Historia Gran Turismo zaczyna się w 1997 roku czyli 25 lat temu. Polyphony Digital od zawsze robiła świetni gry i długo kazało na nie czekać. Ostatnia część Gran Turismo Sport, w dużym stopniu skupiło się na rozgrywce multiplayer, co wielu osobom nie przypadło do gustu. Na szczęście seria w najnowszej odsłonie wraca do korzeni i oferuje ciekawy i długi tryb dla jednego gracza. Czy warto zagrać w Gran Turismo 7?
Tryb dla jednego gracza
Gran Turismo 7 powraca do swoich korzeni i zapewnia wiele urozmaiconych treści i trybów dla jednego gracza.
Do wszystkich aktywności mamy dostęp na małej mapie. Kolejne sekcje odblokowujemy wraz z z naszym postępem w czasie gry.
Filarem gry jest kawiarnia. W tym miejscu dostajemy kolejne misje do realizacji, poznamy garść szczegółów na temat poszczególnych samochodów i producentów, zobaczymy swoje trofea oraz sukcesy. Postęp w rozgrywaniu zadań z kawiarni daje dostęp do kolejnych trybów, torów i darmowych samochodów. Misje są najróżniejsze. Polegają one np. na kolekcjonowaniu odpowiednich samochodów, zdobywania mistrzostw, tuningowaniu, robieniu zdjęć, poznawaniu nowych miejsc na mapie (jak np. zadania).
Cała rozgrywka kampanii jest miła, a przerywniki filmowe przedstawiające tory czy historie danych samochodów są wykonane na wysokim poziomie.
Poza tym oczywiście mamy do dyspozycji sekcję Światowe Tory, gdzie znajduje się wiele wyścigów do ogrania. Trasy i mistrzostwa są rozsiane po całym świecie i na tyle zróżnicowane, że nie odczuwa się monotonii. Dobrze, że można dostosować poziom trudności AI i różne wspomagania. Dostępne są linie wskazujące najlepszy tor jazdy, wskazówki dotyczące szybkiego hamowania, a nawet pomoc w opanowaniu prowadzanego samochodu i automatyczne hamowanie. Dzięki temu z gry będą cieszyć się nawet mniej obyci gracze w wyścigach.
Za wygrane wyścigi zdobywamy kredyty, które umożliwiają kupowanie nowych samochodów i ulepszeń. Kredyty można wydać w kilku miejscach. W Gran Turismo 7 najtaniej samochód kupimy w salonie z używanymi pojazdami. W przystępnych cenach możesz kupić tutaj używany samochód. Tak jak poprzednio, asortyment początkowo nie jest zbyt duży, ale co jakiś czas jest aktualizowany, więc warto mieć na niego oko. Jest oczywiście także duży salon z nowymi pojazdami Brand Central, który został podzielony na wiele marek dostępnych w grze.
Najdroższe i najciekawsze modele znajdziemy w sekcji „Legendarne modele”. Tu dotrą zapewne tylko najbardziej zagorzali i oddani fani serii. Za niektóre pojazdy trzeba zapłacić kolosalne sumy (nawet 12 milionów kredytów). Większości z nich ma status kultowy w świecie wyścigów samochodowych (np. Supra GT500, Ferrari F40 z 92)
Zarobki możemy wydawać także na tuning samochodu. GT7 w tym zakresie oferuje nam sporo możliwości. Sklep z częściami jest podzielony na kilka sekcji (sportowe, wyścigowe, ekstremalne, etc.), każdą część sklepu odblokowujemy wraz z rozwojem kolekcji samochodów.
Samochody z dużym przebiegiem często nie są w najlepszym stanie, a nasze problemy rozwiąże sekcja GT Auto. Naprawa silnika, wymiana oleju, rozbudowa karoserii czy nawet umycie auta – to wszystko jest dostępne właśnie tuta. Poza tym oczywiście jest też sekcja związana z samym wyglądem auta (felgi, drobne akcesoria, kolory i wzory). Właściwie każdy model auta ma wiele gotowych ciekawych wzorów do pobrania.
