Frostpunk to kolejna gra autorstwa polskiego studia 11 bit studios, debiutująca na konsole Xbox One i PlayStation 4. Produkcja prezentuje gatunek strategii city buildera z dużym naciskiem na survival i moralne decyzje.
Gra przenosi nas do alternatywnej rzeczywistości XIX wieku. Ludzkość praktycznie wyginęła przez nagłe ochłodzenie klimatu. Nie wiadomo jaka była tego przyczyna, ale ziemia została skuta lodem i zasypana śniegiem. Garstka ludzi, którym udało się przetrwać zaczęła się gromadzić na Północy. W tych rejonach ludzkość zainwestowała w wielkie kotły parowe, mające zapewnić przetrwanie w ekstremalnie niskich temperaturach.
Jak wskazuje sam gatunek, celem gracza jest stworzenie osady, która przetrwa i nie podda się trudnemu klimatowi. Zadanie to jest trudne, a nieprzemyślane decyzje potrafią szybko sprawić, że będziemy rozpoczynać rozgrywkę od nowa. Gra mimo tego, że nie oferuje zbyt dużo surowców (węgiel, drewno, stal, surowe jedzenie i posiłki, protezy) jest dość skomplikowana i wymaga od nas stałego uczenia się na błędach. Zainwestowanie na początku gry w zły budynek lub wybór nieodpowiedniej technologii do rozwoju potrafią się szybko okazać gwoździem do naszej trumny.
Oczywiście jak przystało na mroźny klimat, najważniejsze o co musimy zadbać to węgiel, kocioł i strefy ciepła. Niektóre budynki jak np. lecznice, cieplarki, kuchnia, wręcz potrzebują do pracy ciepła. Jeśli nie mamy węgla lub źle rozplanowaliśmy miasto, ludność szybko zacznie chorować przez niskie temperatury w domach i miejscach pracy, a surowce przestaną być produkowane.
Do tego dochodzą różne rozterki moralne i żądania społeczności. Do naszej osady np. może dotrzeć duża grupa uchodźców, a my musimy podjąć decyzje czy ich przyjmiemy i zaburzymy całą gospodarkę, ale zdobędziemy nowe ręce do pracy, czy odeślemy z kwitkiem i skażemy na pewną śmierć. Społeczność co jakiś czas żąda od nas także rozwiązywania problemów, jak np. brak szpitala czy ukaranie winnych kradzieży surowców.
Mamy jeszcze Księgę praw, w której wybieramy, w jakim kierunku pójdzie społeczność. Możemy np. zdecydować co mają robić dzieci, jak traktować chory, jakie rozrywki zapewnić mieszkańcom czy posiłki. W późniejszym etapie gry decydujemy także jaką ścieżkę „ustrojową” wybrać dla społeczeństwa – mamy dwie drogi – kult religijny i państwo policyjne.
Decyzje wpływają na poziom nadziei i niezadowolenia. Jeśli niezadowolenie będzie zbyt duże, a nadzieja zbyt mała dostaniemy ultimatum i określony czas na naprawienie problemów. Gdy nie uda nam się jego spełnić, rozgrywka kończy się wygnaniem.
Warto podkreślić, że porażki nie odrzucają od gry, a mobilizują i zachęcają do kolejnych prób. Produkcja naprawdę potrafi wciągnąć na sporo godzin.
Frostpunk: Console Edition – jak prezentuje się konsolowe wydanie gry?
Frostpunk został wydany po raz pierwszy w 2018 roku na komputery PC i zebrała dość dobre oceny, mimo stosunkowo małej zawartości na start i dużego poziomu trudności. Konsolowi gracze mają szczęście, bo w edycji Frostpunk: Console Edition otrzymują wszystkie dodatki i patche, jakie dotychczas się ukazały. Do naszej dyspozycji są 4 różnorodne scenariusze (Nowy dom, Arki, Uchodźcy oraz Upadek Winterhome) oraz tryb nieskończoności (ta opcja rozgrywki pozwala grać bez limitu czasu). Jeśli natomiast boicie się dużego stopnia trudności, możecie dostosować rozgrywkę jak tylko chcecie. Ustawienie wszystkiego na poziomie niskim dostarczy wam przyjemną i mniej wymagającą grę, z drugiej strony jeśli szukacie prawdziwego wyzwania nic nie stoi na przeszkodzie, by spróbować przetrwać na poziomie ekstremalnym.
Na konsolach ukazuje się coraz więcej gier strategicznych, ale nie wszystkie porty są udane i nie każda gra zapewnia komfort grania na padzie. Takim przykładem może być m.in. niedawno wydane Tropico 6, któremu sporo brakuje do ideału. Kolejnym przykładem jest świetna gra Cities: Skylines, która niestety w wersji konsolowej nie oferuje przyśpieszenia czasu rozgrywki, co jest bardzo frustrujące i psuje dynamizm gry. Na szczęście Frostpunk: Console Edition nie zostało o nic okrojone w stosunku do wersji PC, a do tego otrzymało świetne sterowanie w wersji konsolowej. Na padzie gra się bardzo wygodnie, a całe zarządzanie opanowuje się wręcz w mig. Przyciski nieźle się mapują, a gra umożliwia przełączanie się między elementami w zakładkach, wygodnie za pomocą strzałek pada.
Gra pod względem płynności i oprawy graficznej także prezentuje się świetnie. Dlatego, jeśli lubicie robić zdjęcia, warto pobawić się w trybie fotograficznym. Produkcję ogrywałem na standardowej wersji PlayStation 4 i w czasie gry nie miałem najmniejszych problemów z płynnością rozgrywki.
Warto także wspomnieć o polskiej wersji językowej. Frostpunk posiada polskie napisy.
Gra nie zmieniła się niestety pod względem fabularnym w stosunku do komputerowej wersji gry. Szkoda, że nadal końcówka głównego scenariusza pozostawia sporo niewiadomych. Gra po prostu w pewnym momencie się urywa, przetrwaliśmy, ale co dalej z tym, co zbudowaliśmy?
Frostpunk recenzja konsolowej edycji – podsumowanie
Jeśli strategie kojarzą się Wam tylko z komputerami PC i dotychczas baliście się ruszać tego gatunku w konsolowych edycjach, do produkcji 11 bit studios możecie podejść bez najmniejszych obaw. Frostpunk: Console Edition jest dopracowanym produktem, który zapewnia komfortowe granie na padzie. Rozgrywka jest niesamowicie wciągająca i ma przyjemną oprawę graficzną.
Miłą zachętą do wypróbowania gry jest także jej cena. Otóż konsolowy Frostpunk jest dostępny w przystępnej cenie około 120 złotych. Zdecydowanie warto.