Genesis Xenon 800 – test ultralekkiej myszki dla graczy

Mysz Genesis Xenon 800

Kamil: Po niespełna dziesięciu latach od premiery marki gamingowej Genesis trudno sobie bez niej wyobrazić rodzimą scenę sprzętu dla graczy. Firma na przestrzeni kilku lat przeszła niezwykłą metamorfozę wizerunkową, od producenta sprzętu budżetowego, po twórcę peryferiów najwyższej jakości.  Najlepszym tego dowodem jest obiekt dzisiejszej recenzji – przewodowa mysz Genesis Xenon 800. Czy może ona konkurować z gryzoniami wiodących producentów?

Kacper: Ultralekkie myszki to nowy trend wśród sprzętów komputerowych. Obudowa przypominająca plaster miodu, choć kontrowersyjna, ma swoje uroki i sprawdza się całkiem dobrze. Genesis przy modelu Xenon 800 postanowiło pójść graczom na rękę i dać wybór pomiędzy obudową z dziurami, a zwykłą.

Co znajdziemy w opakowaniu?

Kacper: Pudełko w którym znajduje się nasz gryzoń jest, podobnie jak w przypadku Thor 420, klasyczne dla sprzętów Genesis. Prostokątne opakowanie poza myszą zawiera również wymienną obudowę, dzięki czemu zamiast dziur będziemy mieli gładki czarny plastik z czerwonym logo firmy, ciężarek, na który miejsce znajduje się pod obudową (świetna sprawa przy użyciu gładkiej obudowy – można powiedzieć, że Xenon 800 to produkt 2w1, gdyż w chwilę możemy z ultralekkiej myszy zrobić zwykłą mysz o standardowej wadze), a także dodatkowy zestaw czarnych ślizgaczy i wymienne przyciski służące do kontrolowania DPI w dwóch kolorach, za pomocą których będziemy mogli zmienić design naszej myszki.

Genesis

Genesis Xenon 800 – design i wykonanie

Kamil: To co pierwsze rzuca się w oczy w przypadku nowej myszki Genesis, to jej niezwykła budowa. Cała bryła z wyjątkiem przycisków jest podziurawiona. Efekt jest całkiem przyjemny dla oka i prócz względów estetycznych spełnia również zadanie praktyczne. Otóż Xenon 800 jest najlżejszą myszką dostępną na rynku i waży według danych producenta zaledwie 58 gramów. Jeśli jednak komuś podziurawiona konstrukcja nie za bardzo przypadnie go gustu, do zestawu dołączony został jednolity wierzch, który obciąża urządzenie o dodatkowe 4 gramy. No i tu pojawia się dodatkowy atut gryzonia, czyli możliwość jego customizacji. Ma ona jednak zupełnie inny charakter niż w przypadku recenzowanej jakiś czas temu szyszki Delux M627, gdyż nie umożliwia ona chociażby dostosowania urządzenia dla osób leworęcznych. Głównym jej zadaniem jest jedynie wpłynięcie na wagę urządzenia, która maksymalnie może wynosić 78 gramów. W jaki sposób? Otóż pod ściąganym panelem, możemy zamontować magnetyczną tackę z 12 wymiennymi obciążnikami, z których każdy waży po 1,5 g.

XENON 800
XENON 800

Kamil: Design myszki zaskakuje zgrabną i elegancką sylwetką. Pomimo zastosowania odważnego efektu z dziurkami, nie ma ona agresywnej bryły, wręcz przeciwnie jest ona delikatnie pękata i idealnie wyprofilowana pod prawą rękę. Swoje robi też niezbyt nachalne podświetlanie RGB ze efektem Prismo, które dzięki dedykowanej aplikacji możemy ustawić w aż 9 trybach.

