odbije się bólem pleców i karku. Wtedy zakup fotela staje się priorytetową koniecznością. Lepiej oczywiście nie doprowadzać sprawy do punktu problemów zdrowotnych, ale zawczasu zadbać o wygodny fotel.

Jaka jest różnica między fotelem do gier a fotelem biurowym?

Nie ma zasadniczych różnic w konstrukcji – oba są przeznaczone do pracy przy komputerze. Krzesła dla graczy, w przeciwieństwie do zwykłych krzeseł biurowych, mają jednak znacznie więcej możliwości regulacji – pochylenia oparcia, głębokości siedziska, wysokości i długości podłokietników itp. Najczęściej ich kształt jest bardziej ergonomiczny. I wreszcie, charakteryzują się efektownym designem, choć nie jest to cecha konieczna – na przykład krzesła dla graczy sense7 są wykonane w dość surowym stylu.

Image41

Fotele do symulatorów wyścigowych należy wyróżnić osobno. Zewnętrznie przypominają one siedzenia samochodów wyścigowych, mają ramę, na której zamocowana jest kierownica. Na takim krześle nie da się siedzieć przy biurku. Podobnie krzesła przeznaczone do konsol do gier nie nadają się do pracy przy komputerze stacjonarnym. Przypominają one nieco fotel kinowy, w którym osoba siedzi tyłem do kierunku jazdy. Zazwyczaj mogą się bujać, mają wbudowane głośniki i porty USB. Jednak ta kategoria krzeseł nie jest tak liczna.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie

Poczucie komfortu jest cechą bardzo subiektywną. Nawet po usadowieniu się w fotelu w sklepie nie można z całą pewnością stwierdzić, jak wygodny będzie on po kilku godzinach gry. Dlatego lepiej wybierać modele z dużą liczbą regulacji, dzięki czemu można „dopasować” fotel do swojej anatomii.

Image22

Ale oprócz regulacji ważne są również materiały produkcyjne. Podstawa krzesła może być wykonana z metalu lub tworzywa sztucznego. Metal jest oczywiście mocniejszy i trwalszy, ale droższy. Tapicerka krzesła wykonana jest z tkaniny, siatki, sztucznej skóry lub prawdziwej skóry. Skóra, a tym bardziej skóra – materiały odporne na zużycie, które wyglądają reprezentacyjnie. Tkanina i siatka wyglądają prościej, łatwiej się brudzą i trudniej je wyczyścić. Ale w upale skórzane krzesło będzie parować, w fotelu z tapicerką z tkaniny nadal będzie wygodniej. Jednak włączona klimatyzacja łatwo rozwiązuje ten problem.