W nowej odsłonie Gran Turismo 7 nie zabrakło oczywiście trybu Scapes. Tryb pozwala tworzyć zdjęcia swoich samochodów, które zapierają dech w piersiach. Scapes jest na tyle szczegółowy, że może wciągnąć na dłuższą chwilę. Polyphony Digital dało do dyspozycji graczom wiele zdjęć z całego świata i sporo możliwości ustawień aparatu.
W Gran Turismo 7 dostaliśmy także Muzyczny Rajd, który jest wyodrębniony od reszty gry. Wymaga on jak najbardziej precyzyjnej jazdy, by pokonać dany odcinek w odpowiednim czasie w rytmach wybranych utworów. Na razie nie ma tego tu zbyt dużo, ale twórcy obiecują, że wkrótce pojawią się nowe wyzwania.
Zabawa dla jednego gracza na tym się nie kończy. Nie mogło zabraknąć w Gran Turismo 7 Centrum Licencji, gdzie zdobywamy uprawnienia umożliwiające branie udziału w coraz to ciekawszych wyścigach. Interesującym miejscem są także Misje, gdzie czeka nas cała seria wyzwań (przewracanie pachołków, drift, wyprzedzanie rywali na zakrętach, osiąganie wyznaczonej prędkości, pokonanie okrążenia na reszcie paliwa, etc.).
Oczywiście nie mogło zabraknąć garaż, w którym możemy przeglądać zdobyte i kupione samochody. Ustawimy także tutaj opcje tuningowe i odbierzemy zdobyte prezenty.
Po pokonaniu w danym dniu odpowiedniej ilości kilometrów otrzymujemy nagrodę w poastaci losu na loterię. Jest to odpowiednik skrzynki z łupami, z której może wypaść losowa kwota pieniędzy, a jeśli mamy szczęście, nawet samochód.
Najwięksi fani wyścigów na pewno przysiądą do tuningowania pojazdów i zmieniania ustawień. Wszystko można łatwo modyfikować w ciągu kilku sekund za pomocą kontrolera. Regulacja zawieszenia, amortyzatorów, wymiana kół, wpływanie na ciężar auta – jest naprawdę sporo możliwości.
Jeśli chodzi o ilość samochodów dostępnych w grze w porównaniu do Gran Turismo Sport, które na premierę miało tylko 168 pojazdów, GT7 oferuje olbrzymią ilość aut. Na debiut Gran Turismo 7 mamy, aż 420 pojazdów, właściwie wszystkich wiodących marek na rynku.
Gran Turismo 7 oferuje 90 tras (w rzeczywistości jest ich mniej, bo niektóre występują po prostu w kilku konfiguracjach). Wśród nich są zarówno prawdziwe jak i fikcyjne trasy. Nie zabrakło także torów z wcześniejszych odsłon gry.
Wyścigi, pogoda i uszkodzenia pojazdów
Jeśli zależy nam na wysokich pozycjach poza dobrze dobranym i podrasowanym samochodem musimy oczywiście dobrze jeździć. Ustawiając wszystkie „ułatwiacze” nie musimy nawet hamować, ale nie ma co liczyć na dobre wyniki czasowe. Sednem gry jest uchwycenie idealnej linii i szybowanie po zakrętach z maksymalną prędkością.
Jeśli chcemy uzyskać najlepsze wyniki, trzeba przygotować się na zainwestowanie czasu w dopracowywanie każdego szczegółu w swoich samochodach. Sztuczna inteligencja również została ulepszona i nie jest już tak agresywna. Rywale stali się ostrożniejsi, ale nadal nie patrzą w lusterka, zajmują cały pas i mogą po prostu wjechać w nas z pełną prędkością.
Uszkodzenia podobnie jak wcześniej nie istnieją. Jedynie co spotka nasze auto nawet w czasie potężnego czołowego uderzenia to kilka rys. Starcia z przeciwnikami wyglądają przez to komicznie.