Kacper: Myszka w całości wykonana jest z matowego, czarnego plastiku, bez gumowych wstawek. Wykorzystane materiały są wysokiej jakości, a cała konstrukcja sprawia wrażenia bardzo solidnej. Po pierwszym kontakcie trudno uwierzyć, że przedni panel jest ściągany i pomimo jego wielokrotnej wymiany, wciąż pozostaje świetnie spasowany. Czerń urządzenia, oprócz rzecz jasna podświetlania, przełamują białe teflonowe ślizgacze oraz czerwony gumowy przycisk do regulacji DPI. Co warto podkreślić, producenci zdecydowali się dodać do zestawu zapasowe, czarne ślizgacze oraz dwa czarne i dwa czerwone wymienne przyciski do ustawienia rozdzielczości. Różnią się one nie tylko kolorem, ale i wysokością, dzięki czemu możemy mysz jeszcze bardziej skalibrować pod własne preferencje.

Kamil: Dużym atutem myszki jest również jej przewód w oplocie o długości 1,8 metra. Został wykonany z miękkiej i przyjemnej w dotyku, ale jednocześnie bardzo wytrzymałej tkaniny. Przewód jest również bardzo elastyczny, co nie zawsze jest oczywiste nawet w tym przedziale cenowym.

Genesis

Genesis Xenon 800 – funkcjonalność

Kacper: Sercem myszki jest klasowy już sensor PMW3389, zapewniający wielką dokładność, szybkość oraz kontrolę rozgrywki. Sensor może pochwalić się rozdzielczością aż do 16 tysięcy DPI, akceleracją 50G oraz szybkością śledzenia aż do 400 IPS. Dzięki temu sensor będzie niesamowicie dokładny nawet przy bardzo szybkich ruchach, które wykonujemy myszką podczas rozgrywki (szczególnie tej stresującej, zatem Xenon 800 jest dobrym pomysłem na rankedy w League of Legends. PMW3389 zapewnia również za pomocą małego suwaka na dole myszki możliwość dostosowania LOD w 3 poziomach. Dzięki temu użytkownik ma znacznie większą kontrolę nad kursorem podczas korzystania z Xenona na niskim DPI, a w dodatku nie musimy się już martwić o to, że nie podnosząc myszki dostatecznie wysoko, sensor wykryje ruch. Mamy tutaj zatem do czynienia ze sprzętem najwyższej klasy. Xenon 800 może pochwalić się również aż 6 programowalnymi przyciskami, co pozwala użytkownikowi całkowicie podporządkować mysz pod swoje potrzeby i choć brzmi to jak sprytne hasło marketingowe, tak muszę przyznać, że robi to niesamowite wrażenie i przesiadając się na Xenona 800 z Razera Abyssus czułem spory skok jakościowy.

Genesis Xenon 800
Genesis Xenon 800

Oprogramowanie i jak gryzoń sprawdza się w praktyce

Kacper: Co do zaawansowanego oprogramowania – Genesis daje nam o wiele więcej możliwości konfiguracji niż podświetlenie. Oprogramowanie dzieli się na 5 kart, całość posiada interfejs w języku polskim, który jest bardzo przejrzysty i czytelny. W pierwszej karcie możemy programować wszystkie 8 przycisków myszy, druga pozwala nam na ustawienie 7 różnych wartości DPI, w kolejnej zakładce zarządzamy wcześniej wspomnianym podświetleniem. Kolejna karta prezentuje zaawansowane ustawienia, gdzie możemy ustawić takie rzeczy jak czułość myszy z poprawianą precyzją wskaźnika, szybkość przewijania kółka z opcją przewijania o jedną stronę, szybkość dwukrotnego kliknięcia oraz wysokość LOD (Lift Off Distance), o czym również wspominałem we wcześniejszym akapicie. Ostatnia karta pozwala nam na tworzenie makr. Praca z tym oprogramowaniem jest wyjątkowo prosta i przyjemna.

Kamil: A jak Genesis Xenon 800 sprawdza się w akcji? Wybornie. To bardzo komfortowe urządzenie, które idealnie trafia w potrzeby graczy, jednocześnie świetnie sprawdzając się w różnych warunkach, czy to biurowych, czy też podczas rekreacyjnego surfowania po Internecie. Myszkę świetnie się trzyma się pomimo braku gumowych wstawek czy półki na kciuk. Mimo niewielkiej wagi  i nietypowej konstrukcji, nie mamy wrażenia, że urządzenie może nas zawieść pod względem trwałości. Zastosowane wysokiej jakości tworzywa, czy też komponenty, jak i przełączniki marki OMRON, które mają żywotność do 20 milionów kliknięć, są gwarancją, że Xenon 800 będzie nam służyć przez lata.

Genesis

Specyfikacja produktu

Maksymalna rozdzielczość16000 DPI
Akcesoria w zestawieCiężarki
Programowalne przyciskiTak
Kolor podświetleniaRGB
Model sensoraPixArt PMW 3389
Częstotliwość próbkowania1 000 Hz
PrzeznaczenieDla graczy
Maksymalna szybkość śledzenia400 inch/s
Typ ślizgaczaTeflon
WłaściwościWytrzymałe przełączniki OMRON, Możliwość dostosowania wagi myszy
FunkcjeRegulacja DPI, Możliwość tworzenia profili, Możliwość tworzenia makr
Waga58 g
Akceleracja50 G
Liczba programowalnych przycisków8
Cechy dodatkoweWymienne panele obudowy, Regulacja wagi
KolorCzarny
ZasilanieUSB (5V)
Liczba przycisków6
Rozdzielczość200 – 16000 DPI
SensorOptyczny
KomunikacjaPrzewodowa
PodświetlenieTak
Długość przewodu180 cm
ZłączaUSB Typ-A
Obsługiwane systemy operacyjneWindows XP, Windows Vista, Windows 8, Windows 7, Windows 10, Linux, Android 4.2.2
Wysokość43 mm
Szerokość66 mm
Długość120 mm
EAN5901969426007
Numer katalogowyNMG-1629

Czy warto kupić myszkę Genesis Xenon 800?

Kamil: Zdecydowanie tak. W cenie w okolicach 200 zł nie znajdziecie chyba nic lepszego. Pod względem designu, wykonania i wygody użytkowania, nie mam się absolutnie do czego przyczepić i po miesiącu pracy i grania na Xenon 800, nie odczuwam najmniejszej potrzeby by wracać do SteelSeries Sensei Ten. Jest to urządzenie uniwersalne i sprawdzi się w każdych warunkach, jednocześnie przyciągając uwagę unikalną konstrukcją.

Kacper: Odkładając wszystkie kwestie techniczne na bok, Xenon 800 jest myszką zwyczajnie bardzo wygodną. Kształt gryzonia świetnie zgrał się z moją dłonią i użytkowanie codzienne czy podczas rozgrywki jest niezwykle przyjemne. Na początku obawiałem się, że tak lekka obudowa nie będzie zbyt trwała i bardzo łatwo będzie można ją wygiąć – nic bardziej mylnego. Myszka, pomimo swojej śmiesznie małej gramatury, jest wytrzymała i w żadnym wypadku nie trzeba obchodzić się z nią jak z jajkiem. Xenon 800 to zwyczajnie kawał porządnego i ładnego sprzętu, który świetnie sprawdza się w celach codziennych, jak i gamingowych. Klasowy sensor i lekki kabel to połączenie gwarantujące brak jakichkolwiek problemów podczas precyzyjnego korzystania z myszki, a wymienne elementy to coś, co pozwala zmienić całkowicie oblicze myszki w kilkanaście sekund. Genesis wypuściło nienaganny produkt o niskiej, porównując do jakości, cenie. Xenon 800 to bez dwóch zdań myszka, której powinniście dać szansę – nie zawiedziecie się, gwarantuję.

Plusy
  • Świetny design
  • Jakość wykonania
  • Wymienny wierzch oraz dodatkowe ślizgacze
  • Parametry
  • Wygodna
  • Czytelna aplikacja
Minusy
  • Tylko dla graczy praworęcznych
9.5
Ocenił Kacper Cembrowski