Dzięki nowemu dynamicznemu systemowi pogodowemu deszcz może zacząć padać pod sam koniec wyścigu, zmieniając sytuację na trasie. Bywa na dużych torach, takich jak Nürburgring Nordschleife, że na jednej części toru może padać deszcz, a na drugiej będzie sucho. Niestety nie ma możliwości poznania pogody przed startem wyścigu. Dopiero po rozpoczęciu zmagań można skorzystać z radaru meteorologicznego, aby zobaczyć zmiany pogody.
Rozgrywka wieloosobowa w Gran Turismo 7
Oczywiście nie mogło zabraknąć także trybów online, podzielonych na sekcję Trybu Wieloosobowego i Sport. Z jednej strony mamy sekcję Sport, która jest repliką wyścigów online GT Sport. Są tutaj codzienne wyzwania, mistrzostwa, w których wspinamy się na światową skalę kierowców, dopasowanych do naszych możliwości. Wraz ze wzrostem umiejętności prowadzenia pojazdu, rosną nasze wyniki. W związku z tym prawdziwi przeciwnicy będą coraz trudniejsi. Należy podkreślić zasady fair play, które wspiera gra, a agresja i niesportowe zachowanie znajduje odzwierciedlenie w statusie i ocenie. Ligi rozciągają się od E, D, C, B, A, A + i oczywiście najsilniejsza S.
Natomiast tryb wieloosobowy ma standardowe tryby gry, w których każdy tor można dostosować do upodobań gospodarza rozgrywki. Tutaj nigdy nie mamy pewności, kim jest przeciwnik, czy jest to czołowym kierowcą z najsilniejszej Ligi Sportowej, czy ktoś o podobnym poziomie do nas.
Twórcy dodali także możliwość gry lokalnej na podzielonym ekranie.
Grafika i muzyka
Warto zauważyć, że poziom grafiki w Gran Turismo 7 w wersji na PlayStation 4, nie jest fenomenalny. Nie można znaleźć wad w samochodach, ale tekstury toru, ludzi i drzew w tle są znacznie gorsze od tego co oferuje, chociażby Forza Motorsport 7 .
GT 7 świetnie przygotowało natomiast powtórki po wyścigu. Wysokiej jakości reżyseria i dobrze dobrane efekty specjalne sprawiają, że to, co się dzieje, jest niezwykle kinowe.
Jeśli chodzi o dźwięk samochodów, Gran Turismo 7 brzmi świetnie. Odgłosy niektórych pojazdów naprawdę potęguje wrażenie pokonywania zakrętów i wyprzedzanych przeciwników. Gorzej wygląda kwestia muzyki, która pasuje do rozgrywki, ale jest dość nierówna. Niektóre kawałki są bardzo dobre, a kolejne wydają się, że pochodzą z jakiejś darmowej biblioteki muzycznej.
Czy warto kupić Gran Turismo 7?
Gran Turismo 7 wracado korzeni i znowu oferuje sporo ciekawej zawartości dla jednego gracza. Gra wciąga, ma dużo urozmaiconych trybów, wiele świetnych samochodów. Duże możliwości w ustawieniach AI przeciwników sprawia, że radość z wyścigów będą mogli mieć także całkowicie początkujący gracze.
Nie brakuje oczywiście wad. Gran Turismo 7 w wersji na PlayStation 4 ma bardzo długie i męczące loadingi. Robiąc krótsze misje czy licencje, sporo czasu tracimy na oczekiwaniu na kolejne zadanie. Drugą istotną wadą jest otoczenie w grze, które nie wygląda powalająco. Same samochody są piękne, ale okolice tras, a zwłaszcza ludzie w porównaniu do Forzy Motorsport wyglądają bardzo słabo.
Mimo wad GT7 to dobra gra i jeśli jesteś fanem motoryzacji jest to właściwie obowiązkowa pozycja.